GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

`DAHİL ETME` KONUSUNDA HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR

4 Şubat 2019 tarihli ‘Çengelli İğne’ köşemizde ‘Dahil etmeyi öğrenemiyoruz’ başlıklı bir yazı yayınlamıştık. Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencisi, bursiyerlerimizden H.N.E. bize aşağıdaki maili göndermiş:

‘Öğretmenlerimize bilinç gerekiyor’

“Merhaba, ben 04.02.2019 tarihli Posta Gazetesi’nde yayınlanan yazınızı okudum. Bu yazınıza dair fikirlerimi paylaşmak istiyorum.Yazınızda velilerin eğitilmesi gerektiğinden bahsetmişsiniz ve haklısınız da. Ama bence velilerden önce eğitimi veren öğretmenlerimizin bu konuda daha bilinçli ve daha hoşgörülü olması lazım.

Kişiliği yeni gelişiyor

Örnek vermem gerekirse; ben ilkokulda normal bir sınıfta eğitim gördüm ve fiziksel olarak engelim olmamasına rağmen, sınıf öğretmenim tarafından dışlandığımı düşünüyorum. Öyle olduğunu gösteren tavırları vardı ve bunun benim arkadaşlık ilişkilerimde dışlanmalara, kişiliğimde ise kendimi hep geri plana atma isteğine ve özgüvensizliğe sebep oldu. Demem o ki, bence öğretmenlerimiz sözde bilinçli olarak değil, hal ve hareketleriyle de engelli bireylere karşı bilinçli ve doğru şekilde davranmalı. Çünkü bir çocuğun yeni gelişen kişiliğine büyük zarar verebilir, onu hayattan soyutlayabilir veya derslerden uzaklaştırıp geleceğiyle oynayabilir. Bu nedenle velilerden önce öğretmenlerin bu bireyleri topluma dahil etmeleri gerekir. Bu konular hakkında veli toplantılarında aidatları söylemek yerine velilere bunlarla ilgili seminerler vererek velileri bilinçli hale getirebilirler.”

Dahil etme ile ilgili yukarıda sorunları ve çözüm önerilerini yazan bu genç kardeşimize hak vermemek mümkün mü?

İŞİTME ENGELLİLER SPOR FEDERASYONU

Geçen hafta (11 Şubat 2019) bu sütunlarda İşitme Engelliler Spor Federasyonu’nun futbol dışındaki müsabakalarını bu sene gerçekleştiremeyeceğini yazmıştık. Yeni aldığımız bir duyuma göre; İşitme Engelliler Erkek Futbol Takımı, elemeleri geçmesine karşın Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan çekildi. Yine aynı şekilde bu yaz yapılacak Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan da Kadın Milli Futbol Takımımızı çektiler. Bununla ilgili verdikleri bilginin ise; bakanlığın geçtiğimiz yıl söz verdiği bütçede azaltma yapması olduğunu duyduk. Ülkemizin ekonomik durumunda, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın bütçelerde kısıtlamaya gitmesi son derecede normal. Ama siz federasyonsanız bu kadar sporcuya spor yaptırmakla yükümlüsünüz ve fahri olarak geldiğiniz bu görevlerde, bu müsabakaların zamanında veya biraz gecikerek yapılmamasından da sorumlu olmanız gerekir. İstenirse ve şimdiye kadar yapılanlar doğru anlatılırsa bugünkü koşullarda az da olsa sponsor bulunuyor. Yeter ki İşitme Engelliler Spor Federasyonu bu konuda bir adım atsın.

HASAN SAYYIDAN NE YAPIYOR?

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu, bugüne kadar satranca verilen önem gereği, ülkemizde görme engelli öğrencilerin yoğun şekilde katılabilmesi için turnuvaları özellikle karne ya da yaz tatillerinde yapıyordu. Ancak bu yıl satranç turnuvaları bize göre keyfi bir uygulamayla sömestrenin bitişinde yani 03-08 Şubat 2019 tarihleri arasında Antalya Kervansaray Otel’de yapıldı. Eğitimöğretimin başlaması nedeniyle söz konusu turnuvalara görme engelli birçok öğrenci ve öğretmen katılamadı. Bize göre görme engelli sporcuların yararına olmayan bu düzenleme ve uygulama Federasyon Başkanı Hasan Sayyıdan’ı hiç ilgilendirmiyor.

Dosyalardan ses yok

İddialara göre, karne tatili nedeniyle adı geçen otelin rezervasyon yoğunluğundan dolayı görme engelliler satranç turnuvaları karne tatili sonrasına bırakıldı. Sanki Antalya’da sanki başka yokmuş gibi turnuva özellikle bu otelde yapılıyor. Herhalde Federasyon Başkanı Hasan Sayyıdan’ın Kervansaray Oteli’ne özel bir ilgisi var! Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın genelgesine rağmen, milli takım kamplarının paralimpik merkezlerde yaptırılmayıp otellerde yaptırılarak devletimizin zarara uğratılması da ayrı konu. Ayrıca, goalball, futbol ve futsal antrenörü olan oğlu Hasan Salih Sayyıdan’ı yine bir şekilde minareyi kılıfına uydurarak, Antalya’da yine aynı otelde 04-10 Şubat tarihleri arasında yapılan futbol milli takım kampında bu kez de kondisyoner olarak görevlendirmiş. Şu anda bu federasyon başkanı ile ilgili bizim bildiğimiz pek çok dosya ceza kurulunda sonlandırılmış durumda. Ama hâlâ sonuçlar açıklanmadı. Gerçi açıklandıktan sonra tahkim kurulunda nasıl bir karar verileceği de ayrı bir soru.

 18.02.2019 Posta Gazetesi