GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ANLAMAYANLARA BİR KEZ Z DAHA

Geçtiğimiz hafta bu köşedeki ‘Engelli Sporları’ başlıklı yazımıza, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Uztürk sosyal medyada kendine göre bir yorum yapmış. Bu arada şu cümleye de yer vermiş: “Aslında kendine biat etmeyen federasyon başkanları olduğunda, engelli branşlarını branş federasyonlarına göndermeye çalışan sözde entegrasyondan bahseden Bay Kocaömer.”

Bu kadar yazdık, ya yazdıklarımızı okumuyorlar veya işlerine gelmiyor. Bay Kocaömer’in Dünya’da bu kuralları değiştirmek gibi bir yetkisi ve gücü yoktur. Yazılanlar, Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin aldığı kararlardır.

Kısaca tekrar edelim: Şu an için 4 yaz Paralimpik branşı (atletizm, yüzme, atıcılık ve halter) hariç tüm “Para Sporlar” ilgili Uluslararası Spor Federasyonlarına devir edildi. Bu branşlar Badminton, Binicilik, Kürek, Kano, Tekerlekli Sandalye Tenisi, Masa Tenisi, Triatlon, Tekerlekli Sandalye Basketbolu, Tekerlekli Sandalye Ragbi, Bisiklet, Okçuluk ve Taekwondo’dur. Uluslararası Paralimpik Komitesi tarafından ilgili Uluslararası Federasyonlarla görüşülerek alınan bu karara, ne kimsenin itiraz etme hakkı vardır, ne de bu alınan karara uymama gibi bir lüksü vardır. Artık kişisel sorunlardan arınıp, ülkemizin yararına engelli sporlarının yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

İnşallah bu sefer anlatabilmişizdir!  Ayrıca isteyen Uluslararası Paralimpik Komitesi’ne başvurup bu kuralları sorabilir.

Arif Uztürk’ün diğer konularda yazdıklarına, tam cevap yazacak iken, aklımıza Mevlana’nın ünlü bir sözü geldi, vazgeçtik.