GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

BAYANLAR AVRUPA ŞAMPİYONASI

Yavuz Kocaömer Milliyet

26 Şubat –2 Mart tarihleri arasında Hamburg’da Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası yapılacak. Bayan Milli Takımımız’ın yanı sıra, Fransa, Almanya, İngiltere, Hollanda ve İspanya da bu şampiyonada yarışacak.

Ülkemizde henüz Tekerlekli Sandalye Bayanlar Ligi yok. Ancak, kurallar gereği erkek basketbol takımlarında bayan oyuncu da oynatmak mümkün olduğu için, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun yaptığı araştırmada 22 bayanımızın bu sporu yaptığı saptandı. Süratle organize olan Federasyon, Milli Takım seçmeleriyle birlikte Bayan Milli Takımımız’ı bu şampiyonaya hazırlık kamplarına başladı.

Geçen yıl katıldığımız Avrupa 22 Yaş Altı Erkekler ve A Milli Takımlar B Kategorisi Şampiyonası’nda Avrupa ikincisi olmamız, belki de bu şampiyonaya katılan takımları huzursuz edecek. Ancak, genç kızlarımız bu konuda henüz çok deneyimsiz ve maç eksikleri var. Buna rağmen bu şampiyonaya Bayan Milli Takımımız’ın deneyim kazanması ve önümüzdeki dönemdeki şampiyonalara hazırlanması bakımından büyük bir fırsat olacak. Ayrıca bu tip şampiyonalarda yapılan klasifikasyon değerlendirmeleri ile de bayanlarımız uluslar arası sınıflandırma sertifikasını da almış olacaklar.

Her zaman yazıp söylediğimiz gibi ne kadar çok dış temas yapılırsa, hangi spor dalımız olursa olsun ileriye dönük büyük faydalar sağlamaktadır. Bu bakımdan, çok süratli hareket ederek gerekli önlemleri alan ve Bayan Milli Takımımız’ı Avrupa Şampiyonası’na katma kararı veren Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’na ve şu günlerde gece gündüz çalışarak onları hazır hale getirmeye uğraşan teknik adamlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.