GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

BUGÜN SÖZ OKURLARIMIZIN

Sevgili okurlarımız, sizlerden çok sayıda mektup, faks ve e-mail aldık. Bu nedenle bugünkü köşemizi sizlere ayırdık ve “Söz sizin” diyoruz. İşte sizden gelen mesajların bazıları…

‘Dertleşelim diyoruz ama…’

Sayfanızı 2004 yılında keşfettim. O günden bugüne yazdık, dertleştik, paylaştık, adeta bağımlısı olduk. Geçenlerde biri hatalı diyerek engelli camiasını küçümsedi. Neden engellilere bu gözle bakılıyor, merak ediyorum. Bu köşeyi takip edenler telefon ediyor ve bu aralar yazınızı göremiyoruz diyorlar. Yazıyoruz ama ya telefon edip rahatsız ediyorlar ya da tehdit ediyorlar. Telefon numaralarımızı yazıyoruz, canı sıkılan arasın, dertleşelim diyoruz. Ama olmadık kişiler arıyor. Unutmayın, bizim de yaşam hakkımız var. Bütün engelli camiası ve ailelerine sağlıklı yarınlar diliyorum.

Erdem Ateş Bursa Tel: 0507 633 87 39

‘Cumhurbaşkanım bana yardım edin’

3 yıldır cezaevindeyim. Sayın Cumhurbaşkanım, 1996 yılının hatırı için bana yardımcı olun. Kamu davasından 21 sene ceza aldım. Bir iftiraya kurban gittim. Sayın Cumhurbaşkanım evim, yuvam dağıldı. Yuvamı düzeltmek istiyorum. Cezamın paraya çevrilmesini istiyorum. Çalışırım, her ay cezamı öderim. Tek umudum sizsiniz. Cumhurbaşkanım, sesimi ancak size duyurabilirim. Saygılarımla.

Ramazan Damar E Tipi Kapalı Cezaevi C-9 Koğuşu/ Malatya

‘Babaları da düşünsünler’

Ülkemizde ağır engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik hakkı var. Ama ne yazık ki, babalara bu hak yok. Eğer eşler boşanmış ve velayet anneye verilmişse, yine anne bu haktan yararlanıyor. Ama eşler boşanmış, velayet babadaysa onun hakkı yok. Bu durum çok saçma değil mi? Babaların günahı ne, bu çocuk bizim çocuğumuz değil mi? Hem beni hem çocuğumu mağdur eden bu mevzuat neden düzeltilmiyor? Ben ağır engelli, yüzde 94 otistik olan oğluma baktığım için çalışamıyorum. Sadece devletimizin verdiği evde bakım maaşını alıyoruz, yetmiyor. Devletimiz, böyle mağdur olan babaların sesine kulak versin lütfen. Ben oğluma daha iyi eğitim ve bakım vermek için maddi ve manevi destek bekliyorum.

Şevki Akokay Tel: 0541 773 19 73

‘Yalnızlığa çare olun’

65 yaşında, yüzde 44 engelliyim. İstanbul Şirinevler’de yalnız yaşıyorum. Kimsem yok. 3 ayda bir aldığım engelli maaşımla geçiniyorum. Bir oda ya da ev tutacak param yok ama aç kalmıyorum. Çok yalnızım. Eşe, dosta, arkadaşa, iyi niyetli insanlara ihtiyacım var. Yardımseverlerden maddi ve manevi destek bekliyorum.

Rumuz: Engelli yalnız adam Tel: 0531 251 62 21

‘Maddi-manevi yardım bekliyorum’

15 yıldır cezaevindeyim ve daha 6 yıl cezam var. Maddi durumum iyi değil, ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum. Annemden başka kimsem yok. Tüm hayırseverlerden maddi ve manevi yardım bekliyorum.

Ali İhsan Altunboğa 2 no’lu F Tipi Kapalı Cezaevi B- 2-7-37 / Kocaeli –

30 yaşındayım, kader mahkumuyum. Hayatta sadece annem var. 8 yıldır ceza evindeyim, daha çok yılım var. Hiçbir gelirim yok. Annem belediyenin yardımıyla geçiniyor. İhtiyaçlarımı karşılayamıyorum. Hayırseverlere sesleniyorum. Allah rızası için yardım istiyorum. Yardım etmek isteyenler PTT yoluyla gönderebilirler. Herkese teşekkür ederim.

Ali Soylu E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu C- 15 Koğuşu / Yozgat

‘Milli Takım forması istiyorum’

2.5 senedir ceza evindeyim. Okumadığınız kitapları yollar mısınız? Mektup yazarsınız yalnızlığı paylaşırız. Kitap yazmaya başladım, bununla ilgili önerilerinizi bekliyorum. Son olarak da milli forma gönderirseniz çok sevinirim. Lütfen bizim gibi mahkumları topluma tekrar kazandırma adına iyilik yapın. Türkiye’min kalbi temiz insanlarına selam ederim.

Mesut Erbil E Tipi Kapalı Cezaevi E-7 Koğuşu Nilüfer / Bursa

‘Kızımı göremiyorum’

12 yaşında kızım var. 2 yıldır kızımın yüzünü göremiyorum. 42 numara ayakkabı, L beden eşofman takımı ve maddi-manevi yardımlarınızı bekliyorum.

Erol Gürsoy Bahçecik Kapalı Cezaevi D-5 Koğuşu/Trabzon

‘Mektup ve kitap gönderin’

– 41 yaşındayım. 3 yıldır ceza evindeyim. Daha 12 yılım var. Hayatta Allah’tan başka kimsem yok. Maddi, manevi yardım bekliyorum. Bir mektup bile burada insana teselli oluyor. Yazmak isteyenlerden mektup bekliyorum.

Selçuk Karakaya E Tipi Kapalı Cezaevi D-13 Koğuşu / Niğde

– 34 yaşındayım. Bu dört duvar arasında yalnızlık çekilmiyor. Yalnızlığımı paylaşacak yeni arkadaşlıklar kurmak istiyorum. Herkesten mektup bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Ercan Şahin E Tipi Kapalı Cezaevi B-4 Koğuşu / Amasya

– 34 yaşındayım ve 3 yıldır cezaevindeyim. Duyarlı insanlardan kitap bekliyorum. Siz benim kitap ihtiyacımı karşılayın, ben de sizin yalnızlığınıza ilaç olayım. Kendinize bir iyilik yapın, mutlu olun.

Yılmaz Baki Kapalı Ceza İnfaz Kurumu C- 6 Koğuşu / Erzurum

– 25 yaşındayım. 20 aydır ceza evindeyim. 2.5 sene daha cezam var. Maddi durumum iyi değil. Hayırseverlerden giysi, ayakkabı ve en önemlisi okumak için kitap istiyorum. Yapacağınız yardımlar için şimdiden teşekkür ediyorum. Allah’a emanet olun. Orhan Aydemir T Tipi K.C.İ.K. C-8 Koğuşu / Manisa 07.03.2016