GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

BİR YIL BÖYLE GEÇTİ

Yavuz Kocaömer Posta

Halkin gazetesi Posta’da, “Cengelli Igne” kösesi bir yildan fazla bir süredir sizlerin sesi olmaya devam ediyor. Son bir yil içinde çesitli konulara degindik. Sizlerden gelen çok sayida mektup, faks ve e-mailleri cevaplamaya çalistik. Bu arada, degindigimiz konularda bazi devlet yetkililerimizden, özellikle belediyelerimizden aninda cevaplar alarak, gösterdikleri duyarliliga sahit olduk.

Gönderdiginiz mektup ve fakslar genellikle çok uzun oluyor. Bunlari ayni sekilde bu sütunlara yansitmak yer bakimindan da mümkün olmuyor. Bu bakimdan, engelli dostlarimizdan ve yakinlarindan ricam, mümkün oldugu kadar kisa ve öz yazmalari. O zaman daha fazla okuyucumuzun sorunlarini duyurmalarina olanak veririz.

Sikayetlerin çogu özürlü kimlik kartindan, mahalli idarelerin duyarsizligindan, engelli insanlara engelsizlerle esit olanaklarin saglanamayisindan geldi. Bu konularda aklimizin erdigi, bilgilerimizin izin verecegi ölçüde yazdik. Ama bazi devlet kuruluslarindaki duyarsizlik aynen devam ediyor.

Batidan örnekler

Batidan, özellikle Almanya’dan engelli insanlarin yasam kosullarini kolaylastirici yasalar ve uygulamalarla ilgili bilgiler verdik. Inaniniz devletimizin engellilerle ilgili hiçbir kurulusundan hiçbir kisi gazetemizi arayarak bu konularda bilgi sahibi olmak istediklerini belirtmedi. Umudumuz yeni yilda bu davranis tarzinin degismesi.

1999 yilinda yapilan Özürlüler Surasi bu yil Kasim ayinda tekrarlanacak idi. Ancak, Özürlüler Idaresi Baskanligi ekonomik kriz nedeniyle bu surayi iptal etti. Bu karari anlamak, engelli insanlarimiz gibi bizim için de zor oldu. Yapilacak bu sura için zamaninda hareket edilseydi muhakkak sponsor bulunurdu. Kaldi ki, bu suralari yapmak da, orada alinan kararlari takip etmeyip, tavsiye karari diye ilgili kuruluslara bildirerek isin içinden çikmaya çalismak bir çözüm getirmiyor.

3 Aralik Dünya Engelliler Günü dolayisiyla Sayin Cumhurbaskanimiz Ahmet Necdet Sezer’i ziyaret eden engellilerin birlikte götürdükleri küçük armaganlari, “Ilk ve son defa istisnai olarak kabul ediyorum” demesi, Cumhurbaskanimizin bu konularda ne kadar duyarli oldugu ve konuya nasil insancil yaklastiginin bir göstergesi olarak zihinlerde kaldi. Umudumuz, Sayin Cumhurbaskanimizin yeni yilda engelliler konusunda sivil toplum örgütleri ve yapilacak çalismalarla ilgili koordinasyonu da saglamasi.

Sahsi çikar

Yil boyunca yazdiklarimizdan rahatsiz olanlar, islerine gelmeyenler sordular, sorusturdular. “Bu güzel yazilari yazmak için kaç para aliyorsun?” diye soranlar da oldu. Yazmistik, tekrar edelim. Böyle kendini bilmezlere aslinda cevap bile vermemek gerekir ama yine de bu ülkede anlasilan bazi seyleri birkaç defa tekrar etmek gerekiyor. Bu satirlarin yazari, bu kösedeki emeginden dolayi ne POSTA Gazetesi’nden ne de baska kurulustan bir tek kurus dahi almamaktadir. Tamamiyla kendi ailesinde yasadigi sorunlarin da etkisiyle, bir insanlik görevine katkida bulunmaya çalismaktadir. Aslinda bu sorunlara Sair Esref’in bir beyti ile cevap vermek çok daha konuya uygun olacaktir. Ancak, Esref’i taniyanlar bilirler, yazdigi siirler son derece sansürsüzdür. Bu bakimdan yasalara karsi gelmek istemedik.

Kizmak yok

Yeni yilda engelli insanlarimiza ilgi göstermeyen devlet kuruluslari ve yetkililerin yani sira, illerimizdeki ve diger yerlesim bölgelerinde yapilanlar ve yapilmayanlar, isim ve yer belirtilerek bu sütunlarda yer almaya devam edecek. 2001’de engelli insanlarimiza hizmet vermeye çalisan kisi ve kuruluslar nasil ön plana çikarildiysa, bu konuda gerekli çabayi göstermeyenler de ayni sekilde kamuoyuna tanitilacak. Bize kizmak yerine, görevlerini yapmayanlar kendilerine kizacaklar. Siyasetçi iseler, ilk seçimlerde siz engelli insanlarimiz ve onlarin yakinlarindan gerekli cevabi seçilmeyerek alacaklar. Devlet memuru olarak görev yapan insanlarimizin bir kismi da “Ben devletim” gibi hiçbir mantiga sigmayan sözleri bir yana birakarak devlet memuru olduklarini ve vatandasin hizmetinde olduklarini hatirlayacaklar.

Yeni yilda daha huzurlu, daha engelsiz ve engelleyenlerin toplumu olmaktan çikma yolunda çaba gösterecek bir Türkiye’de bulusmak üzere… Hepinize saglik, mutluluk ve basarilar dilerim.