GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
ASYA GENÇLİK PARALİMPİK OYUNLARI
| Milliyet

ASYA GENÇLİK PARALİMPİK OYUNLARI

20 yaşaltı yaklaşık 800 sporcunun dokuz spor dalında yarışmasının beklendiği, Asya Paralimpik Komitesi (APC) tarafından düzenlenen 4. Asya Gençlik Para Oyunları 1-10 Aralık 2021 tarihleri ​​arasında Bahreyn’de gerçekleşecek.

Bahreyn ilk kez bu kadar büyük bir Paralimpik sporu etkinliğine ev sahipliği yapacak ve bu organizasyonun ülkede ‘Paralimpik Hareket’in büyümesi için önemli bir platform oluşturması bekleniyor.

Oyunlarda atletizm, badminton, boccia, goalball, tekvando, halter yüzme, masa tenisi ve tekerlekli sandalye basketbolu olmak üzere dokuz spor dalında 20 yaşın altında tahmini 800 sporcunun mücadele etmesi bekleniyor. Isa Town’da çok amaçlı bir stadyum olan Khalifa Sports City’de ve ulusal kapalı spor tesisi Isa Sports City’de Paralimpik genç sporcular mücadele edecek. Etkinlik, yerel yönetimin desteğiyle Bahreyn Ulusal Paralimpik Komitesi tarafından düzenleniyor.

APC Başkanı Majid Rashed oyunlarla ilgili şunları söylüyor:  “APC’nin yeni vizyonu, para sporlar yoluyla kapsayıcı bir Asya yaratmaktır ve bunu başarmaya başlamak için bölgenin gençlerinden daha iyi bir etken düşünemiyorum.” 

“Bahreyn Ulusal Paralimpik Komitesinin bir sonraki Asya Gençlik Para Oyunlarına ev sahipliği yapmak için bu kadar güçlü bir teklifi bir araya getirmesinden memnunuz, onlara ve hükümetlerine yeni nesil Asyalı para sporcularını destekledikleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

“Genç para sporcularına çok sporlu bir ortamda rekabet etme fırsatları sağlamanın, en nihayetinde Paralimpik Oyunlarına yol açabilecek spor yolculuklarına devam etmeleri için onlara ilham vereceğini umuyorum.”

Bahreyn Uluslararası Paralimpik Komitesi Başkanı Shaikh Muhammed bin Duaij Al Khalifa da, “Bahreyn Krallığı’nda 2021 Asya Gençlik Para Oyunları’na ev sahipliği yapma teklifini sunmaktan ve kazanmaktan gurur, onur duyuyoruz. Bu, engelli insanları topluma entegre etmeye devam etmek, yeteneklerini beslemek ve profesyonel rekabet ortamı yaratarak ulusumuzu Paralimpik hareketin ön saflarında konumlandırmak için altyapı sağlama misyonumuzun bir kanıtıdır” diye ekliyor.

Asya Gençlik Paralimpik  Oyunları yakın zamanda dikkatle takip edeceğim çok enteresan organizasyonlardan bir tanesi. Aslında bir nevi alt yapı çalışması diyebiliriz. Bir dönem bizler de bunun gibi fikirleri düşündük, sunduk ama hayata geçirmek için topyekûn destek gerekiyor.

Bu konularda Türkiye Milli Paralimpik Komitesi olarak çok çabaladık. Defalarca söyledik, anlatmaya çalıştık. Biz istersek daha da fazlasını yapabiliriz ancak maalesef bugün Bahreyn’den örnek veriyoruz.

Örnek olacağımız günlere..
Şimdilik bize iyi seyirler!