GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

AVRUPA ŞAMPİYONASI

Yavuz Kocaömer Milliyet

Tekerlekli Sandalye Avrupa Şampiyonası yeni yılın ilk günlerinde Çek Cumhuriyeti’nin Brno kentinde yapılacak. Milli Takımımız ilk maçını 2 Ocak günü Çek Cumhuriyeti’ne karşı yapacak ve aynı gün akşam saatlerinde Avusturya ile oynayacak. Gruptaki son maçımızı ise bir gün sonra Finlandiye ile oynayacağız.

Tekerlekli sandalye basketbolu ülkemizde süratle gelişiyor. Ancak buna rağmen gerek grubumuz, gerek diğer gruptaki Hırvatistan, Slovenya, Bosna Hersek ve Polonya takımları da son derece iddialılar.

Bu şampiyonada ilk dörde giren takımlar, Haziran ayında İtalya’nın Sassari kentinde yapılacak Avrupa ‘A’ Klasmanı Şampiyonası’na katılacak. Genç bir kadroya sahip Milli Takımımızın bu turnuvadan başarılı olarak döneceğinden şüphe etmiyoruz. Bu sporun daha da ileri gidebilmesi için önümüzdeki dönemde Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu’nun kurulması ve bu konudaki çalışmaların daha konsantre bir şekilde yapılması gereği de yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, antrenör yetiştirme seminerleri yabancı hocaların önderliğinde sıkça yapılmalı diye düşünmekteyiz. Böylece bu spor dalının hem daha sağlıklı gelişmesi sağlanacak, hem de geleceği güvence altına alınacaktır.

2-6 Ocak tarihlerinde Brno kentinde biz de Milli Takımımızla birlikte olacağız. Merak ettiğimiz bir husus da, engelliler sporu konusunda anlattıklarımızdan sonra, spor basınından ‘Biz de orada olacağız’ diyen arkadaşlarımız bakalım gerçekten gelecekler mi?

Yeni yılınızın sağlık, huzur ve mutluluk içinde geçmesini dilerim.