GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

BİR YIL BÖYLE GEÇTİ ( 2 )

Sevgili okurlarım, geçen haftaki yazımıza bu hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Engellileri spor yolu ile dahil etme ( 27 Nisan 2015 )

2009’da Birleşmiş Milletler’in engellileri topluma artık entegre değil, ‘dahil etme’ konusunda bir karar aldığını, bu kararın da birçok ülke tarafından imzalandığını yazmıştık. Entegrasyonda, sanki engelliler bir başka gezegende yaşıyor gibi onları getirip dünyadaki çeşitli toplumlara içine sokmak fikri vardı. Oysa engelliler zaten bizimle birlikte yaşıyor.

Bir yolu da spor

‘Dahiletme’nin önemli yollarından biri de spor. Geçen günlerde, Alman Çalışma ve Sosyal Bakanlığı tarafından desteklenen ve ilgili yerlere gönderilen 114 sayfalık bir kitap elimize geçti. Kitabın adı ‘Spor ile ve Spor Yoluyla Dahil Etmenin Yolları.’ Kitap, 1-2 yıllık bir çalışmanın ürünü. Kitapta yer alan kurumlar Alman İşitme Engelliler Spor Federasyonu, Alman Tekerlekli Sandalye Sporları Federasyonu, Alman Hareket ve Spor ile Dahil Etme Araştırma Enstitüsü, Özel Olimpiyatlar Almanya, bir-iki tane yerel engelliler spor derneği ve Federal Alman Engelliler Spor Federasyonu.

Ülkemizde bilen yok

Kitapta, ‘dahiletme’nin önemi, sporda, spor yolu ile dahil etmenin özellikleri, spor kulüplerinin görevleri, engelli spor federasyonlarının katkıları anlatılıyor ve örneklerle nasıl yapılacağı belirtiliyor. Öncelikle olayın toparlanması, konulacak hedefler, öncelikler saptanıyor. Daha sonra ‘dahil etme’ kültürü konusunda bilgilendirilmeler yapılıyor. Mevcut yerleşmiş uygulamaların değiştirilmesi veya yeniden düzenlenmesi öngörülüyor. Ve bunlar için spor federasyonlarına ve spor kulüplerine örneklerle neler yapılması gerektiği anlatılıyor. Bu rapor geçen Mart’ta Birleşmiş Milletler Dahil Etme Komisyonu’nun Almanya’da yaptığı araştırmaları ve bu konuda bu ülkenin hangi seviyede olduğunu ortaya çıkarması açısından önemli. Bizde mi? Ülkemizde daha ‘dahiletme’nin(inclusion) ne olduğunu bilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda kaç bürokrat var? Bırakın bilmeyi, acaba ‘dahil etme’ diye bir şeyi duydular mı? Herhalde biz bu konuyu anlamaya önümüzdeki yıllarda başlarız.

Engelsiz seyahatler

Almanya’da yeni bir katalog çıktı. 400 sayfa ve 800 fotoğraftan oluşan katalogda engellilerin tatil yapabilecekleri yerler, engelsiz konaklama yerleri tanıtılıyor. Çoğunluğu Almanya’da olmak üzere, tüm Avrupa’yı kapsayan bu katalogda yalnız ulaşılabilirlik değil, aynı zamanda gidilen yerlerde ihtiyaç olursa faydalanılacak bakım hizmetleri de sıralanıyor. Bunları okuduğunuz zaman ülkemizi düşünerek üzülüyorsunuz. O insanlar en mükemmel şartlarda engelli olarak yaz tatillerini geçirirken, bizim engellilerimizin büyük bir bölümü hangi engel gurubuna dahil olursa olsun,evlerinden çıkamıyor, çıkarılmıyorlar. Bir yandan anne – babaların bu konudaki korkusu, her ne kadar gereksiz olsa da çocuklarından utanması, ailelerin engelsiz çocuklarını engellilerle bir araya getirmek istemeyişi, onları toplumda yok saymaları bizleri derin bir üzüntüye sevk ediyor. Bu konuda eğitime önem veren ve dünyadaki gelişmeleri ülkemize getirmek isteyenlerin sayısı o kadar az ki.

Sistemimiz yok

Ülkemizde her konuda olduğu gibi, engelliler konusunda da sistem eksikliği var. Bir özel kurum kalkıyor “Engelliler köyü kuracağız” diyor. Neden? Engellileri daha çok izole etmek için. Bir başka devlet kurumu, kimsenin haberi olmayan bir uygulama içine giriyor. Sivil toplum örgütleriyle birlikte düşünmek, geleceğe yönelik plan projeler yapmak yerine, tekerlekli sandalye kampanyaları ve malzeme konusunda çalışmalar yapıyor. Bunlar da gerekli ama esas gerekli olan devletin, eğermümkünse Cumhurbaşkanlığı’nın koordinasyonunda tüm kurumları bir araya getirmesi. Böyle bir sistemi hayata geçirmenin zamanı geldi de geçiyor. Böyle devam ettiği sürece, çıkarılan yasalar, yönetmelikler sadece zaman kaybından başka bir işe yaramaz.

Eğitimsizlik

Düşünebiliyor musunuz ülkemizin bir kasabasında bundan bir süre önce, bir vatandaşa tekerlekli sandalye hediye ediliyor. Belediye başkanı, oradaki yetkililer tekerlekli sandalyeye kurdele bağlayıp keserek, sanki açılış töreni yapıyorlar. Ardından da engelli kişiye bu sandalyeyi hediye ediyorlar.Bu tip davranışların temelinde yatan da eğitimsizlik ve bilgisizliktir.