GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

BELEDİYELERE ONUR ÖDÜLÜ ŞART MI?

Sevgili okurlarım, bu hafta engelliler camiasını ilgilendiren bazı haberleri sizlerle paylaşacağız.

Garip bir yarışma

Kısa bir süre önce T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ‘’ Özürlü Dostu Belediyeler Onur Ödülleri 2006 ‘’ başlığı altında bir yarışma başlattı. Buna göre ; Özürlü bireylere yönelik hizmetlerde ana konular olarak belirlenen ulaşılabilirlik, eğitim, rehabilitasyon, meslek edindirme ve bakım alanlarının her birinde 16 büyükşehir belediyesi belirlenecek. Toplanan hakem kurulu da birinci , ikinci ve üçüncüyü seçecek. Bu belediye yöneticilerine de ödül verilecekmiş. Böyle bir yarışmanın gerekçesi ise , Belediyeler Kanunu’nda yer alan , belediyelerin yapması gereken hizmetler ve düzenlemeler çerçevesinde , hizmetlerinin nitelik ve nicelik olarak artması ve bu hizmetleri teşvik etmekmiş. Yolunda giden , başarılı proje ve uygulamalar ödüllendirilecekmiş.Büyük çelişki

Düşünebiliyor musunuz ? Bir taraftan belediyelerin, ‘’ Belediyeler Kanunu’nda yapması gereken hizmet ve düzenlemeler ‘’ diyeceksiniz, diğer taraftan da ‘’ Bunu en iyi yapanı ödüllendireceğim ‘’ diyeceksiniz. Yani bir başka ifadeyle , ülkemizde kanundan doğan zorunluluğu yerine getiren belediye başkanları ödüllendirilecek. Kim bu belediye başkanları ? Hangi partiye bağlı olurlarsa olsunlar , seçimlerden önce kendi bölgelerindeki seçmenlere yapacakları hizmetler için söz veren , vaatte bulunan insanlar. Böylece oyları toplayarak seçildiler ve maaş alıyorlar. Yani asli görevini yapması için T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi , belediyeleri teşvik etme ihtiyacını duymuş. Böyle bir ödül herhalde ülkemizden başka , Batı ‘da hiçbir ülkede düşünülmemiştir. Bundan çıkan bir anlamda şudur : Belediyelerin bir çoğu, kanunla kendisine verilmiş hizmetleri yerine getirmekte zorlanıyor. Gelin biz onlara ödül verelim ve böylece teşvik edelim. Bunun adı kocaman bir ayıptır. Hele ortada daha ‘’ Özürlüler Yasası ‘’ ile ilgili yönetmelik ve eylem planları yokken ! Oysa bizler , T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi’nden, engelliler konusunda gönüllü olarak çalışan sivil toplum örgütlerini teşvik etmelerini beklerdik. Çünkü adı ne olursa olsun , dernekler ve vakıflar gönüllülük esasına göre çalışan kurumlardır. Aslında onları teşvik etmesi gerekir. Devletten maaş alan ve zaten engellilere hizmet götürmek zorunda olan belediye yöneticilerine’’ Sen bu işi diğerinden daha iyi yaptın ‘’ diye ödül verilmesini anlamak çok zor.

Tavsiyemiz

T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi , kamu görevi yapan , bunun için devletten maaş alan , makamların diğer nimetlerinden de faydalanan insanları , kanunları yerine getirsinler diye teşvik etmek yerine kanunun gereklerini yerine getirip getirmediklerini saptamalı. Yasalara uymuyorlarsa gerekli cezaları vermek için çalışma yapmalı. Son 5-6 aydır T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi’ndeki değişiklikleri , olaylara bakış açısını artık anlamakta zorlanıyoruz.

Tempo Dergisi

Bir süredir Tempo Dergisi ‘’ Engeller Kaldırılsın ‘’ adlı bir kampanya yürütüyor. Her Hafta engelli dünyasından başarı hikayeleri , ilginç söyleşiler yer alıyor . Engelliler konusunda tamamen deneyimsiz bir ekiple yola çıkan Tempo , bu yayınlarını her geçen hafta düzeltiyor.

Tekerlekli sandalyeye ünlüler oturuyor

Ancak bir bölümü var ki , burada her hafta bir siyasi, tekerlekli sandalyeye oturtuluyor. ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu herhalde karizması bozulmasın diye tekerlekli sandalyeye oturmak yerine , yanında ayakta durarak poz verdi. Ve yine Tempo ‘dan öğreniyoruz ki bir kısım siyasetçimiz , siyasi geleceklerinde aleyhlerine kullanılır diye tekerlekli sandalyeye oturmaktan kaçınıyor.

İşte Türkiye’deki ister siyasetçi , ister başka meslekten olsun , insanlarımızın engelliler konusuna bakışının tipik örneği. Böyle siyasetçilere söyleyecek bir sözümüz var : Biraz gözünüzü açın , dünyada neler oluyor bir bakın. Şuanda Almanya İçişleri Bakanı olan Schaeuble, 9 yıldır tekerlekli sandalyededir. Ve İçişleri Bakanlığı’nı da seçimlerden beri mükemmel bir şekilde yönetmektedir. İngiltere’de yakın zamana kadar görme engelli bir bakan vardı.

Ayrıca bizim meclisimizde de biri tekerlekli sandalyede , biri de görme engelli iki milletvekilimiz var. Bunun gibi , dünyada tekerlekli sandalyede oturan veya engelli olan siyasetçi örneklerini çoğaltmak mümkün. ‘’ Tekerlekli sandalyeye oturursam karizmam bozulur ‘’ diyeceğine , bu siyasetçilerin karizmalarını bozan başka davranışlardan uzak kalması herhalde kendileri içinde daha iyi olacaktır.

Oturmakla olmaz ki

Ayrıca Tempo Dergisi’nin bu kampanyasında, siyasetçileri tekerlekli sandalyeye oturtma konusunda önemli eksikleri var. Bunlardan biri , onları sadece sandalyeye oturtmak. Çünkü tekerlekli sandalyeye oturmakla , o sandalyeyi kullanmak , günlük işlerinizi yapmayı öğrenmek aynı şey değil. O sandalyeye sadece oturan kişi bu işlerin nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmaz. Eğer yürekli bir siyasetçi varsa , örneğin İstanbul – Levent’te tekerlekli sandalyeye oturur . Çok değil , toplu taşıma araçlarını kullanarak Taksim’e kadar gider. Orada bir lokantada yemek yedikten sonra , 1- 2 mağazadan da alışveriş yapar. Bu arada yaşadıkları da Tempo muhabirleri tarafından izlenir. Var mı acaba ülkemizde böyle yürekli bir siyasetçi ?

Dörtyol özürlüler Kulübü Bir süre önce Dörtyol Özürlüler Dayanışma Yardımlaşma ve Spor Kulübü’nden bir mektup aldık. Özetle , Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çıkarmış olduğu Özürlüler Kanunu’na güvenerek , bölgelerindeki firmalara yazılar yazdıklarını ve hiç cevap alamadıklarını belirtiyordu. 15 gencin acil işe ihtiyacı var. Bu firmaların adresleri bizde mevcut. Onları burada yayınlayarak üzmek istemiyoruz. Ama rica ediyoruz, ( 0 326 ) 712 02 27 numaralı telefondan Dörtyol Özürlüler Spor Kulübü’ne ulaşarak ellerinden gelen desteği versinler. Önümüzdeki haftalarda destek vermedikleri için değil, ama en azından bir cevap verme nezaketini göstermedikleri için , Dörtyol’da faaliyet gösteren bu şirketlerin isimlerini de burada açıklayacağımızı belirtiyoruz.

GÜZEL SÖZ

İyiliğin karşılığını bekliyorsan pişmanlık duyarsın q.Horace

Kulüp Tanıtım Köşesi

Bu hafta ‘’ Haydi Antalyalı engelli gençler, spor yapmaya ‘’ diyoruz ve size Antalya’daki engelli spor kulübünün iletişim bilgilerini veriyoruz.

Antalya Engelliler Gençlik ve Spor KulübüEtiler Mah. Kızılırmak Cad. No: 5/B Antalya

Tel: ( 0242 ) 321 30 41Fax: ( 0242 ) 321 23 87Ana Spor Branşları : Voleybol , işitme engelliler için basketbol , yüzmeİlgili: Seval Yaşak yasakseval@hotmail.com