GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

BİR NEV-İ ALATURKA

‘’Herşeye Rağmen‘’ isimli parçasıyla engelli insanlarımızın gönlünde taht kuran Nev, geçtiğimiz haftalarda çıkarttığı alaturka albümle gönülleri bir kez daha fethetti. ‘’Sevmekten Kim Usanır, Kimseye Etmem Şikayet, Şimdi Uzaklardasın‘’ gibi Türk müziği klasiklerini mükemmel bir şekilde yorumlayan NEV’in bu albümünü mutlaka dinlemelisiniz. Hele bir ‘’Ben küskünüm feleğe‘’ okumuş ki, ancak dinlerseniz ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

QUALITY`ye teşekkürler

Bir yıl önce, yılların gazetecisi ve magazin gazeteciliğinin önde gelen isimlerinden Salih Keçeci, QUALITY Of Magazine isimli kaliteli bir dergi ile yayın dünyasına girmişti. Geçtiğimiz ay Su Ada‘da yapılan I. Yıl dönümü kutlamalarına yoğunluğumuzdan ve İstanbul’da olmayışımızdan dolayı katılamamıştık. İstanbul’a döndüğümüzde bizi bir sürpriz bekliyordu. Yazı İşleri Müdürü Gamze Alpar İle Sevgili Salih Keçeci’yi TESYEV’de karşımızda bulduk. O gece engelli insanlarımıza vermeye çalıştığımız desteklerden ötürü bize ve TESYEV’e QUALITY Özel Ödülünü vermişler. Ve güzel bir sohbetten sonra ödülümüzü sevgili Gamze Alpar‘dan aldık. Kendilerine bir kez daha buradan teşekkür ederken, QUALITY Dergisi ile önümüzdeki dönemde TESYEV olarak engelli insanlarımıza destek sağlayacak projelerde birlikte olacağımızın da müjdesini vermek isteriz.

‘’Doğamızın gereği ‘’

TESYEV bursiyerlerinden Betül Fırat , engelli insanların neler düşündüklerini, nasıl yaşadıklarını belirten bir mail atmış Aşağıda aynen yayınlıyoruz.

‘’Sadece gözlemlerime dayanmak istiyorum. Bir tek benim sanırdım. Benim gibiler de öyle sanıyormuş meğer; yalnız olmadığımı o zaman anladım. Evet, engeliydim ben. Kendine özgü yapıları, ruh halleri var ama nihayetinde hepimiz insanız. Böyle konuşsak da biraz farklıyız sanırım. Olaylara bakış açımız bile farklı olsa gerek. Dünyanın onca yükünü çektikten sonra anlıyor insan.

‘’Yoğun yaşarız ‘’

Engelliler herkesten yoğun yaşarlar duygularını. Duygu dediysem çiçek, böcek gelmesin aklınıza sadece. Bir aşk yaşarlar deli dolu; hani karşısındaki bilmese de olabildiğince hissederek yaşarlar. Eski aşklarını veya çok sevdiklerini unutamazlar örneğin. Nefretleri de dolu dizgindir. Bir şeyden, bir kimseden soğuduysa yürekleri ömür boyu geçmez; hani kin de denilemez buna, bir daha ısınmaz yürekleri. Ama en kötüsü de her gözde sevgi, şefkât, merhamet aramakmış. İllaki aşk olmaz da , her anlamda ararlar bunu. Ajitasyon değildir bu. Sadece kalpleri kirlenmemiştir, kötülük beklemezler o kadar. Belki biraz yardıma ihtiyaç duyduklarından, belki de doğalarında var bu.

‘’En güzel duygular‘’

En güzel duyguları ise düşünceleridir. Karşısındakinin yerine kendilerini koyup düşünebilirler çoğunun aksine. Çoğu şeyi içlerine gömmeleri bundandır, kim bilir. Ben olsaydım ne yapardım diyebilirler durumlar karşısında. Belki de insanı, insanlığı en iyi anlayabilecek kimseler onlar. Allah sevdiği kula verirmiş ya eziyeti, araları iyi midir bilmez. Ama ‘’Bugün de şükür, bu halimize de şükür‘’ diyenlerdir onlar. Mücadelenin hazzını en iyi yaşayanlar, ne olursa olsun vazgeçmeyenlerdir. Sapasağlam bir yürekleri vardır. Taştan , kayadan değil ama dayanıklı. Bazen de çok aksi, çekilmez olurlar. O da doğalarının bir parçası. Hangi insan canı yanarken, vücut aksamlarından biri sızlarken gülebilir ki? İğne batsa canı acır insanın. Yine de sezdirmezler acılarını, kaçırırlar gözlerini; söylüyorlarsa da bilin ki kat ve katını çekiyorlardır emin olun. ‘’ Dünden daha iyiyim bugün, yarın daha da iyi olacak ‘’ derler. Ve inanırlar yarının daha iyi olacağına. Aldıkları her nefeste inanırlar yarın güneşli güzel bir gün olacak diye…

’Biraz kırılgan‘’

Biraz böyledirler işte. Biraz da kırılgan, alıngan, içine kapanık olurlar. Eeee dedik ya doğalarının gereği. Siz siz olun ne yoklarmış gibi ne de varlarmış gibi davranın. Sonuçta hepsi ayrı birer insan ve ayrı şekillenmiş kişilikleri var; bunların üstüne de tanıdıklarınızın huyunu suyunu ekleyin işte tanımak, anlamak bu kadar basit.‘’

DUYURU Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden `Yazarlarımız` bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ Allah Cömerttir, cömertliği ve güzel ahlakı sever. Hadis-i Şerif