GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ENGELLİ SPORLARINDA ALTYAPI VE GALATASARAYSon yıllarda çeşitli engel gruplarında ve sporlarında, sporcularımızın gösterdiği gelişme hiç de küçümsenmeyecek boyutta. Burada ilgili spor kulüplerimize ve antrenörlerimize tekrar teşekkür ediyoruz. Ancak altyapıdan sporcu yetiştirme konusunda kulüplerimiz belki de maddi imkansızlık yüzünden herhangi bir girişimde bulunmuyorlar. Bu da doğal olarak bundan sonraki senelerde, uluslararası müsabakalarda engelli sporcularımızın yaşlanması veya sporu bırakması dolayısıyla zorlu günler yaşayacağımızı gösteriyor.

Bir ara Galatasaray Spor Kulübü’nde böyle bir çalışma vardı, sonra hiçbir ses çıkmadı. Bu arada geçen hafta duyduğumuz bir habere göre, bir Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesinin, tekerlekli sandalye basketbol takımına ‘’ önümüzdeki sene şampiyon olmasanız da olur, hatta küme düşseniz bile önemli değil, gitsinler başka yerde rehabilite olsunlar’’ şeklinde bir söylemde bulunduğu iddia ediliyor. Eğer bu doğru ise, bu delikanlı, Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi ortaya çıkar, ismini söyler, ondan sonra da bizden gerekli cevabı alır.

Tabii ki Galatasaray’ın kulüp olarak çok borcu var. Ancak “Engelsiz Aslanlar” bu kulübe bugünkü Yönetim Kurulu’ndan birçok üyenin, hatta belki de Başkanı’nın anlayamayacağı kadar uluslararası başarılar getirmiş ve Galatasaray isminin Dünya’da duyulmasına da katkıda bulunmuştur. Gerçi Başkan Mustafa Cengiz bir-iki genel kurul öncesinde, daha o zaman başkan adayı da değilken yaptığı bir konuşmada, tekerlekli sandalye basketbol bölümünün zarar ettiğini, neredeyse bu işten vaz geçileceğini söylemişti.

Ne kadar zarar etmiştir bu branş? Devlet’ten kulübe ne kadar parasal ödül getirmiştir ve bu gelen ödüllerin ne kadarı Maliye Bakanlığı ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü tarafından kulübün diğer borçlarına mahsup edilerek ödenmemiştir? Bunların cevabını da herhalde bir türlü verirler.

Ama yine tekrar edelim, yukarıdaki duyumlarımız doğru ise, bu Yönetim Kurulu Üyesi kendini kamuoyuna tanıtmalı. Tanıtmalı ki, Galatasaray Yönetim Kurulu’ndaki spordan anlamayan cahiller ortaya çıksın.