GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
BARBİE KOLEKSİYONUNA DAHA FAZLA ENGELLİ BEBEK EKLEYECEK
| Posta

BARBİE KOLEKSİYONUNA DAHA FAZLA ENGELLİ BEBEK EKLEYECEK

Barbie bebekleri koleksiyonu engellileri de içerecek şekilde genişliyor. Üretici Mattel, bu ay kulak arkası işitme cihazlı ilk Barbie bebeğini piyasaya süreceğini ilan etti. Oyuncak yapımcısı, ayrıca protez bacaklı yeni bir bebeği de tanıtıyor. Üretici, tekliflerin ten rengi, göz rengi, saç rengi ve dokusu, vücut tipi, engellilik ve modaya göre değişen 175’ten fazla görünümü içeren Fashionistas koleksiyonunun bir parçası olduğunu bildirdi.

‘Çeşitliliği yansıtmaya devam edeceğiz’

Barbie ve bebeklerin Genel Başkan Yardımcısı ve Küresel Başkanı Lisa McKnight, “Barbie temsilin gücüne yürekten inanıyor ve piyasadaki en çeşitli oyuncak bebek serisi olarak, çocukların dünyada gördükleri çeşitliliği yansıtmak için çeşitli cilt tonlarına, vücut tiplerine ve engellere sahip bebekleri sunmaya devam etmeye kararlıyız. Çocukların kendilerini ürüne yansıttıklarını görmeleri ve kapsayıcılığın önemini anlamalarına yardımcı olmak için kendilerine benzemeyen bebeklerle oynamaya teşvik etmeleri önemli” dedi.

Barbie hearing impaired

‘En çok işitme cihazlı bebek istendi’

Fashionistas serisinde 2019’dan beri tekerlekli sandalye kullanan bir Barbie var. Üretici firma, işitme cihazlı bebeğin tüketicilerden en çok istenen özelliklerden biri olduğunu açıkladı. Şirket, kulak arkası işitme cihazlı bebekte doğru temsili sağlamak için eğitim odyologu Dr. Jen Richardson ile çalıştığını belirtti. Engelli Barbie ürünlerini genişletmenin yanı sıra, yeni Fashionistas bu yıl daha küçük meme, kıvrımlı ve orijinal vücut tiplerine sahip olacak. Marka, vitiligolu bir Ken bebeği seriye ekliyor. Bu durum, köklü kısa tüyler ve ince bir vücut tipi ile cilt lekelerinin renk ve seçeneklerinin kaybolmasına neden olacak.

WeThe15’e büyük ödül

Dünyadaki 1.2 milyar engelli bireyi temsil eden ve en büyük insan hakları hareketi olmayı hedefleyen WeThe15, 2022 Spor Endüstrisi Ödülleri’nde Yılın Uluslararası Kampanyası seçildi. Bu zafer, WeThe15’in kazandığı uluslararası ödül sayısını sekize çıkardı. 12 Mayıs’ta Londra’da düzenlenen prestijli yıllık ödüller, spor etkinliklerinin sunulmasından sporun sosyal değişim için bir katalizör olarak kullanılmasına kadar küresel spor endüstrisindeki başarıları kutluyor.

10 yıldır varlar

Ağustos 2021’de Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’ndan önce başlatılan WeThe15, engellilere yönelik ayrımcılığı sona erdirmeyi ve engellilerin görünürlüğü, erişilebilirliği, kapsayıcılığı ve hakların eşitliği için dünya çapında kampanya yürütmeyi amaçlayan on yıllık bir hareket. WeThe15, engellileri temsil eden kuruluşlar da dahil olmak üzere spor, insan hakları, politika, iş, sanat ve eğlence dünyalarından gelmiş geçmiş en büyük uluslararası kuruluşlar koalisyonunu bir araya getiriyor. Bu kuruluşlar, değişimi başlatmak için önümüzdeki 10 yıl boyunca hükümetler, işletmeler ve halkla birlikte çalışacaklar.

‘Yüzde 85’i dahil etmeliyiz’

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) ve Uluslararası Engelliler İttifakı (IDA), uluslararası örgütlerden oluşan bir koalisyonla birlikte harekete öncülük ediyor. Şu anda sekiz büyük uluslararası ödül kazanan WeThe15’in başarısında, adam&eveDDB, Pentagram, Fleishman Hillard, Porter Novelli ve Portland’ın katkıları oldu. IPC Başkanı Andrew Parsons şunları söyledi: “WeThe15, 1.2 milyar engellinin sesini duyurmak için kampanyalar düzenliyor. WeThe15’in kazandığı her ödül, dünyanın yüzde 15’inde engeliler bulunduğu konusunda farkındalığı artırmamıza yardımcı oluyor. Sporcu meslektaşlarımızın WeThe15’in kampanyasını tanımasından özellikle memnunuz, çünkü spor bu kampanyanın başarısının temelidir. Önümüzdeki 10 yıl içinde IPC, Özel Olimpiyatlar, Invictus Oyunları Vakfı ve İşitme Engelliler Olimpiyatları, sporcularımız ve uluslararası spor faaliyetleri profillerini kullanarak, engelli olmayan yüzde 85’i konuşmalara dahil etmek ve onları engelli kişilerin hayatlarını geliştirecek değişikliklere adamaları için birlikte çalışacaklar” dedi.

‘Engelli haklarına bakışı değiştirelim’

IDA İcra Direktörü Vladimir Cuk da şunları ekledi: “Uluslararası Engelliler Birliği, IPC ve tüm WeThe15 ağıyla birlikte 2022 Spor Endüstrisi Ödülleri’nde Yılın Uluslararası Kampanyası’nı ortaklaşa kazanmaktan gurur duyuyor. Spordan ticarete, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara kadar her sektör ve toplumun bu kampanyanın bir parçası olması gerekiyor ki, dünyanın her köşesindeki engelli haklarına ilişkin küresel anlatıyı değiştirebilelim. Değişim gerçekleşiyor ve bu ödül bunun mümkün olan en iyi kanıtı.” WeThe15’in kurucu ortakları arasında şunlar bulunuyor: Uluslararası Paralimpik Komitesi, Uluslararası Engelliler Birliği, Özel Olimpiyatlar, Invictus Oyunları Vakfı, Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (İşitme Engelliler Olimpiyatları), BM İnsan Hakları, UNESCO, BM SDG Eylem Kampanyası, Avrupa Komisyonu, The Valuable 500, Global Citizen (Global Vatandaş) Hareketi, Global Disability Innovation Hub (Global Engellilik Yenilik Merkezi) Araştırma ve Uygulama Merkezi, BM Medeniyetler İttifakı (UNAOC), Uluslararası Engellilik ve Geliştirme Konsorsiyumu, C-Talent, Global Goals Advisory, ATscale The Global Partnership for Assistive Technology, Zero Project ve Global Yardımcı Teknoloji Kuruluşları İttifakı (GAATO).