GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ALMANYA’DA PROTEZ TARTIŞMASI

Tek bacağı diz altından olmayan ve bir protez kullanan Alman atlet Markus Rehm 26 yaşında. Uzun atlamada 2011’de 7,09 m ile kazandığı Dünya şampiyonasından sonra, 2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda 7,35 ile altın madalyaya ulaştı. 2013 yılında ise Dünya Şampiyonası’nda 7,95 metrelik derecesi ile yine şampiyon oldu.

Bu arada içimizde engelsiz atletizmde Türkiye rekorunu bileniniz var mı? Biz yazmayalım da ilgilenenler internetten baksınlar. Diğer taraftan Markus’un 100 metredeki derecesi ise 11.75 s. Ayrıca 2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda 4 x 100 metrede 49,96 ile Alman Milli Takım ile kazandığı bronz madalya da var.

Birleşmiş Milletler’in “Dahil etme” projesi içinde, geçtiğimiz Ocak ayında, engelsiz atletlerle Almanya’da kapalı salon yarışmalarında uzun atlama branşında boy gösterdi. İkinci gelenden 60 cm daha uzağa atlayınca kıyamet koptu ve diskalifiye edildi. Gerekçe ise bu tip yarışmalarda yarışmacıya avantaj sağlayan teknolojinin kullanılması.

Oysa bu konuda daha önce de tartışılmış idi. Çünkü bir protez, vücudun eksik olan bir parçasını tamamlamaktadır ve ilave bir avantaj sağlamak için kullanılmamaktadır. Yine aynı kurala göre, tıbbi sebepler dolayısıyla kullanılan ek malzemeler avantaj sayılamaz.

Burada üzerinde durulması gereken, bir protezin hiçbir şekilde biyomekanik olarak bir avantaj sağlıyor olduğunun kanıtlanmamış olması atletizmin çeşitli branşlarında böyle bir protezin nasıl bir avantaj sağlayıp sağlamayacağı o branşların özellikleri ile de ilgili. 100 metre yarışında start da hız alma etkisi ile 400 metre yarışındaki startlarda hız alma etkisi arasında büyük farklar olduğu da bir gerçek.

Şimdi Almanya’da bilir kişiler tarafından yapılan incelemelerin sonuçları bekleniyor.