GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
BIRAKIN ARTIK ŞU ÇİRKİNLİKLERİ!

BIRAKIN ARTIK ŞU ÇİRKİNLİKLERİ!

29 Nisan akşamı, Show TV’de yarışma programı ‘Benzemez Kimse Sana’nın tekrarı vardı. Sertab Erener ve Seyfi Dursunoğlu birlikte ‘Katina’ şarkısını söylüyorlar. Sertab Erener şarkının bir bölümünü yanlış söylüyor. Kendisini bundan 40 sene evvel Kulüp 12 zamanlarından tanıdığım, sanatına saygı duyduğum, çok beğendiğim Seyfi Dursunoğlu, nam- ı diğer Huysuz Virjin şöyle diyor Sertab Erener’e: “Bana bak, ben senin bütün şarkılarını ezbere biliyorum, sen benim bir Katina’yı bile bilmiyorsun, ZEKA ÖZÜRLÜ.”

Ayıp oluyor!

Malesef kullandığımız dilde böyle seviyesi tartışılır, insanlıkla pek alakası olmayan deyimler sıkça kullanılıyor. Artık bundan vazgeçmek zamanı geldi diye düşünüyoruz. Kendisine büyük sevgi ve saygı duyduğumuz, esprileri ile güldüğümüz, neşemize neşe katan programlarıyla bizleri günlük dertlerimizden uzaklaştıran Seyfi Dursunoğlu’na da burada önemli bir görev düşüyor. Bu tip tartışılır deyimleri hiç değilse televizyon ekranlarında kullanmaması.

Star TV’ye teşekkürler

2 Mart 2013 Cumartesi günü Acun Ilıcalı ile birlikte yapılan ‘O Ses Türkiye, Engelleri Kaldıralım’ programını, Star TV 3.5 saat canlı yayınlayarak izleyicilere ulaştırdı. Bununla da yetinmeyip program sırasında elde edilen reklam gelirlerini de Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’na (TESYEV) bağışladı. Kendilerine, Star TV’nin yönetimine ve tüm çalışanlarına verdikleri desteklerinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. Startv.com.tr/engelsiz

İnternet üzerinden bu adrese tıkladığınızda ekranların sevilen dizisi ‘Muhteşem Yüzyıl’ı görme engelliler için sesli betimlemeli, işitme engelliler için de hem işaret dili tercümesi yapılmış hem de alt yazılı olarak izleyebileceksiniz. Son yıllarda özellikle işitme engellilerimizin bu haklı isteklerine cevap veren Star TV’ye bir teşekkür de bizden. Zamanla diğer dizilerin de ekleneceği bu uygulama, Star ve Sesli Betimleme Derneği işbirliği ile hazırlandı.

Bir teşekkür de Kanal D’ye

adresine tıklarsanız orada da ‘Öyle Bir Geçer Zaman ki’, ‘Veda’, ‘Arka Sokaklar’, ‘Yalan Dünya’, ‘İntikam’ gibi sevilen dizilerin işitme ve görme engelliler için hazırlanmış şeklini bulabilirsiniz. Ülkemizde engelliler konusunda son 10 yılda kim ne derse desin, önemli gelişmeler var. Bu gelişmelere hangi alanda olursa olsun, destek veren her insan, kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz. Aslında bunlar yapılması gereken şeyler, ancak ülkemizde yıllardır ertelenen, belki de hiç ciddiye alınmayan bu konuların böyle gündeme gelmesi hem engellilerin yaşam kalitelerini arttırıyor hem de toplumla kaynaşmaları sağlıyor.

Bursiyeler toplantısı

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV) yurt çapında 500 engelli öğrenciye verdiği eğitim bursları nedeniyle düzenlediği toplantı yapıldı. Yılda bir kere İstanbul’da yapılan toplantıya, bu yıl sınavları veya diğer mazeretleri dolayısıyla 400 gencimiz katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürü Bekir Köksal’ın verdiği destekle işitme engellilerimiz için işaret dilinde yapılan çeviriler ve toplantıya katılanlara muhtelif firmalarımızın gönderdiği hediyeler bizleri memnun etti. Engelliler konusundaki hassasiyetini bildiğimiz Bekir Köksal kardeşimize bir kez de buradan teşekkür ediyoruz. Ayrıca TESYEV’in yeni sponsorları, arasında olan Yeşil Kundura’ya da sevgi ve teşekkürlerimizi gönderiyoruz.

Pırıl pırıl zekalar

Aslında bir tam gün süren bu toplantılar belki de daha uzun sürelere yayılmalı ve bu genç öğrenci kardeşlerimizle daha çok beraber olmalıyız. Öğrenmenin yaşı yok! Onlarla sohbet ederken yaşama bakış açıları, okuldaki başarıları, Türkiye’nin geleceği ile ilgili görüşleri bizleri çok memnun etti. Bu arada açık yüreklilikle eleştiri de yaptılar, haklı oldukları taraflar yok değildi. Tek isteğimiz bu gençlerimizin iş güç sahibi oldukları zaman TESYEV’e sahip çıkmaları. Bu sene mezun olan birçok öğrencimiz var. Onlara da bundan sonraki yaşamlarında başarılar diliyoruz

Güzel söz

Verilmesi en kolay şey nasihat, alınması en güç şey ibrettir.

Droze

Duyuru

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org

sitesinden ‘Yazarlarımız’ bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.