GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

BUGÜN SÖZ SİZLERİN

Sevgili okurlarım, son aylarda sizlerden çok sayıda mektup, faks ve e-mail aldık. Bu nedenle, bugünkü köşemizi sizlere ayırdık ve ‘’Söz sizin‘’ diyoruz. Sizden gelen mesajların bir kısmı…

———————————————————————————–

Bedensel Engelli Spor Kulüplerinden tepki yağıyor

Geçtiğimiz haftalarda köşemizde bedensel engelli spor kulüplerinden gelen tepki mektuplarına yer vermiştik. ‘’Bizim daha söyleyecek sözümüz var ‘’ diyen kulüplerden mektup yağmaya devam ediyor. İşte onların tepki ve beklentileri…

Amaç nedir?

Bedensel engelliler spor federasyonu akıllara ziyan bir genelgeyle engelli spor kulüplerinin, bazı kamu kuruluşları ile, dernek ve vakıflardan para, malzeme yardımı almasına kısıtlama getiriyor. 20.01.2011 tarihli genelgede söz konusu yardımların önce federasyonun bünyesinde toplanması gerektiği belirtilerek, buna uymayanların cezalandırılacağı yazılmış. Amaç; kulüplerin hiçbir yerden yardım alamayarak tek tek kapanmaları mı?, Federasyon, kulüplere gerekli olan malzeme ve para yardımını yapacak mı ? Bırakın yardım almayı yol harcırahını bile zamanında alamıyoruz ! Bu kulüplerin nasıl ayakta durduğu konusunda federasyonun fikri var mı acaba? İşte basit bir örnek; 6-7 adet tekerlekli basketbol sandalyemiz var. Bunun 5‘ini TESYEV‘den aldık. Başka söze gerek yok. Tüzüğümüze göre; ‘’Kulüp olarak yararlı olabilecek kurum ya da kuruluşlarla işbirliği yapabilir, yardım alabiliriz. Bu konuda genel kurulumuza karşı sorumluyuz.” TESYEV`e engelli sporuna ve spor kulüplerine vermiş olduğu destek için çok teşekkür ediyoruz.

HAKAN ADIGÜZEL

Anadolu Yakası Engelliler

Spor Kulübü Başkanı

Gönül Dostları

1998‘da Hakkari’de engelliler için bir şeyler yapmak isterken karşılaşacağımız sorunları biliyorduk. Bizi en çok üzen, yaşadığımız bölgeden dolayı ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmemiz. Bize kardeşçe ve samimi davrananları bu sözlerin dışında tutuyorum. Tanıştığım sayısız dostum ve ilişkilerimizin olduğu bazı kurumlar var ki onlar bize öz kardeş gibi yaklaştılar. Bu kurumlardan biri de TESYEV ve ağabeyimiz Yavuz Kocaömer’ dir. Sayın Kocaömer ile Hakkari‘de engelli faaliyetlerini yürüten bizler arasında 12 yıllık sıkı bir bağ var. Bizler 12 yıllık boyunca TESYEV’den sportif ekipman için ciddi destek aldık. Ancak TESYEV’i ve Sayın Kocaömer’i asıl önemli kılan bölgedeki tüm olumsuzluklara rağmen bize gönül dostu olmasıydı. Şahsım ve temsil ettiğim kurum adına selam ve saygılarımı sunuyorum.

Ali Mesut Keskin

Bedensel Egeliler Derneği

Hakkari Şube Başkanı

En büyük katkı

Türkiye’de engelli sporunun bugüne gelişinde ve özellikle tekerlekli sandalye basketbolunun bugünkü konuma ulaşmasında en büyük katkı Yavuz Kocaömer ve TESYEV’indir. TESYEV’in engelli öğrencilere verdiği bursları, ortez, protezleri ve diğer yardımcı araç ve gereçleri saymıyorum bile. Bu ve benzerlerini Anayasamızın ikinci maddesinde yer alan “sosyal devlet”in yapması gerekirken TESYEV yapıyor. Bu gemide hepimiz varız. Yavuz KOCAÖMER sahsında TESYEV’e ülkemizdeki engelli kültürüne katkıları nedeniyle teşekkür ederiz.

Hamit Vedat BAŞER

Bornova Barışgücü Spor

Kulübü Başkan

——————————————————-

Bize Yardım elinizi uzatın

49 yaşında, yüzde 81 engelliyim. Evli, 2 çocuk babasıyım, işsizim. Evimiz kira, kirayı ödeyemiyoruz. 2 yıldır komşuların yardımlarıyla geçiniyoruz. Kastamonu Devlet Hastanesi’nin önünde simit satıp ailemi geçindiriyordum, bacaklarımdan ameliyat edilince çalışamaz oldum. Büyük oğlum Ticaret Lisesi’nden mezun oldu, askere gidecek. Küçük oğlum sağlık meslek lisesine gidiyor. Ama okutacak gücümüz yok. Allah şahidim olsun ki mağduruz. Eşimin psikolojisi bozuldu. Bizlere yardım edeceğinizi umuyorum.

Hüsnü Demir / Kastamonu

Tel 0 543 788 08 89

Ø Engellilerin Kocaömer‘i var

Türkiye‘de çok engelli var

Kimse sormuyor ne derdi var

Ne işi var, ne aşı var

Her zaman evinde gözyaşı var

Sormaz kimse ne derdi var.

*****Eli tutmaz ayağı tutmaz

Mutluluk arasa seveni olmaz

Konuşmak istese sesi çıkmaz

Kalkmaz yerden gücü olmaz

kimse sormaz ne derdi var

******

Her insanın bir seveni var

Engellilerin de Kocaömer‘i var

Engelliler gülmüyor beli ki derdi var

Elektrik, su, kirası var

Türkiye’ de çok engelli var

Servet Bardak / Siiirt

Mail : bardak_servet@hotmail.com

Tel : ( 0 538) 309 94 30

Zor durumdayız

İşitme engelliyim. 2 kulağıma da işitme cihazı takıldı. Bacaklarımdan rahatsızım , çalışamıyorum. Benim 2 kulağıma da işitme cihazı kalıbı ve pili gerekiyor. Ağabeyim akıl hastası, evde yatıyor. Çok pahallı olduğu için ilaçlarını alamıyoruz. Parasızlıktan doktora götüremiyoruz. Yardımseverlerden yardım rica ediyorum.

Çetin Osmankocaoğlu

Tel 0 537 896 42 01

Kime sığınalım ?

46 yaşında, yüzde 60 engelliyim. Ciddi sağlık sorunlarım ve 5 çocuğum var. İşim yok, çalışamıyorum. Çocuklarımın 4’ü okuyor. Baba olarak tek amacım onları okutmak. Ama maddi gücüm yok. Ne olur bize yardım eli uzatın. Aylık 140 TL kiramı bile 5 aydır veremiyorum. Ev sahibi evi boşaltmamı istiyor. Bizler nereye ve kime sığınacağız ?

Ali Tuna / Kayseri

Tel : 0 507 379 24 05

Perişan haldeyiz

4 çocuğum var. Onlara bakabilmek için borçlanarak besicilik yapmak istedim. 50 koyun aldım. Besicilikten anlamadığım için 9 ayda iflas ettim. Borçları ödeyemedim, cezaevine düştüm. Ailece perişan durumdayız. Ne olur bana yardım edin. Bana yollayacağınız paranın dörtte üçünü aileme vereceğim. Bir de lütfen bana kıyafet yollayın.

Özkan kirez

E tipi Kapalı Cezaevi

B- 1 . K . / Çankırı

Başbakanım duy sesimi

Sesimi Başbakan‘a duyurmak istiyorum. Engellilerin kullandığı 3 tekerlekli motosiklete öyle ihtiyacımız var ki. Eşim ortopedik engelli olduğu için yürüyemiyor. Bir de meme kanserine yakalandı. Sol memeyi aldılar, sol kolunu oynatamıyor. Ayda 2 kez Balçalı Hastanesi’ne kemoterapiye gidiyor. Ne olur bize yardım edin.

Mustafa Tapkı / Adana

Tel : 0536 656 34 78