GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

BİLFEN’le engelleri aşalım

BİLFEN Okulları, sosyal sorumluluk projelerinde öne çıkan  kurumlarımızda bir tanesi. Daha önce Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV)  ile birlikte yapılan ‘bilinçli iletişim panelleri`nin yanı sıra, engelli çocuklarımızı birlikte ağırlamış ve bu konularda gerektiğinde her türlü desteği kendilerinden almıştık.

Bu kez BİLFEN İlköğretim yaşları 8 – 13 arasında değişen küçük mucitleri bizi  ‘’ BİLFEN’ le engelleri aşalım ‘’  projesine götürdü.

Öğrencilerin projeye büyük ilgisi vardı . 400 ‘ den fazla proje elenerek , son 20 tanesi 27 Nisan günü bir jüri tarafından değerlendirildi. 2 ve 3’ üncü sınıflar , 4 ve 5’ nci sınıflar, 6 ve 7 ‘ nci sınıflar olmak üzere  3 kategoride yapılan yarışmada , finale kalan 20 proje  ‘’ Engelli insanlarımızın hayatlarını nasıl kolaylaştırabiliriz ? ‘’ konulu idi.

Finale kalan projeler ’ ’ mucitleri tarafından’’  jüri üyelerine maketlerle ve görsel olarak hazırlanan filmlerle sunuldu. Jüri de Yaratıcı Çocuklar Derneği Başkanı Didem Çapa, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yürütme Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı ( TESYEV ) Başkanı Yavuz Kocaömer, iş adamı Serdar Bilgili ve Okan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nejat Tuncay  yer aldı.

Oylamalar sonucu 

Oylamalar sonucunda 2 ‘nci ve 3’ üncü sınıflar kategorisinin birincisi ‘’Engellilere otoparkta yardım ‘’ konulu proje ile Doğukan Türkgöz oldu. Özetle , projede , otoparkta engelli vatandaşlarımızın kendileri için ayrılmış park alanlarını daha rahat kullanabilmelerini sağlayacak bir sistem geliştirilmiş. Projenin nasıl işlediğini , telif hakları bakımından burada detaylı olarak anlatamayacağız.

Diğer kategoriler

4 ve 5 ‘ nci sınıflar kategorisinde Berk Sürücü, görme engellilerin Braille alfabesini kağıda dökmesine olanak tanıyan ‘’ Berkalem ‘’ isimli kalem tasarımıyla birinciliği elde etti. Ve ödülünü Serdar Bilgili’ nin elinden aldı.

6 ve 7 ‘ nci sınıflar kategorisinde birincilik ödülünü Ece Elif Adak kazandı. Yarışmanın geliştirdiği dayanışma ve dostluğu paylaşma sitesi engellilerin sosyal ilişkilerinin artırılması, tedavilerini üstlenecek sponsorlarla iletişim kurulması  amacını taşıyor. Ece , ödülünü Yaratıcı Çocuklar Derneği Yürütme Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ‘ dan aldı.

Alkışlar BİLFEN’ e 

Jüri üyesi olarak gittiğimiz BİLFEN Okulu’ nda ,  konu ile ilgili görüştüğümüz öğretmenlerin nasıl heyecanlı olduklarını , sunum yapan çocuklarımızın yaşadığı coşku ve heyecanı bizzat yaşadık. Ve en güzel haber de sonunda geldi. BİLFEN Okulları yönetimi  , dereceye giren bu projelerin hayata geçirilmesi için çalışmalar yapılacağını açıkladı. Bu konuda ( TESYEV) Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı  da gerekli olduğu halde üzerine düşen katkıyı sağlayacak.  

Bu arada , 2 ‘ nci ve 3 ‘ ncü sınıflar kategorisinde Nevzat Erol’un ‘’ Gören Şapka ‘’ projesi ikinciliği , Ella Reyna ‘nın ‘’ Engellilere güvenli kredi kartı ‘’ projesi ise üçüncülüğü aldı.

4 ve 5 ‘ ci sınıflar kategorisinde Tan Öztürk ‘’ Okulda yer bulma ‘’ projesi ile ikinci , Elif Aydın ‘’ Görme engellilerin yol bulma ‘’ projesiyle üçüncü oldu.  6 ve 7’ nci sınıflar kategorisinde ise , Türkan Yalçınyuva ‘’ Evde Kolaylık ‘’ projesi ile ikinciliği alırken , Uzay Gök ve Sarp Lokumcu ‘’Tanıtıcı Kart‘’ projesiyle 3 üncü sırayı aldı.

Örnek olmalı

BİLFEN Okulları ‘ nın bu projesi umarız birçok okullarımıza da örnek olur. Her zaman söylediğimiz gibi çocuklarımızı engellilerin  gerçekleriyle ne kadar küçük yaşta tanıştırırsak , ileride engelli – engelsiz ayrımı da büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.

DUYURU

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden `Yazarlarımız` bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

Bütün büyük işler, küçük başlangıçlarla olur. / Çiçero