GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

BACAĞIMI NASIL KAYBETTIM?

Wojtek Czyz, bir Alman sporcu. 15 Eylül 2001’de, Köln’de bir amatör takımda futbol oynarken, o zamana göre çok önemli sayılan bir meblağa, Fortuna Köln ile bir profesyonel sözleşme imzalıyor. Son hafta, amatör takımı ile oynadığı maçta, ilk devre tartıştığı karşı takımın kalecisi, ikinci devre kendisine uzatılan bir topa koşarken Wojtek’in dizine tabanını geçiriyor. Almanya gibi bir yerde, öğlenden sonra saat 16 civarında meydana gelen bu olay, ancak sabaha karşı 04 de, üçüncü olarak getirildiği hastanede ameliyat ediliyor ve son çare olarak sol bacağı dizinden kesiliyor.

Ancak Wojtek, sporu bırakmıyor, tek bacaklı ampute atlet olarak çalışmalarına başlıyor. Olaydan sadece 11 ay sonra, kendi kategorisinde 100 metrede ve uzun atlamada Almanya Şampiyonu oluyor. Ve ondan sonra defalarca Dünya rekoru kırarak, toplam 4 paralimpik altın madalyaya sahip oluyor. Şimdilerde Wojtek’in hedefi, bir yelkenli ile dünyayı dolaşmak ve bütün gideceği ülkelerde ampute sporu yapan gençlere destek olmak. Bunun içinde, teknesinin içinde protez imal edecek bir de atölye kurdu.

Bütün bunlar çok kısa bir süre önce Almanya’da piyasaya çıkan “Bacağımı nasıl kaybettim ve kendime nasıl geldim ?” isimli, kendi yazdığı kitabından alınan çok çok kısa özet.

O zamanlar 20 yaşında bir insanın, bacağını kaybettikten sonra nasıl spora sarılıp dünya rekorlarına ulaşması, paralimpikte altın madalyalar almasının gerçek hikayeleri.

Almanca bilen okurlarımıza mutlaka tavsiye ederiz. Keşke bu kitap Türkçeye çevrilse de, ülkemizdeki ilgili, ilgisiz insanlarımız, bir başarı öyküsünü, bir pes etmeme yaşam öyküsünü okuyabilseler.

Arzu edenler www.amazon.de üzerinden, fiyatı 20,00 EURO olan bu kitabı ısmarlayabilirler.