| Posta

BUGÜN SÖZ OKURLARIMIZDA

Sevgili okurlarımız, sizlerden çok sayıda mektup, faks ve e-mail aldık. Bu nedenle bugünkü köşemizi sizlere ayırdık ve sözü sizlere bırakıyoruz. İşte sizden gelen mesajların bazıları.

KAĞITHANE BELEDİYESİ’NE

İstanbul Kağıthane Belediyesi de 3 Aralık 2019’da T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Osmanlı Arşivi Külliyesi’nde, engelliler günü münasebetiyle engellileri ve ailelerini topladı. İlk olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün konuşmasının ardından Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin konuştu. Her yıl duyulan sözler, bu sene de aynı: “Biz engellilere her gün hizmet ediyoruz sadece 1 gün değil.” vs. Biz artık engelliler olarak bu sözlerden sıkıldık.

Şimdi Sayın Mevlüt Başkan’a soruyorum ve eksikleri yazıyorum:

1) Tekerlekli sandalyeli biri Kağıthane Belediyesi’nin önündeki otobüs durağında indiğinde acaba belediye binasına tek başına gelebilir mi?

2) Kağıthane’de bulunan tiyatro ve nikah dairesinin oradaki otopark yerinde neden engelli araçlara ait park yeri yok?

3) Tiyatro ve nikah dairesi önündeki taşlı yol yıllardır tümsekler ve çukurlarla dolu. Arabada bile sallanıyor insan. Başkanım, acaba o yolu hiç mi kullanmadınız? Son olarak Kağıthane Belediyesi web sayfasında “2020 Tokyo Olimpiyatları’na hazırlanıyor” diye yazı vardı. Doğrusu 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’dır.

İçten dileklerimle Uğur Becerikli

‘ENGELLİLERİN SESİ DUYULMALI’

25.11.2019’da ‘Çengelli İğne’ köşenizde yayınlanan ‘Dünyadan şahane engelli haberleri’ başlıklı yazınızı okudum. Öncelikle dünya ülkelerinde yaşanan bu güzel haberleri sürekli duyuyoruz. Ama ülkemizin bu tip etkinliklere yer vermemesi içimizde burukluğa ve güvensizliğe neden oluyor. Türkiye’deki engellilerin bütün haklarından haberdar olmaması acı verici. Bu konuyla ilgili ne devlet yetkilileri ne de özel kuruluşlar engelliler açısından olumlu sonuçlar verecek program ve etkinliklere yer vermiyor. Ülkede engelliler üçüncü sınıf vatandaş statüsünde.

Bu konuya acil çözüm lazım. Engellilerin her alanda başarı sağlayacağına eminim, sadece destek şart. ‘Engel Değil Destek Ol’ etiketiyle sosyal medyada büyük çaplı kampanya başlatılmalı ve engellilerin sesi duyurulmalı.

A. S. Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlahiyat Bölümü 3’üncü sınıf

DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Bir yanımız eksik bir yanımız yok

Doğuştan saplanmış bağrımıza ok

Başımızda dertler dağlar gibi çok

Bize derler engelli, özürlü off

Bu hayattan alamadık hiçbir tat

Acılar dinmiyor artıyor bin kat

Ne sevenimiz var ne de güler baht

Bize derler engelli, özürlü offf

Yaşarız dört duvar arasında biz

Bahar gelmez bize hep yaşarız güz

Hayallerle geçer her günümüz düş

Bize derler engelli, özürlü offf

Kader bize gülemedi dünyada

Günlerimiz geçer çoğu odada

Ağlarız sızlarız yalnız burada

Bize derler engelli, özürlü off

Servet BARDAK

‘CAHİLLERİ EĞİTELİM’

Seneler önce bir gazetede ‘Engel kafalarda’ diye bir haber görmüştüm. Geçtiğimiz günlerde haberlerde otizmli çocukları ve ailelerini protesto eden ve bunları küçümseyen insan dışı varlıkları gördüm. Bu maili çok üzüldüğüm için yazıyorum. Ülkenin eğitim seviyesi ve cahil insanlar oranı aynı oranda artıyor. Sözde okumuş ve sosyal medyada kültürlü bir imaj yaratmak için kitap okurmuş gibi görünenler var.

Asıl toplumun sorunu olan cahil insanlara eğitim vermeliyiz. Ben ve benim gibi insanlar engelli değiliz, engelleri yapan ve yaşatan cahillere karşı savaş veriyoruz. Kaldırımlara direk diken belediyelerden tutun da yobaz hocalara inanan varlıklara kadar tartışıyoruz. Doktor Sare’ye, Avukat Mahsun’a, İnsan Kaynakları Uzmanı Furkan’a siz ne kadar engel olsanız da onlara muhtaçsınız. Topluma uyarıda bulunmak istiyorum. Lütfen bu cahillere eğitim verelim. Cahil toplumlar kaybetmeye mahkumdur, cahilce yaşamanın bedelini ülkece vermeyelim.

Ömer Çoşuk omercosuk_21@hotmail.com

‘ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANIYORUM’

28 yaşındayım, 4 yıldır cezaevindeyim. 6 ayım kaldı. Üniversite sınavlarına hazırlanıyorum. Sevgili okurlardan üniversite giriş sınavına hazırlık için kitap yollamanızı rica ediyorum.

Oğulcan YılmazE Tipi K.C.İ.K. E/5 Koğuşu / Muğla Posta/ 16.12.2019