GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ALMANYA İZLENİMLERİ

Geçtiğimiz haftaSporGenel Müdürü Mehmet Baykan ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Ömer Altunsoy ileAlmanya’da birlikteydik. Önce Uluslararası Paralimpik Komitesinin Bonn’daki merkezini ziyaret ederek CEO Xavier Gonzalez’e, biraz gecikmiş de olsak , 2020 ile ilgili Hazırlık Komitesi’ nin bir araya getirdiği kitapları sunduk. Olumlu bir görüşme oldu. Dikkatimizi çeken husus, IOC’ninİstanbul’da yaptığı incelemelerinin sonucunda Paralimpik ile ilgili bölümlerin 2 sayfa halinde IPC’ye gönderilmiş olduğu idi.

Oradan Leverkusen’e geçerek Alman Paralimpik Komitesi 2. Başkanı Dr. Karl Quade ile birlikte, Leverkusen’ de iki ayrı yerde kurulmuş olan Paralimpik Hazırlama Merkezlerini gezdik. Yüzme,atletizmve oturma voleybolu sporcularının antrenman tesislerini gezdik. Alman oturma voleybolumilli takımoyuncusu Barbaros kardeşimiz ile tanıştık.

Leverkusen‘deki tesislerin, Alman BundesligatakımlarındanBayer Leverkusen04 kulübüne ait olduğunu ve buradan yetişen sporcularla2012LondraParalimpik Oyunları’nda Almanya’nın kazandığı 65 madalyanın 19 tanesinin bu kulübün sporcularına ait olduğunu hatırlatalım.

Daha sonraFrankfurt’a gelerek, ertesi gün AlmanOlimpiyatHazırlama Merkezini inceledik. Tesislerin 25 yıllık Genel Müdürü Werner Schäfer muhtelif spor branşları ile ilgili hazırlık merkezinde yapılan çalışmaları anlattı, hatta ( kendisinin gizli bir bölüm dediği) hokey oyuncularının, performanslarının, kaslarının ve fiziksel güçlerinin ölçüldüğü laboratuvarı da gezdirdi.

sonu