GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

Bir yıl  böyle geçti 2

Bir yıl  böyle geçti 2 Posta

Yavuz Kocaömer Posta

Sevgili okurlarım , 9 Ocak 2006 tarihindeki yazımızda, 1 yıldır bu köşede yayınladığımız yazıları gözden geçirmeye başlamıştık. Bu hafta da kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Türk Hava Yolları

Defalarca biz yazdık , engelli okurumuz Uğur Becerikli pek çok kez başvurdu. THY’nın kaç engelli çalıştırdığını ve kaç personele sahip olduğunu , yasalardan doğan yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini , eğer yasaların öngördüğü sayıda engelli çalıştırmıyorsa buradan doğan para cezalarını yatırıp yatırmadığını bir türlü öğrenememiştik. En son THY’dan gelen yazıda , hoşgörümüze sığınarak , konunun kamuoyunu ilgilendirmediğini belirtmişlerdi. Sadece kurum içi uygulamalara ilişkin düzenleme olduğunu belirterek açıklama yapmayacaklarını söylemişlerdi.

Şimdi ne yapacaklar ?

9 Aralık 2005 tarihinde T.C. Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu, bu konudaki kararını verdi : Kurum , THY Genel Müdürlüğü’nün bu bilgiyi vermek istemeyişini , kamuoyunu ilgilendirmeyen bir bilgi olarak , 4982 sayılı kanunun 25 ‘nci maddesi kapsamında kurum içi düzenleme olarak kabul etmesinin uygun olmadığını bildirdi. Ve bu bilgilerin başvuru sahibinin erişimine açılması gerektiğini Türk Hava Yolları A.O. ‘na da bildirdi. Şimdi bakalım THY ne zaman açıklayacak ? Eğer bu bilgileri açıklamamakta ısrar ederse , o zaman konu yargıya intikal edecek. Yani artık bu işin THY bakımından savsaklanması ve cevap verilmekten kaçınılması pek mümkün gözükmüyor.

Neden THY ?

THY ile bir alıp veremediğimiz yok. Ama 1 yıl içinde , onlarca defa hava yollarımızla uçtuk. Zaman zaman engelli yolcularla ilgili, hem kendi yaşadıklarımız hem de aldığımız şikayetler oldu. Kurumumuzun , engelli vatandaşlarımız konusundaki batı standartlarına hala ulaşamamış olmasından kaynaklanan bir merakla , yaklaşık bir yıl önce bu konuya değinmiştik. 2004 yılındaki olimpiyatlar sırasında , sağlam sporculara ve olimpiyatları izlemeye giden vatandaşlarımıza yüzde 50 indirim yapan hava yollarımız , olimpiyatlardan 3 hafta sonra yapılan engelliler olimpiyatında aynı duyarlılığı gösterememişti.

Bunların dışında , THY’nın elit kart sahibi bir yolcusu olarak , hava yollarımızla seyahat ederiz. Engelliler dışında gördüğümüz eksiklikleri de bir vatandaş olarak bu sütunlara aktarmadan , doğrudan THY’nın ilgili birimlerine ulaştırırız. Ayrıca kurumdan hiç kimseyle tanışıklığımız yoktur. Genel Müdürü sadece televizyon programında bir kere gördük. Koyu renk elbisenin altına beyaz çorap giymiş biri olarak hatırlarız. THY’dan , gerekirse yargı yoluna başvurarak alacağımız cevaplardan sonra da sıra Devlet Demir Yolları , devlet bankaları ve Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu gibi diğer kurumlarımıza gelecek.

Acil Hastalara Yardım Vakfı

Konya’da 1996 senesinde kurulan, başkanlığını Süleyman Doğan’ın yaptığı , daha çok görme engellilere destek olan bu vakfımızı da geçen yıl içinde sizlere tanıtmıştık.

Özellikle dağıttığı beyaz bastonlarla bu işin ticaretini yapan bazı kurum ve dernekleri üzdüğünü de belirtmeden geçemeyeceğiz. Bu arada , yıl içinde verdiğimiz haberde , vakfın 2000 kasetlik bir eğitim seti çalışmasının devam ettiğini duyurmuştuk. Ancak daha sonra bu vakfınızdan bir haber alamadık. Bu konuda da bizi aydınlatırlarsa sizlerle paylaşırız.

Başbakanlık genelgesi

3 Aralık 2004 tarihinde , ( yanlış okumadınız ) 2005 değil, 2004 tarihinde Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ‘’ 2005 engellilerin istihdam yılı ‘’ adı altında bir başbakanlık genelgesi yayınlanmıştı. Ancak takip ettiğimiz kadarıyla bu genelge de yine bir yerlerde sümenaltı edildi, gitti. Beklerdik ki 1 yıl sonra 3 Aralık 2005 ‘te , Başbakanımız bir genelge daha yayınlasın ve bir önceki yıl yayınlanan genelgede, ‘’ Özellikle kamu kurum ve kuruluşları istihdamı zorunlu engelli personel kontenjanını doldurmak için üzerine düşen sorumlulukları gecikmeksizin yerine getirecektir ‘’ sözünün kendisine bağlı kurumlar tarafından ne kadar tutulduğunu , ne kadar ciddiye alındığını kamuoyuna açıklasın. Ama maalesef ülkemizde çıkan genelgeler okunduktan sonra bir kenara konur . Ondan sonra da tozlu raflar arasında veya bilgisayarların bir köşesinde kalır. Madem takip edilmeyecek, o zaman bu genelgeleri neden yayınlıyorsunuz?

Beşiktaş Belediyesi

Yıl içinde engellilerle ilgili çalışmalarına hız veren Beşiktaş Belediyesi Başkanı İsmail Ünal ‘ın hızına birlikte çalıştığı yardımcıları ve konu ile ilgili elemanlarının yetiştiğini söylemek mümkün değil.

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı ( TESYEV ) kanalıyla Reina’da yapılan gece ile engellilere destek olan İsmail Ünal , yine çok önemli bir olayı gerçekleştirdi. Urfa’dan 84 gencimizi otobüslerle getirerek Picasso ’nun resim sergisini izlemelerini sağladı. İnanıyoruz ki eksik olan bilgilerin tamamlanmasıyla Beşiktaş Belediyesi bu yıl engelliler konusunda büyük atılımlar yapacaktır.

Petek Dinçöz

Kaya Çilingiroğlu ile bir tartışmasından sonra TESYEV’i kastederek ‘’ Bu vakfa yüksek meblağda yardımda bulundum, ama bana verilen makbuzdaki rakam çok düşüktü . Kaya Çilingiroğlu tarafından dolandırıldım mı ? ‘’ diyen Petek Dinçöz ve bu sözleri yayınlayan www. ucankus.com sitesinin sahibi Can Tanrıyar hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmasına karar verdi. Konu artık yargıda. Sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.

DUYURU

JANDARMA – TESYEV bilgisayar kursu İstanbul’da başladı. Katılmak isteyen engelli vatandaşlarımız TESYEV’in ( 0212) 274 10 32 ya da 274 11 71 no’lu telefonlarına başvurabilirler

Güzel söz

Gerçek ululuk , kendi nefsimize hakim olmaktır.

D. Defoe

KULÜP TANITIM KÖŞESİ

" Haydi Aksaray’lı engelli gençler , spor yapmaya "diyoruz ve bu hafta size Aksaray ’daki Engelli Spor Kulübü’nün ulaşım bilgilerini veriyoruz. Vadiler Kenti Aksaray Kapadokya Engelliler Spor KulübüDağılgan Mah. Spor Kompleksi İçi No: 1 AKSARAY

Tel : ( 0382 ) 214 34 07 / ( 0 533 ) 653 12 21Faks : ( 0382 ) 214 34 08 Ana spor branşları : Basketbol, masatenisi, atıcılık, okçuluk, halter, bilek güreşi.

İlgili: Mahmut Yılmaz