GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ALIŞVERİŞ YAŞA – TIR

1 Nisan Salı günü, Kansersiz Yaşam Derneği etkinliklerine bir yenisini daha ekliyor. İstanbul Beşiktaş’taki Shangri-La Bosphorus Oteli’nin Balo Salonu’ndaki etkinliğin tüm geliri, Kansersiz Yaşam Derneği’nin ‘Yaşa-TIR’ projesine aktarılacak. Şenlik, 11.00’de başlayıp 21.00’de sona erecek. Şenliğe 80’in üzerinde muhtelif konularda faaliyet gösteren şirket katılıyor.

KYD standı
Kansersiz Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dida Kaymaz ile İcra Komitesi Başkanı Zeynep Ilıcalı’nın ev sahipliğindeki şenlikte, Kansersiz Yaşam Derneği standı da olacak. Burada Emre Altuğ – Çağla Şıkel’in kişisel eşyalarından ‘Muhteşem Yüzyıl’daki Hürrem Sultan’ın tacına, Galatasaray teknik direktörü Mancini’nin atkısından, Arda Turan’ın Atletico Madrid forma ve kramponlarına kadar pek çok eşya satılacak. Başka neler mi var? Demet Akbağ’ın ‘Eyvah Eyvah’ta giydiği bluz, Dilek Hanif’in tasarım elbisesi, Bahar Korçan’ın elbisesi, Fatih Terim’in Milli Takım forması, Galatasaray Bayanlar Basketbol Takımı Kaptanı Işıl Alben’in forması, Burak Özçivit’in eldivenleri, Bengü’nün sahne kostümlerinin yanı sıra Tümer Metin, Yasemin Horasan, Oylum Talu, Hülya Avşar, Mustafa Ceceli, Obradoivic, Beyazıt Öztürk, Saba Tümer, Burcu Esmersoy, Esra Erol, Volkan Demirel gibi ünlülerinin birer eşyası satılacak.


Elde edilecek tüm gelir

Organizasyondan elde edilecek gelir ‘Yaşa-TIR’ projesinde kullanılacak. Ayrıca teşhis ve tedavi için Türkiye’de kanser taraması yapılacak. Umudumuz, iyilikseverlerin yarın birlikte olması.

Karanlıkta Diyalog
Geçtiğimiz Aralık ayında başlayarak, Gayrettepe metro istasyonundaki sergi alanında İstanbullularla buluşan ‘Karanlıkta Diyalog’ sergisini mutlaka görmek lazım. Bugüne kadar dünyada 7 milyon kişinin gezdiği bu sergide, karanlıkta neler yapılabileceğini, nasıl davranılması gerektiğini, görmeyen insanlarımızın yaşamlarını nasıl sürdürdüklerini gözlemleyeceksiniz.

Görme engelli rehberler
Elinizde bir beyaz bastonla kendinizi yanınızdakini göremeyecek kadar karanlığın içinde bulacaksınız. Gruplar 8 kişilik. Bir de görme engelli rehberiniz olacak. Sonra karanlıkta gezi başlayacak. Doğa ve park alanı, Taksim tarihi tramvayı, havaalanı gibi İstanbul’un gündelik hayattaki mekanlarını dolaşacaksınız. 90 dakika süren tur için rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

İlk ve ortaöğretim okul müdürlerimize
Bu serginin 9 yaş üzeri çocuklarımıza da hizmet verdiğini hatırlatalım. Gönül ister ki İstanbul’daki okullarımızın öğrencileri bu programa öğretmenleri ile birlikte katılsınlar. İnanıyoruz ki bu yaşanan deneyimden sonra, görme engelli birinin nasıl yaşadığını, hangi deneyimleri yaptığını kısa bir süre için olsa da yakından görecekler. Sergiyi pazartesi ve cuma günleri 10.00-19.00, cumartesi 10.00-18.30, Pazar günleri ise 12.00-16.30 saatleri arasında gezebilirsiniz. Öğrenciler için giriş ücreti 17 TL. Tel: (0212) 272 66 44. Sergiyi ziyaretten sonra bizlere deneyimlerini yazmak isteyen öğrencilerin mektuplarını bu köşede yayınlayacağız.

GÜZEL SÖZNe mutlu ki o kişiye yoldaşı haset değildir. / Mevlana