GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

BİR YIL BÖYLE GEÇTİ (1)

Sevgili okurlarım, geçen yıl sizlerle pek çok konuyu paylaştık. Bazılarını hatırlatıp hafızamızı tazelemekte fayda var…

Engellilere hatalı denir mi? (8 Şubat 2016)

Denir. Eğitimi, konumu ne olursa olsun, bir kişi kendini bilmiyorsa engelli insanlara “HATALI” der. İşte örneği. Aşağıdaki yazıhürriyet.com.tr`den 8 Ocak 2016 tarihinde alınmıştır.

“Antalya`nın Alanya ilçesinde düzenlenen Engelsiz Siber Güvenlik Konferansı`na katılan Savunma Sanayi Müsteşarlığı ARGE ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanı Ata Şenlikci konuşmasında şöyle dedi: “Benim şahsıma ait 6 çocuğum var, hanımımla beraber. Elhamdülillah hiç birinde hata yok. Ama onlara okula her gidişinde ve dönüşünde yanındaki arkadaşına yardımcı olacaksın. Neler yaptın arkadaşların için deriz.”

Ata Şenlikci

“Elhamdülillah” diye söze başladığınıza göre, inançlı, dindar birisiniz. O zaman size soralım. Allahü Teala`nın yarattığı en değerli varlık olan insana “Hatalıdır” deme cesaret ve gücünü nereden alıyorsunuz?

Bir başka ifade ile, Allahü Teala size göre hatalı işler mi yapıyor? Engelli kardeşlerimizi bu sözlerinizle çok üzdünüz. Sizden beklenen bir özürdür. Sürçülisan ettiğinize de inanmıyoruz. Çünkü cümleleriniz, son derece düzgün ve içten gelerek söylenmiş izlenimini veriyor.

Yüzlerce mail

Konunun internette yayılması üzerine, engelli kardeşlerimizden yüzlerce mail aldık. Hepsini bu sütunlarımızda yayınlamak mümkün değil. Ancak içlerinden seçtiklerimizi aşağıda okurlarımızla paylaşıyoruz. Size gelince Ata Şenlikci, Allah günahlarınızı affetsin.

`Biz hatalı sürümüz`

Önce işin özüne inmek gerekir. Hata kelimesinin anlamı şudur: “İstemeyerek ve bilmeyerek yapılan yanlış, kusur, yanılma, yanılgı.” (TDK) ARGE ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanı Sayın Ata Şenlikci`ye sormak istiyorum.

İstemeyerek ve bilmeyerek neyi yanlış yapmışım ben? Yoksa hiçbir şeyi yanlış yapmadığım halde mi görmüyor gözüm? Belimden ameliyat olurken benim suçum neydi? Neden kendisi ya da çocukları yoktu o masada? Onlar çok doğru yaptığı için mi?

Biz hatalı sürümüz Ata Bey. Peki söyler misiniz bizim hatalı olmamızın sebebi ne? Soyadınız gibi şen olun, biz sizi affettik bu da bizim hatamız olsun… A. U. A. / Isparta

`Engelliler birer mucize`

“O`dur ki her şeyin yaratılışını güzel yaptı ve insanı yaratmaya çamurdan başladı.” (Secde, 7). Bu ayette açıklandığı gibi, Allah insanı noksansız ve güzel yarattı. İnsanoğlunun yaptığı çevresel yıkımlardan, savaşlardan, bozukluklardan dolayı insanların vücutlarında bazı değişiklikler oldu.

Belki vücudumuz başka evrenlere yol almak için bu değişiklikleri bilerek yapıyor, bunu şu an bilemiyoruz. Ama bildiğimiz bir şey varsa bu insanların hatalı olmadıklarıdır.

`Vücuttaki tutsaklık değil, beyindeki özgürlük`

Gecelerin karanlığını aydınlığa çeviren Thomas Edison (İşitme engelli), ruhumuzu dinlendiren müzikleri yapan Ludwing Van Beethoven (İşitme engelli), “Hadi biraz caz dinleyelim” dediğimizde aklımıza gelen Ray Charles (Görme engelli), 4 dönem üst üste Amerika Başkanı seçilmiş ve halk tarafından en çok sevilen Franklin Roosevelt (Bedensel engelli) hatalı mı? Yoksa evrenin sırlarını çözmek için çalışan ve bize sadece beynin neler yapabileceğini gösteren Stephen Hawking ya da kendisine Timurlenk (Aksak Timur) denilen Timur mu birer hata?

Tam aksine onlar birer hata değil, birer mucizeydi ve biz engelliler birer hata değil, birer mucize olduğumuzu göstermeye devam edeceğiz. Önemli olan vücudumuzdaki tutsaklık değil, beynimizdeki özgürlüktür. A. İ. / İstanbul

`Şiddetle kınıyorum`

Yapılan açıklamayı şiddetle kınıyorum. Bir insanın engelli olması onun hatalı biri olduğu anlamına gelmez. Herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Derin üzüntüyle okudum. M. D. / İstanbul

`Acilen özür dilemeli`

Bence insan ağzından çıkan kelimeyi önce tartmalı. “Bu kelime kimlere gidiyor, neler doğurur başıma” diye düşünmeli. İki saniye sonra bir kaza sonucu “Hatalı” olmayacağını kim bilebilir?

Bence acilen çıkıp özür dilemeli. Daire başkanı olmuş ama cahillikten kurtulamamış diyelim biz buna. Ülkemizde daire başkanı olmak kolay olabilir ama bilinçli bir vatandaş olmak o kadar da olay değil. O. U. / İstanbul

`Yönetici böyle hata yapar mı?`

“Elhamdülillah çocuklarımda hata yok!” Böyle söyleyen kişi bence hatalı bir bireydir. Engelli kardeşimiz nasıl hatalı olabilir? Haşa “Cenab-ı Hak hata yaptı” anlamında olur ki bu da şirk koşmak derecesinde büyük günahtır.

“Hepimiz bir engelli adayıyız” ne kadar doğru bir söz. Yarın ne olacağımız hakkında hiç bilgisi yokken, lafının ardını düşünmeden bir yönetici nasıl böyle hata yapar anlam veremiyorum. M. Y. / İstanbul

`Aslında hepimiz engelli adayıyız`

Evet, biz o insanın gözünde hatalıyız ve yahut engelliyiz. Ama sorarım size, sizce biz mi bu şekilde dünyaya gelmeyi istedik? Hayır. Şahsen ben istemedim. Çünkü bizim milletimiz engelliyi insan olarak görmek istemiyor.

Engelleri kaldırıp iyi yaşamamızı sağlayacaklarına, engelimizi gözümüze sokmaya çalışıyorlar. Unutmamalıyız ki hepimiz birer engelli adayıyız. Y. T. K. / Niğde