GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

BJK 100. YIL

Yavuz Kocaömer Milliyet

Bundan bir süre önce Beşiktaş Spor Kulübü’nden TESYEV olarak aldığımız bir davette, 100. yıl etkinlikleri Organizasyon Komitesi Başkanı Mete Düren işbirliği teklifi yaptı. Beşiktaş’ın 100. yıl etkinliklerinde engelliler sporuna da önemli bir yer vermek. Tereddütsüz kabul ettik ve kurulan komite bu yıl çeşitli engelli spor yarışmaları yapılmasının çalışmalarına başladı.

Bunlardan ilki; Haziran ayı başında İstanbul’da yapılacak olan TESYEV-BJK 100. Yıl Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası. Birinci ve İkinci Liglerden davet edilecek dört takım, aynı zamanda Türkiye’nin dört bir yanından katılım sağlayacak.

Daha sonra, yani futbol sezonunun başlamasıyla birlikte Ağustos ayında yine TESYEV-BJK İşitme Engelliler 100. Yıl Futbol Kupası yapılacak. Sekiz takımın katılacağı şampiyonanın finali eğer şartlar elverirse önümüzdeki sezon Beşiktaş’ın İstanbul’daki bir lig maçından önce yapılacak.

Sonbahar aylarında ise bu kez de TESYEV = BJK 100. Yıl Görme Engelliler Satranç Turnuvası İstanbul’da yapılacak.

Yalnız Beşiktaş Engelliler Spor Kulübü’nü maddi ve manevi destekleyerek neredeyse bünyesi içine alan Beşiktaş Spor Kulübü böylece engelliler sporuna profesyonel bir yaklaşımın da örneklerini sergiliyor.

Ülkemizde bugün hala engelliler sporunu desteklemenin ulvi bir davranış olduğunu, vicdani bir mesele olduğunu dile getiren, futboldan başka bir spor dalında bilgisi olmayan spor yazarları ve sivil toplum örgütü liderleri varken, bu profesyonel yaklaşım daha da göze çarpıyor.

Umudumuz, İstanbul’daki diğer iki kulübümüz Fenerbahçe ve Galatasaray’ın da Beşiktaş’ın açtığı bu yoldan ilerleyerek, ülkemizin uluslar arası engelliler sporunda layık olduğu yere daha çabuk çıkmasını sağlamak.