GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

BİR 3 ARALIK DAHA GEÇTİ

Bilindiği gibi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Ülkemizde de çeşitli etkinliklerle farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Engelliler o gün daha çok hatırlanıyor. Bu sene de öyle oldu. Birçok belediye ve sivil toplum kuruluşları, çeşitli etkinlikler düzenlediler. Konserler, tiyatrolar, spor yarışmaları yapıldı. Ünlülerimiz tekerlekli sandalyeye oturup basketbol oynamayı denediler. Bürokratlarımız, genel müdürlerimiz bu etkinliklere katıldılar.

Daha hassas olmalılar

Bugün 14 Aralık ve engelliler yine unutuldu gitti. Aslında böyle günlerde engellilikle ilgili farkındalık yaratma ilkokullardan başlamalı. Birçok belediyenin ‘Dostlar alışverişte görsün’ usulü yaptıkları etkinlikler yerine, tüm okullarda ‘Engelli günü’ kutlanmalı. Oradaki genç beyinlere engelliliğin ne olduğu örnekleri ile anlatılmalı. Ve daha sonra o çocuklarımızın büyüyüp iş güç sahibi olduklarında, engelliler konusunda daha hassas olmaları sağlanmalı. Yolda gördükleri engellilere, neredeyse uzaydan geliyormuş gibi bakmaları önlenmeli. Engellilere duyulan yaklaşma korkusu ve acıma duygusu ortadan kaldırılmalı. Yıllardır engelli insanlarla iç içe olan bu satırların yazarı içlerinde öyle yetenekli, zeki ve hayata bağlıkişilerle beraber oldu ki bazen kendinden utandığı bile olmuştur.

‘Sen, ben ve diğerleri’

Daha önce de defalarca yazdık. Televizyonlarda söyledik. Örneğin; Almanya’da ilkokullarda bir ders var: ‘Sen, ben ve diğerleri.’ Öğretmen kürsüye çıktığında, bir engelliye nasıl davranılacağını anlatıyor. Bir insanın engelli olma nedenlerini aktarıyor, bir engelliye nasıl yaklaşılacağını öğretiyor. Örneğin görme engellinin koluna girmek yerine, onun gören birinin koluna girmesi ve yarım adım önünden yürümesi gerektiğini anlatıyor. Tekerlekli sandalyeli engelliye nasıl yaklaşılacağını, hatta nasıl konuşulacağını bile bu derslerde anlatıyorlar.

Öğretmenler eğitilmeli

Ama bizim Milli Eğitim Bakanlığımız bu konuda okullarımıza henüz uygulamalı ders koymuş değil. Hal böyle olunca da ‘Dünya Engelliler Günü’, 10-16 Mayıs arası ‘Türkiye Sakatlar Haftası’ gibi gün ve haftalarda çoğunlukla basit gösterilerle bugünler geçiştiriliyor. Tabii böyle dersleri müfredat programına almadan önce, bu konuda ders verecek öğretmenlerin eğitilmesi gerekiyor.

Paralimpik Okul Günleri

Geçen hafta yazmıştık. Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin imzaladığı ‘Paralimpik Okul Günleri’ uygulaması 4 Ocak’ta başlıyor. 1 yıl içinde, İstanbul’daki 365bin ortaokul öğrencisine ulaşmak hedefleniyor. Bu çabalar yeterli değil. Dünyanın birçok ülkesinde benzeri Paralimpik Okul Günleri yapılıyor. Ama her işin başında o ülkelerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın ön gördüğü ve hazırladığı programlar var. İnşallahülkemizde de o günleri görürüz.

‘ Kansere İnat, Yaşın hayat’

Kansersiz Yaşam Derneği, Cigna Finans’ın destekleriyle kanser konusunda bilgilendirme ve eğitim programlarını kapsayan ilk turu 6 şehirde tamamlandı. Bursa’da başlayan etkinlikler, daha sonra Eskişehir, Ankara, Adana, Antalya ve İzmir’de devam etti. Böylece gerek yapılan toplantılarda, gerekse sosyal medyada 10 binlerce insanımız kanser konusunda bilgilendirildi. Nelere dikkat edilmesi gerektiği, her şehirdeki uzmanlar ve doktorlar tarafından seminerlere katılanlara anlatıldı. Bu bakımdan verdikleri destek dolayısıyla Cigna Finans’a bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyor, Kansersiz Yaşam Derneği’nin de bu tip bilgilendirme toplantılarına devam etmesini diliyoruz.