GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

BİZİMKÖY ENGELLİLER ÜRETİM MERKEZİ

Her şey Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Kanbak’ın 1999 depreminden sonra İsrail’e yaptığı bir iş gezisi sırasında başlıyor. Bu ülkede engellilere yönelik üretim tesislerini gören Kanbak ‘’ Ülkemizde niye böyle bir yer yapılmasın ? ‘’ diyor. Döndüğünde çeşitli kurum ve kuruluşlarla temaslara başlıyor ve düşünülen proje yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Sadece engelli insanların çalışabileceği bir üretim tesisi.

10 yıl önce Almanya

Yaklaşık 10 yıl önce Türkiye Özel Olimpiyatları’nı organize ederken Almanya’daki bir firmadan etkinliklerde kullanılacak balon için fiyat teklifi aldık. Hangi amaçla kullanacağımız öğrenilince balonlar firma tarafından hediye edildi. Bunun üzerine araştırdık ve gördük ki , burası 400’ den fazla engellinin çalıştığı bir balon fabrikası. Genel müdüründen temizlik işçisine kadar engelli insanlar istihdam ediliyor. Ve üretim ciddi bir şekilde pazarlanıyor. Yılmaz Kanbak’la geçtiğimiz haftalarda Kocaeli’nde bu konuyu görüşürken aklımıza Almanya’daki fabrika geldi.

Beatrice Bruningen

1917 doğumlu , Avusturya vatandaşı Beatrice Bruningen Hanım, 1948 yılında Türkiye’ye geliyor ve İstanbul Ümraniye’de bir barınakta yaşamaya başlıyor. Tek varlığı olan zihinsel engelli kızını kaybettikten sonra da yaşamını engellilere adıyor. Kurduğu hayvan barınaklarının hemen yanına Zihinsel Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi’ni açıyor. Beatrice Hanım, yaşamının büyük bir bölümünü bu merkezde engelli çocukların eğitimi ile ilgilenerek geçiriyor. Tüm arsalarını da engelli insanların hizmetinde kullanılması için Türk Anneler Derneği’ne bağışlıyor. İşte yukarıda anlattığımız arsa üzerinde İzmit – Akmeşe Yolu üzerinde ‘’Bizimköy Engelliler Projesi ‘’ hayata geçiriliyor. Bizimköy toplam 230 engelli vatandaşımızın çalışması üzerine planlanmış. Şu anda çalışan engelli sayısı 87 ve bu rakam planlanan atölyelerin devreye girmesiyle yukarıda belirttiğimiz sayıya ulaşacak.

Köyün içinde dikiş, dokuma atölyesi, tarımsal üretim, hayvancılık , fason imalat ve ambalaj konularında üretim yapılacak. Dikiş atölyesi faaliyete geçmiş, Rusya’dan aldığı pelüş sabahlıkların ve bir Alman firmasından gelen döşeme kılıflarının üretimine ve sevkiyatına başlanmış bile.

Adem Bağdatlı

Kocaeli Sanayi Odası Proje Koordinatörü Adem Bağdatlı ile yaptığımız söyleşide , karşımızda engelli vatandaşların üretime yönlendirilmesini son derece iyi bilen, bize tesisleri gezdirirken heyecanını gizleyemeyecek kadar dışa vuran bir yönetici gördük. Toplam 72 dönüm arazi üzerine ekilen elma ve ceviz fidanları 3 ila 7 yıl içinde köye önemli nakit girdiler sağlayacak .

Tavşan üretme çiftliği de var

Yününden faydalanmak üzere yetiştirilen angora tavşanı üretim çiftliğinde kar gibi beyaz , bol tüylü , şirin tavşancıkları da gördük. Mantar üretme bölümünde çalışan işçiler atölyenin bir başından başlayıp diğer tarafına mantarları keserek geri döndüklerinde , yine başka mantarların çıkmaya başladığını söylediler. ‘’Mantar gibi bitmek ‘’tabiri buradan çıkmış olsa gerek. Tesislerin kafeteryası , hele yemekhanesi ve bir süre sonra açılacak fabrika satış mağazası ile son derece modern. Engelli vatandaşlarımızın ürettikleri , bir süre sonra satışa sunulacak. Bu satışlar da engellilerle engelsizleri kaynaştıracak.

Örnek olmalı

Böyle bir tesis ülkemizdeki diğer sanayi odalarına örnek teşkil etmeli. Kanaatimize göre bu konuda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne önemli bir görev düşmektedir. Kocaeli Sanayi Odası’nın yaptığı , diğer sanayi odası bulunan illerimize de taşınmalıdır.

Bakan Başeskioğlu’na

Sevgili Bakanımız Murat Başeskioğlu da bu projeyi örnek alarak desteklerini esirgememelidir. Kocaeli Sanayi Odası’ nın bu konudaki önerisi hem önemli hem de uygulanabilir bir projedir. İş Yasası’na göre özel sektörde yüzde 3 engelli çalıştırma mecburiyetini düşünürsek , 230 engellinin çalıştırılabilmesi için toplam 7 bin küsür işçi kapasiteli tesis veya tesisler gerekmektedir. Sanayi Odası’nın da önerisine göre , aşağıdaki iki hususun incelenerek yasal düzenlemelere bir an önce yapılması böyle projelerin desteklenmesine büyük katkı sağlayacaktır.

1- Eğer bir il sınırları içinde engellilerin rehabilitasyonu ve üretici hale gelmelerini temin eden sadece engellilere yönelik üretim birimleri kurulmuşsa, bu birimlere belirlenecek asgari bir limit üzerinde üretim yaptıran firmalar için engelli kontenjanlarının kaldırılması uygun olacaktır.

2- İllerde engelli çalıştırmada eksik kontenjan kadar , bedelin asgari ücret baz alınarak bu tür engelli üretim merkezlerine işletme sermayesi olarak kaydırılması ve kullandırılması belirli süreler içinde ve Bakanlık kontrolünde olmak kaydıyla sağlanmalıdır.

Bir Sanayi Odası Başkanı İsrail’de 8 yıl evvel gördüğü bir projeyi hayata geçiriyor. Bu konu burada kalmamalı. Hep bahsedilen Batı’daki örneklerinde de olduğu gibi süratle ve biran önce tüm ülkeye yayılması sağlanmalı. Böylece hem engelli insanlarımız istihdam edilecek, hem de engelli oldukları için onları çalıştırmayan ‘’ Evinizde oturun da sigortanızı ödeyelim ‘’ diyen bir çok kişi ve kurum bu yanlıştan dönecektir.

DUYURU Kanal D’de yayınlanan ve aylardır cumartesi akşamlarına damgasını vuran ‘Fırtına’ dizisinde ‘Ali’ karakterini başarıyla canlandıran Murat Yıldırım ‘ın açıklamalarını www.tesyev.org’ da okuyabilirsiniz.

Güzel Söz Yükümüz ne kadar ağır ve zahmetli olursa , ruhumuzu o oranda eğitir ve yüceltir. / A.GIDE