GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

Alman firmaları ve saygıda mecburiyet

Alman firmaları ve saygıda mecburiyet Posta

Yavuz Kocaömer Posta

1999 Gölcük depreminde kaybettiğimiz Alman Tekerlekli Sandalye Sporları antrenörü Dr.Jochen Trawinski anısına bu yıl İstanbul’da Mayıs ayında 3. Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası’nı yapacağız.

Geçen yıl ekim ayında Türkiye’de yerleşik Alman firmalarına mektup yazıp, büyük bir turnuvanın düzenleneceğini belirterek , sponsorluk yapıp yapamayacaklarını sorduk. Program yapabilmemiz için de 30 Kasım’a kadar olumlu veya olumsuz cevaplarını bildirmelerini rica ettik.

Alman disiplini

Mektubu gönderdiğimiz firmalardan , Koç Allianz , Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Metro Grosmarket süresi içinde cevap vererek , muhtelif nedenlerle bu turnuvaya sponsor olamayacaklarını belirttiler. Söylenecek bir sözümüz yoktu. Gerçi Koç Allianz firmasının öne sürdüğü gerekçe bize biraz komik geldi ama yine de süresi içinde cevap vermişlerdi.

Birinci sırada Lufthansa

Lufhansa Alman Hava Yolları’nın genel müdürü Sadık Elmas önce telefonla arayarak , prensip olarak nakit sponsorluk yapamayacaklarını ama turnuvaya Almanya’dan gelecekler için belli bir sayıda ücretsiz bileti verebileceklerini söyledi. Daha fazlasını da bir hava yolları şirketinden nasıl bekleyebilirdik ki ? Bize sadece kendilerine teşekkür etmek kalmıştı. Daha sonra EBC Eczacıbaşı Beiersdorf olumlu yanıt vererek turnuvaya yardımcı sponsorlardan bir tanesi olabileceğini belirtti.

Diğer 22 şirketin hiçbiri , Türkiye’de engelliler konusunda faaliyet gösteren bir sivil toplum örgütüne cevap verme nezaket ve saygısını göstermedi. Bunlardan bir tanesi de Türkiye’de üretim yapan Mercedes firması idi. Zaten böyle bir saygıda mecburiyet kuralının Mercedes’in Türkiye’deki üst yönetiminde olmadığını, son zamanlarda genel müdürlerinin basına yansıyan muhtelif sözlerinden de anlamak mümkündü.

Başbakan’a bedava otobüs vermeyiz

Mercedes Genel Müdürü Till Becker , şubat ayı içerisinde yaptığı bir basın toplantısında yeni otobüslerini tanıtırken ‘’ 37 yıldır otobüs piyasasının lideriyiz. Genellikle bunu her yerde söylemeyiz. Başka firma üreticileri gibi çıkıp kendimizi övmeyiz. Veya Başbakan’a bedavadan otobüs hediye etmeyiz. Böyle şeyler yapmayız ‘’ dediğini gazete haberlerinden okuduk.

Dünyadaki büyük kuruluşlardan bir tanesi olan Mercedes’in Türkiye’deki kurumunun en tepe noktasındaki yöneticiye bu sözleri yakıştıramadığımızı itiraf etmeliyiz. Acaba kendisine ‘’ Başbakan’a bedavadan otobüs verir misiniz ? ‘’ diye soran mı oldu ? Mercedes’in mütevazı davranışıyla , Başbakan’a bedavadan otobüs hediye etmenin arasındaki bağlantıyı biz kuramadık. Ama biliyoruz ki Till Becker basın önünde konuşmaktan çok hoşlanıyor ve zaman zaman da böyle gaflar yapıyor. Kendisi bir gün Türkiye’deki Mercedes’in başından ayrılacak. Ama bu tip seviyesi tartışılır örneklemeler ve durup dururken T.C. Başbakanı’nı bir basın toplantısında sanki bedava otobüs hediye almak isteyen bir insan gibi tanıtması Türk milletinin büyük bir olasılıkla uzun süre aklından çıkmayacak. Sadece kaliteli bir otobüs yapmanın yeterli olmadığını , insanlar arasında sevgide serbestlik olmakla birlikte, saygıda mecburiyet olduğunu Bay Till Becker’in de anlaması gerekli.

Dr. Trawinski

Birçoğunuzun hatırlayacağı gibi Dr. Trawinski , gönüllü olarak Türkiye’ye gelip tekerlekli sandalye basketboluna defalarca antrenör seminerleri ile katkıda bulunan yakın bir dostumuzdu. Ama ne yazık ki kendisini o büyük depremde kaybettik. Turnuva 27 29 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da Ataköy Ahmet Cömert Spor Salonu’nda bu yıl ilk defa Avrupa’nın en kuvvetli A Milli Takımları’nın katılımıyla düzenlenecek. Bu turnuva Türk milletinin düşmanlıklar gibi dostlukları da unutmadığının , kendisine yakınlık gösteren kişi ve kurumları her zaman hatırlayacağının bir başka örneğini oluşturacaktır.

Turnuvaya Türkiye’nin yanında Almanya, Hollanda, Fransa, Polonya ve İsrail A Milli Takımları katılacaklar. Gönül isterdi ki böyle bir turnuvada tüm sponsorlar Alman firmaları olsun. Ama bu maddi dünyada gönüllerin istemesiyle her şeyin de olmadığı bir gerçek.

DUYURU

JANDARMA TESYEV İstanbul bilgisayar kursu için kayıtlar devam ediyor. Katılmak isteyen engelli vatandaşlarımız TESYEV’in ( 0212) 274 10 32 – 274 11 71 no’lu telefonlarına başvurabilirler.

Güzel Söz

En büyük hırsız zamandan çalandır. / j. Colenso