GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

BU HAFTA SÖZÜ OKURLARIMIZA BIRAKTIK u

Sevgili okurlarımız, sizlerden çok sayıda mektup, faks ve e-mail aldık. Bu nedenle bugünkü köşemizi sizlere ayırdık ve “Söz Sizin” diyoruz. İşte sizlerden gelen mesajların bazıları…

‘Kitap istiyorum’

5 yıldır cezaevindeyim. Kimsem yok. Kitap okumayı çok seviyorum. Sizlerden ricam bana sözel üniversite hazırlık kitapları, roman, tarih, felsefe, din, psikoloji kitapları yollamanız. Bir de satranç takımı, şeker ölçüm cihazı tansiyon aleti ve maddi yardım rica ediyorum. 

Ahmet Aktürk Denizli D Tipi Cezaevi üst K. 1-2 Koğuşu Kocabaş/Denizli

‘Engelime göre işim olsa’

2012’de açılan ÖMSS sınavına girdim. Denizli-Buldan’ın Milli Eğitim Müdürlüğü’ne hizmetli unvanıyla atandım. Tercihimi yaparken, raporuma göre iş verileceğini ve engellilere kolaylık tanınacağını düşündüğüm için, hizmetli tercihini yaptım. Ama 12/02/2014’de gidip kaydımı yaptım. Müdür, yapacağım işleri saydı: 1 katın temizliği, paspası, odaların tozunu alma, tuvalet ve oda temizliği. Tek ayak üzerinde baston yardımıyla duruyorum ve başkasının yardımıyla yürüyorum. Bu işleri nasıl yapabilirim? İş gücü kaybım yüzde 50. Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde öğrenciyim. İş, engelime uygun olsaydı okulumu donduracaktım. Ama işi öğrenince vazgeçtim. Ekrem Alan TESYEV Bursiyeri

‘Maddi desteğe ihtiyacım var’

45 yaşındayım, 13 yıldır cezaevindeyim. Çıkmak için 4 yılım var. İki sefer anjiyo oldum. Bel ve boyun fıtığı için ameliyat gerekiyor. Ayrıca ülser nedeniyle her yemeği yiyemiyorum. Burada 3 öğün yemek verilse de ancak kahvaltıyla yetiniyorum. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmem gerekiyor. Gerekli gıdalarımı alabilmem için maddi desteğe ihtiyacım var. Ayrıca göndermek isteyen olursa 42 numara spor ayakkabı ile L beden eşofman ve kıyafete ihtiyacım var. Tüm duyarlı dostlara şimdiden teşekkür ederim. 

Şahin Sağlamdemir 2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu A-26 Koğuş Bandırma/Balıkesir

‘Zor durumdayım’

Erzurum-Karayazı’ya bağlı Abdurrahman köyü Daragut mezrasında yaşıyorum. 34 yaşındayım, yüzde 70 engelliyim. 1994’ten beri psikolojik tedavi görüyorum. Çok zor durumdayım. Maddi ve manevi yardım rica ediyorum. 

Sadullah Öztürk Tel: 0541 720 90 26

‘Mektup yazın’

Evinizde okumadığınız kitapları bana yollarsanız sevinirim. Ayrıca dertleşip arkadaşlık kuracağım kişilerden mektup bekliyorum. Tuncay Ekiz Keciborlu Kapalı Cezaevi Keçiborlu Isparta

‘Hayırlı evlat olmak istiyorum’

25 yaşındayım, cezaevine düştüm. Öğrenciyim. İlahiyat Bölümü ön lisans mezunuyum. Şu anda Sağlık Yüksek Okulu’nda okuyorum. Maddi ve manevi çok zor durumdayım. Eğitim masrafımı karşılayamıyorum. 9 kardeşiz, ailemden yardım alamıyorum. Ben bu devlete hayırlı bir evlat olmak istiyorum.

 Keşfettin Öveç L Tipi Kapalı Cezaevi A 3 Koğuşu

Kalkandere/Rize

‘İşitme engellilerin deneyimi’

Kulak arkası işitme cihazı veya koklear implant kullanan işitme engelliler, görme engellilere empati yapmak için İstanbul- Gayrettepe Metro İstasyonu’nda düzenlenen ‘Karanlıkta Diyalog’ sergisine gitti. Sergiye girerken brifing ve baston alan işitme engelliler karanlıkta geçen sergide işiten ailelerinin refakati ile yollarını buldu. İstanbul turu yaptılar. Köprüden geçtiler, bankamatik tuşlarına dokundular. Görme engelli rehberleri Harun Sarıkaya’nın evinde film dinlediler. Tramvaya ve vapura bindiler. Görme engelli rehber Harun Sarıkaya sohbet esnasında işitme engelli ile nasıl anlaşabileceğini sordu. İşaret dili öğrenmek ve işitme engellilere yardım etmek istedi. İşitme engelliler sergi sonunda şöyle dedi: İşitme engelliliğin ne olduğunu biliyorduk. Görme engelliliği de bir süre yaşadık. Hem görme hem işitme engelli Amerikalı ünlü aktivist ve pedagog Helen Keller olduk. Helen Keller’i daha iyi anladık.” 

İED YÖNETİM ONUR CANTiMUR onurcantimur@gmail.com

‘Herkese teşekkürler’

25.11.2013’de köşenizde yazımı yayınladınız. Engelliyim. Bana namazlık, takke, tespih gönderen vatandaşlarımıza teşekkür ederim. Sayenizde abla kazandım. Yalnız ve sahipsiz değilim. Biz engellilere böylesine içten ve samimi olarak yardım eli uzatan, mektuplarıyla destek olanlara teşekkürler.

 Latif Aşçı E Tipi Kapalı Cezaevi Müdürlüğü E- 8 Koğuşu/Sivas

‘Kışlık elbisem yok’

5 yıldır cezaevindeyim. Maddi açıdan çok büyük zorluk çekiyorum. Bilhassa kışın sıkıntım büyüyor. Kışlık giyeceğim hiç yok. 43 numara ayakkabı ve L beden elbiseye ihtiyacım var. Lütfen bana yardım edin. 

Murat Süel E Tipi Kapalı Cezaevi Nazilli/Aydın