GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

BUGÜN SÖZÜ OKURLARA BIRAKTIK

Sevgili okurlarımız, sizlerden çok sayıda mektup, faks ve e-mail aldık. Bu nedenle bugünkü köşemizi sizlere ayırdık ve “Söz sizin” diyoruz. İşte sizden gelen mesajların bazıları…

‘Engelliler için park hizmete giriyor’

8 Ocak 2018 tarihli köşenizde Uğur Becerikli isimli vatandaşımızın İstanbul Karaköy Katlı Otoparkı’nda 2’nci katta engelli park alanı oluşturulması konusunda yaptığı talep uygun görülmüştür.

Bahse konu olan otoparkımızın 2’nci katında ödeme noktasının hemen yanında, engelli vatandaşlarımızın rahat bir şekilde park edebilmesi için engelli park alanı en kısa sürede hizmet vermeye başlayacaktır. Ayrıca İSPARK, kurum olarak engelli vatandaşlarımızı unutmamaktadır.

Kent genelinde yol üstü otoparklarında 3, açık ve katlı otoparklarında 8 saat ücretsiz hizmet vermekte; araçlarını rahat park edebilmeleri için de özel alanlar ayırmaktadır. Bilginize sunar, duyarlılığınız için teşekkür ederiz.

Musa Hayal Basın Müşaviri
NOT: Duyarlılıklarından dolayı İSPARK’a teşekkür ederiz.

‘Bizim ailemiz çok büyük; TESYEV’

Biz engelliler hayata başladığımızda veya sonrasında herhangi bir nedenden dolayı bazı organlarımızı veya bazı fonksiyonlarımızı bağışta bulunduk. Biz engellilerin diğer insanlardan başka farkı yok. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası olarak kutlanır.

Bizler de organlarımızı bağışladık. Biz engellileri neden farklıymışız gibi görüyorsunuz? Bizim tek amacımız var, bizler de sizin gibi insanız hepsi bu. Otobüse bindiğimizde, halkın arasına karışmak istediğimizde neden farklı bir bakış ile karşı karşıya kalıyoruz? Buna anlam vermek güç. Her insanın bir ailesi vardır, bizimde ailemiz TESYEV. Çünkü bizi bir tek farksız gören onlar. Üstelik öyle çekirdek bir aile değil. Görebileceğiniz en büyük, en güzel ve en renkli ailedir TESYEV. Sizden tek isteğimiz var. O bakışlarınızı ve düşüncenizi değiştirmeniz. Canım TESYEV ailesi iyi ki varsınız, hepinize sonsuz teşekkür ederim.

Dr. A. İ. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunu

`Hayatımızda hep olun`

Engelli olmak bir seçim ya da gariplik değildir. Aksine engelli biri olmak, yaşıtlarının aklı bir karış havadayken senin sorumluluklarının farkına varman, saçının veya ayakkabının rengine takılıp kalmak değil de ayakkabı giyebildiğine, saçının varlığına şükredip hayatın acı gerçekleriyle çok erken yaşta yüzleşmek demektir.

Bazen etrafındaki insanların acımasız laflarıyla kendini odaya kitleyip saatlerce ağlamaktır. Yine bazen o bilinçsiz kişilerin bakışlarına maruz kalıp hevesle gideceğin yerden bir anda vazgeçip kendini eve kapatmaktır.

Çok şükür ki bu gibi olumsuzlukları günümüzde eskisi kadar çok yaşamıyor, hatta kendimizi ‘özel insanlar’ olarak hissediyoruz. Bizleri ‘engelli’ biri değil de ‘özel’ biri gibi hissettiren siz iyilik melekleri iyi ki varsınız.

İ.N.G. Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü

‘Ailede çalışan sadece benim’

Yüzde 84 engelliyim. Adana Denetim Şubesi’nin bana vermiş olduğu denetimli serbestliği ihlal ettiğimi söyleyip beni tekrar Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na getirdiler. Adana Büyükşehir Belediyesi’nde çalışıyorum. Tekrar işime devam edebilmem için buradan bir an önce çıkmam lazım. 4 çocuk babasıyım.

Ben burada, çocuklarım dışarda çok perişan durumdayız. Ailede benden başka gelir getiren yok. Gerçekten zor durumdayım. Engelli olduğum için burada kendi işlerimi dahi göremiyorum. Allah rızası için sizlerden yardım istiyorum.

Hüseyin Beyazkuş
E Tipi Kapalı Cezaevi 6 Koğuşu Kürkçüler/Adana

`Mektup arkadaşı arıyorum`

■ 
Yaşım 24, 2 yıldır cezaevindeyim. Daha 2 yılım var. Kimseden maddi beklentim yok. Sadece mektuplaşmak için samimi arkadaşlar arıyorum.

Şükrü Verim E Tipi Kapalı Ceza Evi C/8 Koğuşu / Manisa

■ 
Maddi olarak hiçbir şeye ihtiyacım yok. Cezaevinde olduğum için yalnızlık zor geliyor. Mektup arkadaşına ihtiyacım var. Mektuplarınızı bekliyorum.

Talha Uyar T Tipi K.C.İ.K. C-4 Oda Ümraniye/İstanbul

`Ders kitabı ve notlarını istiyorum`

İstanbul Üniversitesi Uzaktan Öğretim 1. Sınıf Kamu Yönetimi öğrencisiyim. Bu bölümün mezunu olan okuyucularınızdan ders kitapları ve ders notlarının tarafıma gönderilmesini rica ediyorum. Burada çok zor şartlarda eğitimime devam etmeye çalışıyorum. Bu konuda duyarlı davranmanızı önemle rica ederim. Kaynak bulmakta çok zorlanıyorum. 

Sedat Polat L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu C-3 Koğuşu/Kilis

Ömrümün en güzel yıllarını dört duvar arasında geçiriyorum. Tutunacak tek dalım geleceğe dair hayallerim. Okumaya devam ediyorum. Ama kitaplarım yok. Bana YKS kitapları göndermenizi istiyorum. 

Hilmi Yalçınkaya 2 no’lu T Tipi Kapalı Cezaevi C-27 Koğuşu Tarsus/Mersin