GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ALKIŞLAR TRT SPOR’A

RİO 2016 Paralimpik Oyunları’na TRT SPOR 10 kişilik bir ekiple katıldı. Ekip şefi ve ‘Engelsiz Spor’ programı yapımcısı Cem Çınar’ın başkanlığında, muhabirler olarak Şebnem Kurdoğlu, Fatih Koroğlu, Fatih Ata ve Tamer İnan katıldılar. Kameramanlar ise Birtan Moral, Hayrettin Kavi, Fatih Arslan, Halit Acar, montajcıları ise Cem Kantemir idi.

Oyunlar boyunca tesadüfen aynı otelde kaldık. Ekipteki herkesin, ama herkesin nasıl bir ciddiyetle çalıştığını, nasıl canlı yayın ve röportajlar için koşuşturduklarını, gece gündüz demeden izledik. Ve gurur duyduk. Böyle genç insanların işlerine bu kadar sıkı sıkıya bağlı olmasından ve engelli sporcularımızın yayında olmalarından dolayı. Kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyor, bir başka uluslararası etkinlikte inşallah yine karşılaşırız diyoruz. Ekip şefi Cem Çınar’a gelince, 10 yıldır TRT Spor’da ‘ENGELSİZ SPOR’ programını yapıyor. Program her cuma 16.30’da, tekrarı ise 21.30’da. Engelliler sporu konusunda, bir kısım federasyonlarımızda çalışanlardan daha bilgili olan, bu konuya nerede ise hayatını vermiş bir kardeşimiz. Bundan sonraki dönemde engelsiz sporu sizlere daha çok tanıtmaya gayret edeceğiz. Umarız izleyen sayısı artar ve ülkemizdeki engelliler sporu konusundaki ön yargıların ortadan kalkacağı gibi, desteklerde artar.

Yukarıda adlarını saydığımız TRT Spor kafilesinde, kendi aralarında olan saygıya bağlı ilişkileri de keyif alarak izledik. TRT Spor umarız engelliler sporu ve engelliler konusundaki programlarını daha da arttırır ve böylece daha ileride elde edeceğimiz başarılara da destek olmuş olurlar.

Bunun yanı sıra yazılı basından bir tek gazeteci kardeşimiz RİO’ya gelmedi. Gerekçeleri ise bütçeleri yokmuş. Bir gazetenin böyle dünya çapında etkinliğe bir elemanını gönderememesinin parasal hesabı mı olur? Onların cirolarına, bütçelerine göre çok küçük rakamlara oraya gelip gidebilirlerdi. Gerçi toparladıkları haberlere oldukça iyi yer verdiler. Ama, içimiz yine buruk kaldı. Yazılı ve görsel medyanın sadece Paralimpik Oyunları’nda değil, Türkiye, Avrupa ve Dünya Şampiyonaları’nda da engelli sporcularımızın yanında olması en büyük dileğimiz.