GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

BİLMEDİKLERİMİZ

1-Yavuz Kocaömer’in, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener ile kişisel bir sorunu yoktur. Çünkü kendisini tanımaz. Bugüne kadar toplam konuşma süreleri 10 dakikayı geçmemiştir. Ancak, TMOK Başkanı Uğur Erdener, Olimpiyat Oyunları ile Paralimpik Oyunları’nın eşit olmadığını söyleyerek, bu ülkedeki engelli sporcu ve insanlara hakaret etmiştir. İnsan haklarına ve uluslararası kurallara aykırı davranmıştır. Bunun için de Yavuz Kocaömer, kendisinden, temsil ettiği camia dolayısıyla özür dilemesini istemiştir. Ayrıca TMOK‘un hiçbir Yönetim Kurulu Üyesi kendi başkanlarına “Böyle bir şeyi nasıl söylediniz ?” deme cesaretini göstermemiştir.

Aynı şey Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nde olsaydı, üyelerimizden Şenes Erzik, Hüsnü Güreli, Ahmet Ağaoğlu, Abdullah Güven, Demirhan Şerefhan gibi isimler beni, başkan olarak çok eleştirir ve bu konunun düzeltilmesini isterlerdi.

2- Bugün olimpiyatlara talipsek, olmazsa olmazlardan engelli sporunda aldığımız mesafe sayesinde. “Peki, engelli sporlarının bir günde üvey evlatlıktan özbe öz hale gelinmesini kim sağladı ? Futbol federasyonu” diye yazan spor yazarı kardeşlerimiz şunu bilmemektedir. Ampute futbol paralimpik branş değildir. Dolayısıyla Paralimpik Oyunlarla ve Olimpiyatlarla bir ilgisi yoktur. Doğrusu, engelliler sporunda aldığımız mesafe doğrudur, ancak bunun mimarları Bedensel ve Görme Engelliler Spor Federasyonları , burada görev yapan önemli bir kısmı gönüllü antrenörler ve sporcular sayesindedir.

Futbol Federasyonu’nun, daha önceki yönetim zamanında ortadan kaldırılan “Engelli Futbol Komitesi”ni yeniden kurması ve başına bu konularda deneyimli Ömer Gürsoy’u getirmesinin, ampute, özel sporcular ve futsal konusunda büyük destek sağlayacağı şüphesizdir.Ancak konu Olimpiyat veya Paralimpik Oyunları ile ilgili değildir.