BU HAFTA SÖZ OKURLARIMIZDA..

“Hayırseverlere sesleniyorum”

“Arkadaşım olur musun?”

“Devletten destek bekliyoruz”

Ortopedik engellilerin bacak üzerinegiyerek kullandığı ortez adlı cihazlar var. Bu cihazların en kalitesizi 1800 TL ve sanırım çelik. En kalitelisi ise 2500 euro yani 6.700 TL. Bu cihazlar karbon cihaz olarak tanımlanıyor. SGK mensubu bir engelli yeni cihaz yaptırmak istese devlet 2 yılda bir yaklaşık 1.150 TL ödüyor. Eğer medikalci bu cihazı 1.800 TL’ye yapıyorsa, engelli 650 TL’yi cebinden ödüyor. Peki engelli bu cihazı 1800 TL’lik cihazı sağlıklı kullanır mı? HAYIR. Her seferinde cihazda sorunlar çıkıyor. Kısaca engelli hayatını kaliteli sürdüremiyor. Her iki bacağı sağlam olanlar, bacağınızın her 3-4 ayda bir kırıldığını hayal edin.

“Devlet destek verse”

Sağlam olmayan cihazlar yaşantımızı etkiliyor. Devlet,  “Ben sana karbon cihazı desteği vereceğim.5 yılda bir 6000 TL ödeme yapacağım” derse o zaman alacağımız  cihazı 5-7 yıl süreyle kullanabiliriz. Bu sorunun bir an önce giderilmesini devlet yetkililerinden talep ediyorum.

“Mektup gönderir misiniz?”

“Yardımınızı esirgemeyin”

“Ev almak istiyorum”

“Kayıt parasına ihtiyacım var”

8 yıldır cezaevindeyim. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldım. Daha 22 sene yatacağım. Herkes bir mahkum adayıdır. Cezaevinde 2 kez Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin Açık Öğretim Bölümü’nü kazandım. 240 TL kayıt param yok diye kaydolamadım. Bana maddi konuda hayırsever

“Engelliyi oynamak”

Yıllardır, tüm dünyada engellilerin hayatının konu edildiği filmler ve diziler ilgi çekmiştir. Birçok yönetmen ve oyuncu bu roller sayesinde çok çeşitli ödüller aldılar. Ülkemizde de durum çok farklı değil. Bir tokatla görmeye başlayan körler, İsviçreli doktorların tedavi ettiği felçlilerin yer aldığı siyah beyaz filmlerde ve günümüz filmlerinde  engellilercanlandırılıyor. Bu çalışmalarda ünlü, güzel oyuncuların yer alması farkındalık yaratabilir. Engelliler de kendi hayatlarını oynayabilirler. Doğuştan engelli olan insanlar var, doğuştan oyuncu olduğu söylenen insanlar var, o zaman doğuştan engelli oyuncu da olabilir. Sorun eğitimse o zaten hepimizin temel sorunu. Filmlerin sonuna gerçek hayattan alıntıdır yerine gerçektir yazmanın zamanı gelmedi mi? Çünkü engelliler oynamıyor, yaşıyor.

Mete Kahraman

metekahraman635@hotmail.com