GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

Açıklamalar Haberler

Açıklamalar Haberler Posta

Yavuz Kocaömer Posta

Bu hafta yine engelliler camiasını ilgilendiren bazı açıklamaları ve haberleri sizlerle paylaşacağım.

Receb Özbay’ın açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü İşitme Engelliler Şube Müdürü Receb Özbay’ın açıklamasını 9 Mayıs 2005 tarihinde sütunlarımıza aldık. Ve kendisine yeniden sorduk : Size gelen işitme engelli öğrencilerin ailelerine lise giriş sınavlarıyla ilgili destek istediklerinde ‘’Ne diye uğraşıyorsunuz? Allah onları öyle yaratmış. Allah’ın veremediğini siz mi vereceksiniz ? 124 Murat ile Mercedes’i yarıştırmak istiyorsunuz ‘’ sözlerini söylediniz mi söylemediniz mi ?

Cevap vermedi

Bizim Receb Özbay’la bir alıp veremediğimiz yok . Kendisini tanımayız bile. Ancak bizim için önemli olan şu : T. C. Milli Eğitim Bakanlığı’nda bir sorumlu, insanları yaralayacak, 21’inci asrın gerçeklerine uygun olmayan , ipe sapa gelmez ifadelerde bulunmuş mudur , bulunmamış mıdır ? Biz bunun peşindeyiz. Bir süre daha bekleyip Sayın Milli Eğitim Bakanımıza doğruca başvuracağımızı da burada sizlerle paylaşmak isteriz.

Bir Semra Aksu olayı daha

16 Mayıs 2005 Pazartesi günkü sütunlarımızda ‘’ Bir Semra Aksu Olayı daha ‘’ başlığı altında , İzmir’den gelen spastik engelli Murat Şahin isimli bir kardeşimizin mektubunu yayınlamıştık. Bu kez de İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’ndan gelen açıklamayı aşağıda yayınlıyoruz:

16 Mayıs 2005 Pazartesi günkü Posta Gazetesi’nde ‘’ Çengelli İğne ‘’ köşenizde çıkan yazınızı biraz hayret ve üzüntü ile okudum. Engelli bir çocuğa sahip bir baba olarak fevkalade üzüldüm . Çünkü anılan olayda adı geçen Murat Şahin isimli engelli çocuğumuz bahis edildiği gibi spastik engelli değil. Size faksladığım rapordan da anlaşılacağı gibi Mental Retardasyon teşhisi konulmuş, psikolojik + zihinsel + konuşma eğitimi alması gereken bir engellidir. Bu engelli kardeşimiz İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin engelliler için açmış olduğu Eğitim ve Kültür Merkezinde 19.2.2001 tarihinden 2003 yılına kadar değişik eğitim programlarında yer almış olup, Kültürel ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Sayın Semra Aksu’nun himayelerini görmüştür. Detay ile ilgili çocuğu ve ailesini rencide etmemek için bilgi vermek istemiyorum. Manidar olan konu , 2001 yılında geçtiği söylenilen ve aslı olmayan olayın 16 Mayıs 2005 tarihinde gündeme taşınmak istenmesi , engelliler konusunda son 5,5 yıl içerisinde büyük aşamalar kaydeden ve bundan sonra da kaydetmeye devam edecek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve yöneticilerinin karalanmaya çalışılması . Ayrıca hiçbir günahı olmayan zihinsel engelli bir çocuğumuzun kullanılmasıdır.

Saygılarımla / Süleyman Er

Alet edilmesine izin vermeyiz

Murat Şahin isimli bu çocuğumuzu bizler aracılığıyla bir takım başka amaçlar için kullanmak niyetinde olanlar olmuş ise , onların isim ve adresleri bizde mevcut . Araştırmalarımızdan sonra onları da kamuoyuna tanıtacağız. İyi niyetle engelliler için bir şeyler yapmaya çalışan bizleri , kendi aralarındaki oyunlara alet edenlere de fırsat vermeyiz. Bir yanlış varsa ondan dönmesini de biliriz. Ancak Semra Aksu’nun İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Beşiktaş Engelliler Spor Kulübü ile yaptığı maçta , Beşiktaşlı sporculara ‘’ Hadi be topallar ‘’ diye bağırdığı elimizdeki yazılı şahit ifadeleriyle kanıtlanmıştır. Buna karşılık İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Koçaoğlu’nun da bu konudan haberdar olmasına rağmen hiçbir işlem yapmaması da bizleri şaşırtmaktadır.

Göç Türküsü

Erzurum – Aşkale’nin Abdalcık Köyündeki engelli şairimiz Gürbüz Papağan ‘’Göç Türküsü Şiir Pencerem 3 ‘’ kitabını piyasaya çıkardı. Çok genç yaşta geçirdiği trafik kazasından sonra engelli hale gelen Gürbüz tahsilini devam ettirememiş. Ancak hiçbir zaman okumaktan ve yazmaktan da vazgeçmemiş. Kitabından bir şiirini aşağıya alıyoruz. Bu güzel şiir kitabını temin etmek isteyenler doğrudan 0 442 425 81 05 no’lu telefonla kendisi ile irtibata geçebilirler.

GELDİM

Şu darı dünyada budur ahvalım,Damladan damlayım ırmağa geldim,Ezelden ebede gider yollarım,Gönülden gönüle varmağa geldim.Dağıldı karanlık kalmadı zarım,Güneşin doğduğu bir çağa geldim.Aşk ile can buldu dalım budağım,Açıldı yemyeşil yaprağa geldim.Firkat-ı ah ile geçti devranım,Hasretle bu şanlı otağa geldim.Tutuşan gönüle ne gam sultanım,Nihayet bu gün son durağa geldim.Hakkınızı helal edin dostlarım,Biçare sine-i toprağa geldim.

DUYURU

JANDARMA – TESYEV İstanbul bilgisayar kursu için kayıtlar devam ediyor. Katılmak isteyen engelli vatandaşlarımız TESYEV’in ( 0212) 274 10 32 – 274 11 71 no’lu telefonlarına başvurabilirler.

Güzel Söz

İnsan geleceği için bir şey yapmıyorsa boşa yaşıyor demektir.

J. Colbert