GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ALMANYA’DAN…

1 Şubat 2017 tarihi itibariyle Alman Engelliler Spor Federasyonu, 3 senelik yeni bir projeye başladı. Projenin adı: ‘Herkes için daha fazla dahil olma’. Projenin toplam bedeli ise 600 bin euro. Amaç spor yolu ile engelli insanları, engelsiz insanların hayatına dahil etmek, onların birlikte spor yapmasını sağlamak ve böylece engelliler konusundaki bazı olumsuz düşüncelerin de ortadan kalkmasını sağlamak.

Bu arada çeşitli engelli spor federasyonlarının da bu konunun içine daha çok girmesi ve ilgi göstermesi. Her zaman yazıp söylediğimiz gibi, ülkemizde henüz bu konuda bir gelişme yok. Ufak tefek, bir-iki girişimin dışında. Oysa spor, yalnız engelsiz değil, engelli ve engelsiz insanları da bir arada yaşatan, dostluklar kurduran, rekabete açık ve sporcuların öz güvenlerini arttırıcı bir uygulama.

Alman Engelliler Spor Federasyonu aylık bülteninde 22 yaş altı Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonu olmasını şöyle duyurdu: “Avrupa Şampiyonu, şaşılacak bir şekilde tarihte ilk defa, geçen yılın şampiyonu İngiltere’yi finalde yenen Türkiye oldu.” Sevgili Alman dostlarımız, umarız bundan 17-18 sene önce bizlere antrenörlerini göndererek tekerlekli sandalye basketbolundaki ilerlememizi kıskanmıyorlardır. İşte Türk milletinin, gençliğinin bir özelliği de bu. Onlardan 40 sene sonra başladığımız sporda, gençlerimiz Avrupa Şampiyonu olurken, Almanya Rio Paralimpik Oyunlarında, bir Gençlik Kampı yaparak, genç sporcu olma yolunda ilerleyen engelli çocukları ve gençleri o atmosfere alıştırmak ve yapılan spor dallarını yakından inceleme fırsatı vermek için yaptıkları kamptan sonra, şimdi de Köln’ de bir ikinci kamp yapacaklar.

Burada da karşılıklı olarak oradaki izlenimler, sporun önemi gibi konularda, Rio’dan akılda kalanlar tartışılacak. Türkiye’de de, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteği ile bu yıl tüm zor şartlara rağmen, bir uluslararası engelli sporcular kampı yapmak için çaba gösterecek.