GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ALKIŞLAR GARANTİ BANKASI’NA

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bu hafta içinde Garanti Bankası ile sponsorluk anlaşması imzaladı. Buna göre Garanti Bankası, kadın, erkek, genç Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımları’nın ve Tekerlekli Sandalye Basketbol Ligleri’nin Ekim 2016‘ya kadar sponsorluğunu üstlendi.

Bundan böyle liglerimiz “Garanti Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Ligi” olarak anılacak. Garanti Bankası’nın spora, özellikle basketbola, son 12 yıldır verdiği desteği tekrarlamaya gerek yok. Burada önemli olan, Garanti Bankası’nın bu davranışının diğer büyük kurum ve kuruluşlarımıza örnek olmasıdır. Şimdi artık sırada Türkiye Ampute Futbol Ligi olmalıdır diye düşünmekteyiz.

Garanti Bankası sadece engelliler sporuna destek olmuyor. Aynı zamanda Genel Müdür Sevgili Ergun Özen’in belirttiği gibi, banka şubelerinin tekerlekli sandalyeye uygun hizmet bankosu, görme engelliler için hissedilebilir kabartmalı yüzey, şube girişlerinde rampa gibi ayrıntılarla düzenlenmesine başlandı. 2013 yılı ve sonrasında, her ilde en az bir engelli dostu şube olması planlanıyor. Hatta daha da ileri giderek, büyük illerde hedeflerinin her ilçede en az bir engelli dostu şube olduğu belirtiliyor.

2016 Rio Paralimpik Oyunları’na, 2012 Londra Paralimpik Oyunları’ndan daha çok sayıda sporcu ile katılmamız için böyle destekler çok önemli. Ancak burada Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü’ne de önemli görevler düşmektedir. Engelli sporlarının yapıldığı federasyonların katıldığı branşlar incelenmeli, “Bütçemiz yok” gerekçelerinin ortadan kaldırılması için elbirliği ile çalışılması gerekmektedir. Aksi halde 2016 Rio Paralimpik Oyunları‘na öngörülen sporcu sayısı ile katılmak hayal olur.