GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ÇİNLİLER SINIFTA KALDI

Dünya Engelliler Masa Tenisi Şampiyonası 5-15 Eylül tarihleri arasında Çin’in başkenti Pekin’de yapıldı. Şampiyonaya katılan 48 ülke bazı önemli sorunlar yaşadı. Yaptığımız araştırmalara göre, konaklama yapılan merkezde resepsiyonda çalışan görevlilerin yetkilerinin olmayışı, yabancı dil bilmeyişleri, her gün aynı yemeklerin çıkması, spor salonunda sporcu ve idarecilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek tek bir büfenin bile olmayışı, sağlık ekibi konusunda yaşanan sıkıntılar ve madalya törenlerinin ana salonun dışında bir yerde yapılması şikayetlerden bazıları. Milli Takımımızdan bir örnek vermek gerekirse; ikinci olan ve gümüş madalya alan Tekerlekli Sandalye Bayan Takımımıza madalya töreni yapılırken, Tekerlekli Sandalyeli Erkek Takımımızın final karşılaşması vardı. Bu nedenle madalya törenine idareciler ve diğer sporcular katılamadı. 2008’de Pekin’de Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda keyifle izlediğimiz organizasyonu bu şampiyonada göremedik.

[[HAFTAYA]]

Milli Takımımız Milli Takım sporcularımıza gelince;

*Nesim Turan finalde Koreli rakibini 3-0 yenerek 4. klas erkeklerde Dünya Şampiyonu olarak altın madalya kazandı.

*Hatice Duman yarı finalde Çinli rakibine yenilerek Dünya 3’üncüsü oldu ve bronz madalyayı kazandı.

*Takım maçlarında ise, Bayan Takımımız Hatice Duman ve Nergis Altıntaş yarı finalde Koreli rakiplerini yendikten sonra, final maçında Çin Milli Takımı’na karşı yenilerek Dünya 2’ncisi olarak gümüş madalya altılar.

*5. klas Erkek Takımımız Abdullah Öztürk, Ali Öztürk ve Nesim Turan yarı finalde Koreli rakiplerini yendi. Final maçında Çin Milli Takımına yenilerek Dünya ikincisi olarak gümüş madalyaya hak kazandılar.

*9-10. klasman Bayan Takımlarında ise Ebru Can, Hilal Türkkan, Neslihan Kavas, Ümran Ertiş yarı finalde Çinli rakiplerine yenilerek Dünya 3’üncüsü oldular. Konu ile ilgisi olmayanlar bu başarıları küçümseyebilir. 2001 senesinde ülkemizde başlayan engelliler masa tenisinin bugün geldiği noktayı ancak bu konunun içinde olanlar değerlendirebilir.

Unutmadıklarımız

2013 yılının Eylül ayında, Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesinde Müjgan-Serkan Karagöz Mesleki ve Özel Eğitim Merkezi’nin açılış töreninde, aynı ilin Milletvekili, eski vali Tevfik Ziyaeddin Akbulut’un sözlerini birkaç defa bu sütunlarda yazdık. Kendisinden özür beklediğimizi iletmiştik.

Hatırlatalım

O tarihte, Ziyaeddin Akbulut isimli Milletvekili şöyle demişti: “2005 yılında çıkardığımız yasa ile biz engellileri insan yerine koyduk, adam yerine koyduk. Bu insanlar sokağa çıkamıyorlardı, evlerde saklanıyorlardı. Anneleri, babaları bu insanları sokağa çıkarmaya sıkılıyordu, utanıyordu. Bazıları ‘Eskiden evimizde engelli, yatalaklar bir an önce ölse de kurtulsak diye Allah’a yalvarırdık.’ Şimdi ‘Aman ölmesin, evimizin bereketi bu. Ben onun yüzünden devletten 450-500 lira bakım ücreti alıyorum, aman ona bir şey olmasın diye bakıyoruz” diyorlar.

İnsanlık

İnsanlıkla ilgisi olmayan bu sözleri söyleyen ve daha sonra da tepkiler üzerine “Yanlış anlaşıldım. Hayırsever bir aile tarafından engelli öğrencilerimizin eğitim ve öğretimine sunulmak üzere yaptırılan ve benim de açılmasında çok büyük katkım olan bu okulun açılış töreninde bir konuşma yapmıştım” diyerek bir de yaptığı hayrı da bu arada ilan etmiş oldu.

Artık özür beklemiyoruz

Tevfik Ziyaeddin Akbulut bildiğimiz kadarıyla 3’üncü dönem milletvekili. Yani Ak Parti’nin tüzüğü gereği bir daha seçilme şansı yok. Herhalde bunun için “Nasıl olsa insanlarda bunu unutur geçer. Biz balık hafızalıyız” diye düşünüp özür dileme erdemliliğini göstermemiştir. Kendisini bundan sonra Allah’a havale ediyoruz.

İstanbul İl Spor Müdürü

Geçtiğimiz Mayıs’ta 6 ülkenin katılımıyla İstanbul’da 6. Dr. Trawinski Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası düzenlendi. Basın toplantısına teyit etmesine rağmen katılmayan ve gerçeklere uymayan bir basın açıklaması gönderen İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç’a, önce 2 Haziran’da, sonra da 14 Temmuz’da bu sütunlardan seslenmiştik. Gerçeklere uymayan basın açıklamasının nedenlerini kendisine yazmıştık. Bize açıklama gönderebilir veya özür dileyebilirdi. Ama devlette çalışanlar özür dilemeyi eksiklik zannederler. O bulundukları makamların geçici olduğunu görevdeyken asla düşünmezler. Sonra görev süreleri sona erip de halkın arasına karıştıklarında, hangi durumlara düştüklerine birçok kez şahit olduk. Bu da kendisine son hatırlatmamız. İl Müdürümüz İbrahim Bey, gelin engelli sporculardan özür dileyin ve yapacağınız projelerle yeniden gönüllere girin. Biz o zaman size her türlü desteği veririz.

‘Sesime kulak verin’

11 yaşında kızımla gecekonduda kalıyorum. 3 aydır kirasını ödeyemedim. Ev sahibi “Çıkın” diyor. Elektriğim kesik. Kızım böbrek hastası. Haftada 3 gün diyalize giriyor, onun yanından ayrılamıyor, çalışamıyorum. Yok mu hayırseverler? Çok çaresizim. Ne olur yardım edin.

Fatma/Ankara Tel: 0545 596 44 68

Yardım bekliyorum’

Uzun zamandır cezaevindeyim. Maddi durumum iyi değil. Ziyaretçim de gelmiyor. Sizlerden isteğim M beden eşofman takımı, 40 numara spor ayakkabısı, 40 numara terlik ve iç çamaşırı. Siz büyüklerimden yardım bekliyorum.

Şükrü Erdoğan E Tipi Kapalı Cezaevi E 4 Koğuşu/ Afyonkarahisar

‘Kitap istiyorum’

Kitap okumayı sevenlere yazıyorum. Elinizdeki okumadığınız kitapları yollarsanız çok mutlu olurum. Tabii özgür olup kendini yalnız hissedenler de bana yazabilir.

Ayhan Cenci 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi İnfaz Kurumu A/20 Bandırma/Balıkesir

‘Bana yazın’

Arkadaş kurbanıyım. 3 yıl cezam var. Huyu ve ahlakı güzel, insana değer verenlerden mektup yazmalarını bekliyorum. Ayrıca kitap göndermenizi rica ediyorum.

İmam Bağlan E.T.K.C. B/ 12 Koğuşu/Gaziantep