GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ADEM’İN BAŞARISI

Yaklaşık bir yıl önce bir mail aldım. İngiltere -Londra’da yaşayan Adem Saykın’dan geliyordu. Zaman içinde internet aracılığıyla sohbet ederek Adem’le arkadaş olduk. İlk fırsatta Londra’ya ziyaretine gideceğim. Şimdi gelin Adem’i yakından tanıyalım:

1970 Etiler doğumlu Adem Saykın , iyi yetişmiş , pırıl pırıl gençlerimizden biri.Talihsiz bir kaza geçirmiş ve son 13 yıldır tekerlekli sandalyede yaşıyor. Kendi deyimiyle “kendini bulmaya çalışan” bir kardeşim. 2001 Şubat ekonomik krizine kadar borsacıymış. Sonra çeşitli engelli sivil toplum örgütlerine danışmanlık yapmaya başlayarak, hiç memnun olmadığı bir dünyanın içine yani “ Türkiye’ de engelli olmanın sıkıntılı dünyasına” girmiş. Tabii tüm zorluklarını da yaşamış. Engellilerimizi Avrupa Birliği (AB) konferanslarında temsil etmiş, sorunlarla başa çıkmaya çalışmış, çözüm üretmiş, proje yazmış, AB Fonlarının kapısını zorlamış, yurtdışında araştırmalar yapmış, büyüklerinin önüne koymuş. Engelliler ve sorunları konusunda ‘’ Böyle olmaz, bakın şöyle bir örnek var’’ demiş. Ne mi olmuş sonunda ?

Londra’ya gidiş

Adem , Ankara’nın ağır siyasetinden ve çıkmaza girmiş sorunlarından bıkmış .’’ Bu ülkede engellilerin sorunlarına kökten bir çözüm bulunması mümkün olmayacak ‘’ diyerek Londra’ya yerleşmiş. Kendisi de itiraf ediyor kaçtığını. İyi de etmiş doğrusu.

En değerli öğrenci

Güney Londra’ya Bilişim Teknolojileri eğitimi almaya gitmiş ve geçen sene 17 bin öğrenci arasından yüzde 100 gibi çok nadir görülen bir performansla “En değerli öğrenci ‘’ ödülünü almış. Dahası bizlerin ülkede tutamadığı bu gencimize, Güneşi Batmayan İmparatorluğun Genetik Araştırmalar Enstitüsü sahip çıkmaya kalkmış.

İlginç hikaye Ödülünün ve ödül töreninin daha ilginç bir hikayesi var. Ödülü belediye başkanı ve okul idaresi verecekken Richard Taylor adli bir Jamaikalı “Bu arkadaşımıza ödülünü ben vermek istiyorum ” demiş.

Richard Taylor , ırkçılığın kol gezdiği Londra’da, oğlunu hasta ruhlu ırkçı İngilizler’e kurban vermiş ve oğlunun adına vakıf kurarak ırkçılıkla savaşmaya başlamış bir baba. ‘’Fulham vakası ‘’ diye bilinen olayda 14 yaşındaki Damilola Taylor ‘ u öldürmeden önce cam kırığıyla siyahi derisini yüzmeye kalkmışlar. Bu acıyı yaşamış bir baba, ödüle layık görülmüş “ beyaz öğrenciye” ödülünü kendi elleriyle vermek ve bu anı daha değerli kılmak istemiş. “Mücadelenin her çeşidi kutsaldır ve kutsal kalmalıdır”.

Pasif Direnişçiyim

Adem , bu adamın direnişini örnek gösteriyor ve ‘’ Şimdi pasif direnişçiyim Yavuz abi ‘’ diyor . Hala Türkiye’deki engelli arkadaşlarıyla görüşüyor ve asla siyasetin adını anmıyor. İngiltere’de araştırma yapıyor ve arkadaşlarına gönderiyor. ‘’Asla Türkiye’ye dönmek istemiyorum ‘’ diyor. Kaza geçirdiği günden bu yana Londra’da geçirdiği yıllar kadar özgür ve mutlu olmamış. Metro, tren, tramvay,otobüs, taksi toplu taşıma aracı olarak ne varsa Londra’yı karış karış geziyormuş. Yine kendi deyimiyle ‘’Engelli olmanın özgürlüğünü’’ yaşıyormuş. Her bahar aşık olmaya devam ediyormuş. Bence de çok iyi yapmış Adem. Okulunda bu yıl da aday gösterilmiş.

Yazık Oluyor

Adem’in yaşam hikayesi… Bugün Londra’daki yaşamı, geçirdiği talihsiz kazaya rağmen, mükemmel. Ya ülkemizdeki yüzbinlerce bedensel engellinin durumu ? Evinden çıkamayan , çıksa bile bin bir zorlukla gideceği yere ulaşanlar? Sorunlar yazmakla bitmez. Adem Saykın engelli ve çok mutlu. Yaşamın her an içinde . Ya ülkemizdeki engelliler ? Hepsini Londra’ya gönderecek halimiz yok ya ! Devletimizin gerekli önlemleri bir an önce alması umuduyla…

Dr. Mehmet Aysoy aday adayı

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özürlüler İdaresi eski başkanı Dr. Mehmet Aysoy’un Afyon Karahisar’dan aday adayı olduğu haberi geldi. Aysoy Başkanlık yaptığı dönemde engellilerin gönlünde taht kurmuş , çalışkanlığı, dürüstlüğü ve tarafsızlığı ile öne çıkmıştı. Şimdi belli ki engellilere hizmet için siyasete atılmak istiyor ve Ak Parti’den aday adayı olarak başvuru yapmış. Yolu açık olsun! Umarız , kendisini ülkemizde engelliler için daha iyi mücadele ederken daha yüksek mevkilerde görürüz.

DÜZELTME

21 Mayıs 2007’de ‘’ Çengelli İğne ‘’ köşemizde yer verdiğimiz Türkiye’nin ilk ve tek engel tanımayan arkadaşlık sitesinin adresi www.dinlekalbimi.net ‘tir. Düzeltir, özür diler.

GÜZEL SÖZHayat, yaşantı aramak değil, kendimizi aramaktır. C.PAVESE