GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

Allianz ALMANYA ENGELLİLERİ HAYATA DAHİL EDİYOR

Dünya çapında 142 bin çalışanı bulunan, 1890 yılında Münih ve Berlin’de kurulan en büyük sigorta şirketlerinden Allianz, yıllardır Almanya’da Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ile işbirliği yapıyor. Bu işbirliği sonucu Almanya’da yaşayan engellilere kurdukları vakıfla ve çeşitli projelerle destek oluyorlar.

2 senede 150 projeYeni projelerden biri geçtiğimiz ay Hamburg’ta ele alınmaya başladı. Hamburg`taki okullarda öğrenim gören öğrenciler (18 yaşına kadar) çeşitliengelli sporlarıyla tanışma kurslarına gidiyor ve engelli genç sporcularla birlikte çalışıyor. Amaç spor yoluyla engellileri sosyal hayata dahil etmek, birlikte yaşamak, birlikte spor yapmak. Bu konuda Alman Tekerlekli Sandalye Spor Federasyonu Başkanı, dostumuz Ulf Mehrens, yaptığı konuşmada “Birlikte bir şeyleri harekete geçirmek istiyoruz, bu sadece kuvvetli ortaklar ve birleştirilmiş güçler sayesinde mümkündür” dedi. Tekerlekli Sandalye Allianz yetkilileri ise, son 2 senede bölgesel kurumlarla 150 dahil etme projesini gerçekleştirdiklerini söylüyor. Bu projenin basketbol spor sandalyeleri, antrenör masrafları ve kullanılan spor salonlarının kirası Allianz tarafından karşılanıyor.

Okul ziyaretleri

Bu projede başlangıç için öngörülen ise okul ziyaretleri. Yani ülkemizde Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin çok küçük çapta başlattığı `ParalimpikOkul Günleri`nin bir benzeri. Çocuklar ve gençler tekerlekli sandalye kullanmayı, engelli veya engelsizlerin birlikte spor yapabileceğini öğrenecek. Daha sonra bunları Allianz Hamburg Tekerlekli Sandalye Spor Günü’nde izleyicilere sunacaklar. Ülkemizdeki Allianz Grubu’nun ise bizdeki verilere göre, Londra Paralimpik Oyunları’ndan önce Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne verdiği küçük bir destek dışında bu konuda faaliyeti yok. Oysa Türkiye’deki engelliler ve engelliler sporunun Allianz gibi güçlü şirketlere, Allianz’ın da Türkiye’ye ihtiyacı olduğu bir gerçek. Umarız bu konuda Allianz Türkiye yetkilileri harekete geçerler. Biz kendi açımızdan bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız.

Kabin memurunun yazdıkları…

Geçtiğimiz ay, Frankfurt-İstanbul uçuşumda genç bir kabin memuru ile kısa bir sohbetimiz oldu. Konu, Galatasaray, Metin Oktay ve engellilerdi.

Geçen hafta kendisinden şöyle bir mail aldım: “Yavuz Bey, ben kabin memuru … Geçen ay Frankfurt -İstanbul uçuşunuzda sizinle ilgilenmiştim. Metin Oktay ile ilgili bir sohbetimiz olmuştu. Umarım hatırlamışsınızdır. Hatırlamadıysanız da canınız sağ olsun. Yavuz Bey, ben uzun uzun yazmayacağım, direkt konuya gireceğim. O uçuştan sonra sizi çok araştırdım ve yazılarınızı okudum. Gerçekten de tüm samimiyetini yitirmiş dünyada çok güzel işlere imza atmışsınız. Sizin gibi güzel bir kişiyle biraz daha fazla oturup güzel sohbet etmek isterim. Tecrübeleriniz, biz gençlere yol gösterici olacaktır. Engelliler için yaptıklarınız herkesin yapacağı şeyler değil. Bu yüzden sizinle müsait bir anınızda oturup biraz geçmişten, Galatasaray’dan, Metin Oktay’dan sohbet etmek, engelli insanlarımız içinneler yapılabilir konularında fikir alıp engin tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Güzel insan

Sevgili kardeşim, esas güzel olan sen ve senin gibi gençler. Tabii ki bir araya geleceğiz. Belki arkadaşların da engelli insanlarımıza hizmet etmek, onları toplumla kaynaştırmak için kendi çevrelerinde çalışmak isterler. Hassasiyetin ve insanlığın için sana bir kez de buradan teşekkür ediyorum.