GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

Allianz ALMANYA

Dünya çapında 142 bin çalışanı olan, 1890 yılında Münih ve Berlin’de kurulmuş en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Allianz, yıllardır Almanya’da Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ile yaptıkları işbirliği sonucu, bu ülkede yaşayan engelli insanlara kurdukları vakıfla çeşitli projelerle destek oluyorlar.

Bunlardan biri de geçtiğimiz ay Hamburg’da faaliyetlerine başladı. Hamburg’daki okullarda öğrenim gören 18 yaşına kadar öğrenciler çeşitli engelli sporu ile tanışma kurslarına gidiyorlar ve engelli genç sporcularla birlikte çalışıyorlar. Amaç spor yoluyla engelli insanları da sosyal hayata dahil etmek, birlikte yaşamak, birlikte spor yapmak.

Bu konuda Alman Tekerlekli Sandalye Spor Federasyonu Başkanı, dostumuz Ulf Mehrens, yaptığı konuşmada, “Birlikte bir şeyleri harekete geçirmek istiyoruz, bu sadece kuvvetli ortaklar ve birleştirilmiş güçler sayesinde mümkündür” dedi.

Tekerlekli Sandalye Allianz yetkilileri ise son 2 senede bölgesel kurumlarla “150 dahil etme” projesi gerçekleştirdiklerini söylüyor. Bu projenin tüm basketbol spor sandalyeleri, antrenör masrafları ve kullanılan spor salonlarının kirası Allianz tarafından karşılanıyor. Başlangıç için ön görülen ise okul ziyaretleri.

Yani ülkemizde Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin çok küçük çapta başlattığı, ‘Paralimpik Okul Günleri’nin bir benzeri. Çocuklar ve gençler tekerlekli sandalye kullanmayı, engelli ya da engelsizler öğrendikten sonra bunları Allianz Hamburg Tekerlekli Sandalye Spor Günü’nde izleyicilere sunacaklar.

Ülkemizdeki Allianz Grubu’nun ise bizdeki verilere göre, Londra Paralimpik Oyunları’ndan önce Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne verdiği küçük bir destek dışında bu konuda bir faaliyetleri yok. Oysa Türkiye’deki engelliler ve engelliler sporunun Allianz gibi güçlü şirketlere, Allianz’ın da Türkiye’ye ihtiyacı olduğu bir başka gerçek.

Umarız bu konuda Allianz Türkiye yetkilileri harekete geçerler. Biz kendi açımızdan bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız.