GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

BİSİKLET FEDERASYONU ve ENGELLİLERİN DURUMU

Enes Günel tanıdığımız ve sevdiğimiz engelli bir sporcumuz. Amacı engelliler sporunda bisikletle yarışmaya katılmak. Enes’in yanı sıra onlarca bedensel ve görme engelli sporcu da uluslararası yarışmalara ve Türkiye’de düzenlenecek şampiyonalara katılmak amacıyla bekliyor.

Branş Açılacakmış! 

Yukarıda tanıttığımız Enes Günel, 2017 yılında Türkiye Bisiklet Federasyonu 2’nci Çalıştayı’na davet ediliyor. Enes’i temsilen Abdulkadir Özgür katılıyor ve oradaki yetkililerden bisiklet branşı açılma sözünü alıyor. Çünkü engelliler bisikleti de birçok engelli branşı gibi artık dünyada ana spor federasyonlarına bağlanmış durumda. Yapılan bu çalıştayda genel sekreterin görevlendirildiği ve çok yakında branş açılacağını öğreniyorlar.

Bugüne Kadar Ses Çıkmıyor 

Bu konularda ülkemizde görme engelli olup tandem kullanan aktif sporcular, İstanbul ve İzmit’teki derneklerde 40 ile 45 civarında. Bedensel engelli olup standart bisiklete binen ve hali hazırda triatlonda yarışan 10-15 arası sporcu var. El bisikletinde ise İzmir ve Bursa’dan 67 sporcu bulunuyor. Ama Türkiye Bisiklet Federasyonu’ndan bugüne kadar ses çıkmıyor.


Kızmaya gerek yok herkes işini yapsın 

Bu arada geçtiğimiz yıl sonunda Uluslararası Bisiklet Federasyonu (UCI), Paralimpik Koordinatörleri vasıtasıyla bu sporculara bir mail gönderiyor. “Biraz geciktiğimiz için özür dileriz. Türkiye Bisiklet Federasyonu ile görüştük, kendileri size ve diğer sporculara UCI lisansı verileceğini teyit ettiler” diye yazıyor. Ama bugüne kadar bu federasyondan ses yok. Biz bunları böyle yazdıkça insanlar kızıyor, halbuki tek istediğimiz herkesin uluslararası kurallara uygun şekilde görevini yapması. Buradan bir kez daha Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı’ya duyururuz.

Anlamayanlara bir kez daha… 

Geçtiğimiz hafta bu köşedeki ‘Engelli Sporları’ başlıklı yazımıza, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Uztürk sosyal medyada kendine göre bir yorum yapmış. Bu arada şu cümleye de yer vermiş: “Aslında kendine biat etmeyen federasyon başkanları olduğunda, engelli branşlarını branş federasyonlarına göndermeye çalışan sözde entegrasyondan bahseden Bay Kocaömer.”

Uluslararası kararlar değişmez 

Bu kadar yazdık, ya yazdıklarımızı okumuyorlar veya işlerine gelmiyor. Yavuz Kocaömer’in dünyadaki bu kuralları değiştirmek gibi bir yetkisi ve gücü yoktur. Yazılanlar, Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin aldığı kararlardır. Kısaca tekrar edelim: Şu an için 4 yaz Paralimpik branşı (atletizm, yüzme, atıcılık ve halter) hariç tüm ‘Para Sporlar’ ilgili Uluslararası Spor Federasyonları’na devir edildi.

Bu branşlar badminton, binicilik, kürek, kano, tekerlekli sandalye tenisi, masa tenisi, triatlon, tekerlekli sandalye basketbolu, tekerlekli sandalye ragbi, bisiklet, okçuluk ve taekwondo’dur. Uluslararası Paralimpik Komitesi tarafından ilgili Uluslararası Federasyonlarla görüşülerek alınan bu karara, ne kimsenin itiraz etme hakkı vardır, ne de bu karara uymama gibi bir lüksü vardır.

Artık kişisel sorunlardan arınıp ülkemizin yararına engelli sporlarının yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. İnşallah bu sefer anlatabilmişizdir! Ayrıca isteyen Uluslararası Paralimpik Komitesi’ne başvurup bu kuralları sorabilir.

Arif Uztürk’ün diğer konularda yazdıklarına, tam cevap yazacakken, aklımıza Mevlana’nın ünlü bir sözü geldi ve vazgeçtik.

ÇENGELLİ PANO

‘Yardım bekliyorum’

Yüzde 80 engelliyim. Yardım olmadan yürüyemiyorum. İş adamlarımızdan ve hayırseverlerden yardım bekliyorum. Borç çok, hayat zor.

(İsim, adres bizde saklı) Tel: 0531 392 39 40

‘İşitme cihazına ihtiyacım var’ 

İşitme engelliyim, iki kulağıma da işitme cihazı gerekiyor. Çalışamıyorum, kalp, tansiyon ve astım hastasıyım. Hastalıklarım nedeniyle devamlı hastanede yatıyorum. Kimsem yok. Yardım için resmi kurumlara başvuruyorum ama sonuç alamıyorum. Evde yiyecek yok. Giyecek kıyafetim, ayakkabım yok. Sizlere yalvarıyorum, Allah rızası için bana yardım edin.

Çetin Osmankocaoğlu Tel: 0545 876 33 51

‘Bursumu kesebilirsiniz’

TESYEV bursiyeriyim. Görevlendirmem yapıldı, yakında kamu personeli olarak çalışmaya başlayacağım. Bu nedenle aldığım bursu kesebilirsiniz. Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ailesi ve Yavuz Kocaömer gibi bir başkanı tanıdığım için çok memnunum. Bizleri engelli sporu ve yapılabileceklerimiz üzerine bilgilendirip cesaretlendirdi. Bu ailenih gelişmesi, güçlenmesi için çaba gösterenlere teşekkür ederim.

H. Y. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü