GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

BİR YIL BÖYLE GEÇTİ – 3

Sevgili okurlarım, 2 hafta önce, 1 yıldır bu köşede yayınladığımız yazıları gözden geçirmeye başlamıştık. Bu hafta da kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Federasyonlardan şikayetler (17 Nisan 2016)

Paralimpik Oyunları’na katılacak 3 engelli spor federasyonuyla belirli kademelerde yapılan görüşmelerde, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ile olan ilişkilerde, elemanlarının bu konuda fazla bilgileri olmadığını belirtiyorlar.

Doğrudur. Hiç kimse Paralimpik Oyunları, kuralları, başvurular konusunda tüm bilgilere sahip olma durumunda değil. Ancak federasyonların görevleri bu elemanlarını eğittikten, yetiştirdikten sonra bu görevleri vermeleri. Aksi halde çıkan sorunlar, Uluslararası Komite tarafından ağır eleştirilere uğruyor.

Personelleri eğitsinler

Akreditasyonlarda, turnuvalara yapılacak bildirimlerde olan gecikmeler, daha sonra Paralimpik Komitesi’ne rica edilerek süresi geçmiş Uluslararası turnuvalara başvurmalar sonucunda, geçenlerde bir Uluslararası Paralimpik Komitesi yetkilisi yine öyle bir talep karşısında “Yine mi Türkiye?” dedi. Bu hoş bir durum değil. Bunun sorumluluğu orada görev yapanların dışında, o federasyonların teknik komitelerine ve diğer kurullarına aittir. Bugüne kadar böyle bir eleştiri almayan Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ve dolayısıyla ülkemiz de zor durumda kalmaz.

Artık zamanı geçti ama 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na kadar personellerini eğitsinler. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi de bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söylemiştir. Ancak yetkililer böyle ciddi işlerle uğraşma yerine, daha şimdiden Paralimpik Oyunları’ndan sonra yapılacak federasyon seçimlerinde kimin başkan olacağını, kimin kime karşı çıkacağını konuşmaya başladılar bile.

Kendilerini düşünmekten, ülkeyi ve engelliler sporlarını düşünmeye vakit bulamıyorlar. Onlar için önemli olan ‘koltuk’ ve o ‘koltuğun’ getireceği nimetler.