GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

BİLYONER.COM’DAN ENGELLILERE DESTEK

Bilyoner.com, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) aracılığıyla, öğrenci bursları ve sponsorluklarında 2007’den beri engelli gençlerimizi yalnız bırakmıyor. O zaman başlayan işbirliği artarak devam etti ve bu süre içinde Bilyoner.com, 110 engelli üniversite öğrencisine burs verdi. Bunun yanı sıra 17 engelli sporcuya dasponsorluk yapıyor. Bilyoner.com’a girdiğinizde yeni bir uygulama ile karşılaşıyorsunuz. ‘Bir sizden, iki bizdenile üyelerin yaptığı bağışın iki katını Bilyoner.com, TESYEV’e veriyor.

Teşekkürler…

Bilyoner.com’un destek olduğu engelli sporculardan Hamide Kurt, 21 yaşında veyüzde 94 bedensel engelli.Tekerlekli sandalye atletizminde Avrasya Maratonu’nda 4 birincilik aldı. Akdeniz Oyunları’nın yanı sıra Tunus, İsveç,Hollanda koşularında da birincilikleri var.Duygu Çete Artar ise, genetik bir rahatsızlık nedeniyle görme duyusunuyitirdi. 2008’de Pekin Paralimpik Oyunları’na katıldı, 2009 Avrupa ve 2010 Dünya Şampiyonaları’nda üçüncü oldu. Branşı judo. 2012’de Duygu,Londra Paralimpik Oyunları’nda bronz madalya alarak ülkemizde görme engelli sporcular adına bir ilke imza attı.Tekerlekli sandalye basketbolu ve atıcılıkta başarılarıyla dikkati çeken Çağla Baş, atletizmde tekerlekli sandalye koşusu yapan Zübeyde Süpürgeci, engelliler masa tenisi branşında 3 Türkiye Şampiyonluğu’nu yaşayan Derya Altan’ı unutmayalım. Ayrıca Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun da bayan basketbol branşında Türkiye Şampiyonası’na katılan ve takımıyla birinci olan Yeliz Tuncer, doğuştan kas hastası Ali Öztürk engelliler masa tenisinde bizi temsil ediyor. Motosiklet kazası sonucunda omurilik felçlisi olan Erdoğan Aygan, okçuluk Milli Takımı ile 2010’da Türkiye Şampiyonluğu’na ulaştı.Ardından Avrupa üçüncülüğü aldı.2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda 9’uncu olarak performansını her yıl biraz daha arttırıyor. 7 senedir engelli genç ve sporcularımıza destek olan, sadece burs vermek veya sponsorluk yapmanın yanı sıra, onlarla bir araya gelen, hoşça vakit geçiren Bilyoner.com ailesine bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nden sonra bir şeyler yazacaktık. Bu arada engelliler sporunun emektarlarından Oğuz Kav Hoca’nın yazısı geldi.Söyleyeceklerimizi öyle güzel özetlemiş ki,yazıyı sizlerle paylaşıyoruz: “Ne sosyal medyada ne de şahsen engelli kardeşlerimin 3 Aralık gününü kutlamadım. Çünkü gönlüm razı olmadı. Neden mi? Kutlamalarda engelli kardeşlerimin var olduğunu bir gün hatırlıyorlar. Geriye kalan 364 gün bu kardeşlerimin neler çektiğini bilmiyorlar.3 Aralık’ta tören, eğlenceler düzenleyenler veya o şehrin yöneticileri, koltuklarınızdan bir zahmet kalkın da dolaşın. Haydi siz kalkamıyorsunuz bari ekibinizi dolaştırın.

Bakmak başka görmek başka

Şöyle etraflarına bir baksınlar. Görme engelliler için büyük paralar harcanarak yapılan istikamet yönlendirici sarı bantların ne duruma (kişiler veya esnaf tarafından) getirildiğini görsünler. Bu bantın ortasına, masa ve saksıların nasıl konulduğunu görsünler. Giriş noktasına park edilen magandanın arabasına baksınlar. Sandalye kullanan engellilere adeta“Bu kaldırıma çıkma” demek istiyorlar. Kaldırımların yüksekliğini, kazılıp bırakılmış sokakların halini görsünler.Tabii görebiliyorlarsa! Çünkü bakmak başka, görmek başkadır. (Engelli kardeşlerime tam manasıyla hizmet eden yöneticileri tenzih ediyorum). Engelli kardeşlerime gereken ilgiyi göstermeyen ve yukarıda bahsettiğim eksik ve aksaklıkları göremeyen kişi ve yöneticiler, bari 3 Aralık’ta engelli kardeşlerim için eğlenceler düzenlemeyin.Güya onlara moral olması bahanesiyle yapıyorsunuz. İstanbul Kartal Belediye Başkanı’nın yaptığı gibi engellileri eğlence kaynağı veya politik çıkar sağlama metası yapmayınız.

Kanunları uygulayın yeter

Hele hele bir de kürsüye çıkıp engelli kardeşlerimize yapılması gerekenişler için (cek-cak’lı) konuşmalar yapanlar yok mu? Onlara söylenecek söz şudur: Her 3 Aralık’ta yaptığınız vaatlerle dolu konuşmaların yerine,onların sokaklarda rahatça dolaşmalarını, otobüslere rahat binmelerini, seyahat edebilmelerini,engelli çocuklar için bakım evleri yapılmasını sağlayın. Valilik,kaymakamlık, okul ve otellerin girişlerini engellilerin kullanımına uygun hale getirin. En önemlisi ise,engellilerin işe alınmaları için var olan kanunun uygulanmasını sağlayın.Kendinizi bunları yaparak affettirebilirsiniz. Bırakın 365 günde birgün engelli kardeşlerime şirin görünmek için 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlamayı, yemiyorlar artık…”

Oğuz KAV

Engelli sporunun emekçisi

Güzel söz

Azla mutluluk çokla didişmekten iyidir.

DİDEROT

sonu