GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

BEDENSEL ENGELLİLER DAYANIŞMA DERNEĞİ

O tarihlerde Bedensel Engelliler Spor Federasyonu asbaşkanıydım. Sancakspor Kulübü’nü ziyarete gittiğimde, Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği Başkanı Kemal Demirel’le tanıştım. Kendisini çok sempatik buldum. Üstelik yüz hatları rahmetli ağabeyime çok benziyordu. Bu yüzden ona duyduğum yakınlık daha da arttı. Hatta bir süre sonra yaptığı daveti kabul edip Maltepe taraflarında bir lokalde dernek olarak verdikleri plaketi de kabul ettim. Son zamanlarda bu dernekle ilgili bazı ihbarlar gelmeye başladı. Devamlı okurlarımız bilir, elimizde bir yazılı belge olmadan, imzalı ifadeler bulunmadan bu sütunlara hiçbir şey yazılmaz. Bazı işlerine gelmeyen okurlarımız öyle zannetse bile.

Aktif bir dernekBedensel Engellilerle Dayanışma Derneği, engelli kuruluşları içinde belki de en aktiflerden bir tanesi. Ancak bu aktivitenin sadece (diğer birkaç konudaki küçük faaliyetler hariç) tekerlekli sandalye dağıtımına yönlenmesi ve her fırsatta “Türkiye’nin de daha 250 bin tekerlekli sandalyeye ihtiyacı var” diye ortaya çıkması bizi de kuşkulandırdı. Araştırmalarımızı biraz daha derinleştirdik. Ziyaret ettiğimiz illerdeki valilerden bu derneğin çok aktif olduğunu öğrendik. Başka kamu kuruluşlarıyla da ilişkiye girmişlerdi. Çünkü Kemal Demirel çok sempatik ve engelli olmasını iyi kullanan biriydi.

Aile boyu dernekDerneğin başkanı Kemal Demirel, saymanı da eşi Nuray Demirel. Önceleri kimseye fazla güvenmediği için böyle yaptığını düşündük. Ama sonra işler birdenbire karıştı ve derneğin çalışma şeklinden rahatsız olan engelliler bize başvurarak bildiklerini anlattılar. Onların isimlerini burada açıklamıyoruz ama bilinsin ki elimizde konuştukları bantlar ve imzalı ifadeleri var. Şimdi soruyoruz:

Atlantis MedicalKemal Demirel, Atlantis Medical isimli firmayı kimin üzerine kurdurmuştur? Sandalye alıp bağışlamak isteyenlere bu firmanın telefonunu vermiş midir? Kemal Demirel, aynı engelliyi tekerlekli sandalye tesliminde bağış yapanlar derneğe geldiği zaman 20-25 defa tekerlekli sandalyeye oturtmuş mudur? Atlantis Medical şirketi tekerlekli sandalyeleri kaça alıp, bağış sahiplerine kaça fatura etmiştir? 2000 yılında kaç milyarlık tekerlekli sandalye bağışı alıp, karşılığında kaç milyarlık tekerlekli sandalye dağıtmıştır? Kendisine yaptıklarının doğru olmadığı söylendiğinde, bu üyeleri dernekten uzaklaştırmış mıdır? Eğer yukarıda yazılanlar doğru ise, bu Türkiye’de engelliler hareketine vurulan bir darbedir. Dolayısıyla gerekli önlemler alınmalı, bu derneğe bağış yapanlar ve işbirliği içinde olan firmalar daha dikkatli adım atmak zorundadır.

Yalnız bu dernek mi?Maalesef ülkemizde duygu sömürüsü yaparak kendi kişisel çıkarlarını düşünen başka engelli dernekleri ve onların yöneticileri de vardır. Bunların hızla toplumdan uzaklaştırılmaları, kamuoyunun da engellilere olan bakışını da olumlu yönde değiştirecektir. Burada da görev, engelli derneklerinde üye olanlara düşmektedir. Küçük çıkarları için derneklerde yapılan yolsuzluklara göz yummamalıdırlar. Genel kurullarda demokratik bir biçimde her türlü tartışmaya girmeli ve bu konudaki tecrübelerini bu köşeye bildirmelidirler. Bu yapılırsa devlet güçleri de harekete geçer ve engellileri istismar eden kim varsa kabuklarına çekilmek zorunda kalır. Diğer engelli dernekleriyle ilgili araştırmalarımız da devam ediyor. Bilgi ve belge toplanıyor. Bir süre sonra yeri geldikçe onları da sizlere açıklayacağız.