GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

BURASI ALMANYA!

3 Mart 2019 tarihinde bu sütunlarda, 9 Şubat 2019 tarihli Alman Spiegel Dergisi’nden kısaltarak koyduğumuz yazıda, Alman Futbol Federasyonu’na yönelik yolsuzluk araştırmalarının yapıldığı, milyon euronun üzerinde devletin ve sponsorların parasının harcandığını belirtmiştik.

Bu hafta gelen son haber ise Alman Futbol Federasyonu Başkanı Reinhard Grindel’in istifa ettiği yönünde idi. Bu istifanın en büyük nedeni, 78 bin euronun Grindel’in zimmetine geçirildiğinin saptanmasıydı. Bu saptamadan sonra, yine Alman Spiegel Dergisi’nin haberine göre artık saat ona karşı çalışmaya başlamıştı.Daha önce de Mesut Özil’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la çektirdiği bir fotoğraf üzerine, ırkçı sözler söyleyen bu adam sonunda istifa etti. Duyduklarımıza göre söylenen, Alman futbolu ondan kurtuldu.

2014 yılında, Brezilya Futbol Federasyonu’nun, FIFA yetkililerine düzinelerce Parmigiani Fleurier marka pahalı saatler hediye ettiği ortaya çıkmış ve FIFA yetkilileri saatleri geri vermek zorunda kalmıştı. Ve bu esnada FIFA’daki kişiler çok ağır eleştirilerle karşı karşıya kalmışlardı. Bir tek Grindel bu konulardan hiç haberi yokmuş gibi davrandı. Bu da onun çok inandırıcı olmadığını gösterdi.

2013 senesinde, Bayern Münih Başkanı Karl-Heinz Rummenigge, Münih Havaalanı’nda, Katar’dan getirdiği 2 Rolex marka saatle yakalandığında, ceza olarak 250 bin euro ödemeyi kabul etti. Saati geri vermeyen Grindel’in de bu vergileri ödemesi gerekiyor.Yazımızı bundan yaklaşık bir ay önce, bu köşede yazdıklarımızın son satırları ile noktalayalım:

“Ülkemizde benzeri olaylar; engellilerle ilgili spor federasyonları ve özellikle Görme Engelliler Spor Federasyonunda yaşanırken, Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan ve Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğünden henüz bir ses yok!”

07.04.2018 Milliyet Gazetesi