GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

BRAVO BAY SAYYIDAN (!)

03 – 08 Haziran 2018 tarihleri arasında İsveç’in Malmö şehrinde yapılan Dünya Goalball Şampiyonası’nda Görme Engelliler Bayan Goalball Milli Takımımız Dünya 2’incisi olarak 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’na kotasını almıştır. Başarılarının devamını diliyoruz.

Görme Engelliler Erkek Goalball Milli Takımımız ise gruplardan çıkamayarak, 10’unculuk derecesine ancak ulaşabilmiştir. Bu da Sayyıdan Federasyonunun Erkek Goalball Milli Takımının sporcularını Milli Takıma almayışı ve mazeretleri dolayısıyla da Disiplin Kurulu’na sevk etmesinden kaynaklanmaktadır. Disiplin Kurulu sporcuları suçsuz bulmuş, ancak belki de spor hukuku tarihinde ilk defa bir federasyon Tahkim Kurulu’ na başvurmuş, Tahkim Kurulu da bu kararı bozup, cezalandırılmaları gerektiğini söylemiştir. Umarız bu karar yeniden düzeltilir.  

Bunun yanı sıra diğer paralimpik spor branşımız olan futbolda, daha önceki başarılarına bakarak kesin favori görülen Milli Takımımız, İspanya’nın Madrid kentinde 7 – 17 Haziran 2018 tarihleri arasında yapılan Dünya Şampiyonası’nda gruplardan çıkamayarak 13’üncülüğü elde etmiş bulunmaktadır.  

Ayrıca gelen bilgilere göre Sayyıdan ailesi, kızına ve torununa gri pasaport çıkararak ailece bu yarışmalara katılmışlardır.  

Spor Genel Müdürlüğü kanaatimize göre, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’ndaki Teftiş Kurulu’na intikal eden konularla ilgili biraz ağır davranmaktadır. Bu da görme engelliler sporuna maalesef zarar vermektedir.  

Daha yazılacak çok şey var ama 2,5 ay ceza alan oğlu Salih Sayyıdan, Goalball sporunda aldığı cezadan dolayı maaşını almaya devam edip, seyahatlere de katılmakta. Federasyon Başkanı’nın görüşüne göre oğlu, sözde Milli Takım antrenörü; Goalball sporu branşı dışında, Futbol ve Futsal branşından da sorumlu olduğu için kendisine maaş ödenmesine devam edilmektedir.  

Yazık, bunca yıldır görme engelliler sporuna verilen emeklere!