GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

BU NASIL FEDERASYON?

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu tarafından yüzme branşında, Milli Takım Hazırlık ve Gelişim Kampının 18 – 28 Temmuz tarihleri arasında İzmir’de yapılacağı ilan ediliyor. Sporcular ve aileleri, 15 görme engelli sporcunun katılacağı bu kampın yapılacağı bildirilen otele gittiklerinde büyük bir şaşkınlık yaşıyor. Nedeni ise;  bu otelin sporculara verilen odaları eskilerin tabiri ile “köpek bağlasan durmaz” cinsinden. Bu konudaki fotoğrafları yarın Posta Gazetesi’ndeki köşemizde görür, sizler karar verirsiniz.  

Bunun yanında; 7 tane bayan görme engelli sporcunun olacağı kampta, kampın başlama tarihi olan 18 Temmuz’dan önce, 23 Temmuz’a kadar ve daha sonrasında 1 bayan antrenör veya eğitmen yok. Bir düşünün, genç kızlık çağındaki bu görme engelli sporcularımızın özel ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağı, yanlarında kimin bulunacağı düşünülmemiş.  

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’nun ilk yaptığı abuk sabukluk bu değil. Daha neler gördük, duyduk. Kampta bir tek Milli Takım antrenörü Çetin Koçak var. Olayların Gençlik ve Spor Bakanlığı’na intikal etmesi üzerine, bu konularda çok duyarlı olduğunu daha önceden de bildiğimiz Sevgili Hamza Yerlikaya gereken önlemlerin alınması için federasyonla görüşüyor ve otel değiştiriliyor. 

Bu kez değiştirilen otele, çocukların günde bir gün antrenman yapabilecekleri havuz 60 kilometre uzaklıkta. Yani gidiş – dönüş 120 kilometre ve buraya gidiş – gelişleri de içinde oturma koltukları doğru dürüst olmayan, taştan oturma yerlerinin bulunduğu, klimasız bir araçla yapılıyor. Bir akşam antrenmandan döndüklerinde, otelde yemek olmadığı için , insani duyguları yüksek olan Çetin Hoca kendi cebinden aldığı muzlarla gençlerin açlıklarını gidermeye çalışıyor.  

Bu konuda daha çok yazılacak şey var, ama bu federasyonla ilgili bugüne kadar olan şikayetlerden hiçbir şey çıkmadı. Hasan Sayyıdan denen o başkan ne yaptı, ne etti Tahkim Kurulu’nu bile etkiledi. Umudumuz hala kış uykusunda olan Spor Genel MüdürlüğÜ’nde ilgili birimlerin nihayet uyanması ve bu federasyona el atması.