GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

BEDENSEL ENGELLİ SPORCULAR

Geçtiğimiz haftalarda Çek Cumhuriyeti’nin Nymbruk şehrinde yapılan Bedensel Engelliler Okçuluk Dünya Şampiyonası’nda milli sporcularımız 5 altın madalya kazandı. Gizem Girişmen Pekin Paralimpik Oyunları’ndan sonra yine altın madalya alarak Dünya Şampiyonu olurken, erkeklerde Mustafa Ak‘da Dünya Şampiyonluğunu kazandı. Ayrıca Mustafa Ak, Mustafa Özdemir ve Özgür Özen’den oluşan olimpik branştaki erkekler takımımız Dünya 2’cisi, Gizem Girişmen, Hanife Öztürk, Hatice Bayer’den oluşan Olimpik Bayan Milli Takımımız Dünya 3’ncüsü ve Gülbin Su, Aliye Çaycı ve Semray Taşözer’den kurulu Makaralı Bayan Milli Takımız da Dünya 3’ncüsü oldu.

Bu dereceleri elde eden sporcularımızı, onları yetiştiren antrenörlerimizi ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonumuzu bir kez daha kutluyoruz. Öte yandan Paris’te yapılan Bayanlar Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası’na katılan Bayan Milli Takımımız, 7 takım içinde İtalya’yı yenerek Avrupa 6’ncısı oldu. Bilindiği gibi dünyada sadece Bayanlar Tekerlekli Sandalye Basketbol Ligi olan bir ülke yok. Ancak, batı ülkeleri Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına ve Paralimpik Oyunlara bayan milli takımlarını sene içinde organize ettikleri turnuvalarla hazırlıyorlar. Örneğin Almanya’da kurulan eyalet takımları çeşitli kulüplerde spor yapan bayan basketbolcuları bir araya toplayarak, kurdukları eyalet takımlarıyla, yaptıkları turnuvayla hem bir arada oynama şansını elde ediyorlar, hem de daha çok takım hüviyetine bürünüyorlar.

Bizde ise böyle bir uygulama henüz yok. 2012 Londra Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na her geçen gün biraz daha fazla yaklaşıyoruz. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonundan beklediğimiz (Tabii ki Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle) uluslararası yarışmalara Türkiye’de yapılan tüm Paralimpik branşlarda daha fazla sporcu göndererek hem onların deneyim kazanmalarını sağlamak, hem de elde edecekleri derecelerle barajları aşarak Londra’da ülkemizin temsilini sağlamak. Bunun için de gerekli olan sponsorları bulmak da yine Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonumuza kalıyor.