GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

AVRUPA ŞAMPİYONASI

Tekerlekli SandalyeBasketbolAvrupaŞampiyonası açılış töreni ile başladı. Frankfurt’taki şampiyonaya Avrupa’da ilk 12 sırayı teşkil edenBelçika,Fransa, İngiltere, İsrail, İtalya, Hollanda,Polonya,İsveç,İsviçre, İspanyave Almanya’nın yanı sıra Erkek Milli Takımımız katılıyor.

Bayanlarda ise; Fransa, İngiltere, İsrail, İtalya, Hollanda, İspanya ve Almanya ile birlikte Türk Milli Takımımız yarışıyor. Bayanlarda kesin favorinin Almanya olduğunu söyleyebiliriz. Esas merak konusu olan, erkekler takımımızın nasıl bir sonuç alacağı. Polonya, İspanya, İsrail, İsveç, Fransa ile B grubunda mücadele edecek Milli Takımı’mız önemli bir sınavla karşı karşıya. Unutulmaması gereken, karşılaşacağımız ülkelerin neredeyse tamamının ülkemizden en az 30 sene evvel tekerlekli sandalye basketboluna başlamış olmalarına rağmen, bugüne kadar görev yapan federasyonlarımızın desteği, tekerlekli sandalye basketbol kulüp sayısının devamlı artması, bu konuda ülkemizi Avrupa’da iddialı ülkeler arasına soktu. Tek eksiğimiz altyapı çalışmaları. Bunun için de Bedensel EngellilerSporFederasyonu’nun, Gençlik veSpor BakanlığıSpor Genel Müdürlüğü ile bir program hazırlayarak, diğer ülkelerdeki çalışmaları örnek alarak, zaman geçirmeden uygulamaya başlamaları.

Gençlerimiz bakımından ne durumda olduğumuzu da, Eylül ayındaAdana’da düzenlenecek Dünya Gençler Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası’ndan sonra daha net ortaya çıkacağını düşünüyoruz.

Her zaman söylediğimiz gibi, sistem olmadan elde edilen başarılar bireylerin performansına bağlı kalır. Bunun için de Spor Genel Müdürlüğü’nün ilgili birimleri, gerekirse yabancı uzmanlar da davet edilerek, bir çalıştay yapmalıdırlar. Ve sistemin temeli olarak, alt yapıya önem veren tekerlekli sandalye basketbol spor kulüplerinin teşviki ön plana çıkarılmalıdır.