GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

BİR YIL BÖYLE GEÇTİ (4)

Sevgili okurlarım, 3 hafta önce, 1 yıldır bu köşede yayınladığımız yazıları gözden geçirmeye başlamıştık. Bu hafta da kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Uluslararası Paralimpik Gençlik Kampları (25.10.2015)

2008 Pekin Paralimpik Oyunları sırasında ABD, Almanya, Yunanistan, Avusturya, Hollanda, Güney Kore Paralimpik Komitesi Başkan ve Genel Sekreterleri’ne özel bir yemek verdik ve Dünya’da herkesin kendisini düşündüğünü, birlikte bir şey yapma konusunda eksikler olduğunu anlattık. Ve böylece Türkiye’nin önderliğinde 1. Uluslararası Paralimpik Gençlik Kampı 2009 yılında Marmaris’te yapıldı.

Kampta Almanya, ABD, Hollanda, Yunanistan, Güney Kore ve Kenya’nın 12-18 yaş arası engelli genç sporcuları bir araya geldiler. 1 hafta süresince birbirleriyle kaynaştılar, çeşitli spor dallarında uzmanlar tarafından bilgilendirildiler. Böylece ülkemizin sesi uluslararası alanda duyuldu. 2010 senesinde Güney Kore, Seul’de, 2011 senesinde ise Hollanda’da yine aynı ülkelerin katılımı ile kamplar düzenlendi. Uluslararası Paralimpik Komitesi bu kampların devam etmesi için bizlerle temasta bulundu.

Ancak 2012’den itibaren, zamanın Spor Bakanı Suat Kılıç’ın “Şimdilik böyle bir kampa gerek yok” demesi üzerine, Türkiye’nin inisiyatifi ortadan kalkınca, kamplar da bir daha yapılamadı.

Hâlâ uluslararası toplantılara gittiğimizde, Türkiye’nin bu konudaki önderliğinden niye vazgeçtiği soruluyor, cevap vermekte zorlanıyoruz. Ümidimiz büyük bir maliyet getirmeyen bu kampların yeniden Türkiye’nin önderliğinde yapılması.