GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

Diyarbakırlı Yaşar

Diyarbakırlı Yaşar Posta

Yavuz Kocaömer Posta

5 Temmuz akşamı Show TV Ana Haber Bülteni’nde gördüklerime inanamadım. Diyarbakır’da, akli dengesi bozuk olan ve sokaklarda yaşayan Yaşar isimli bir genç, rahatsız ettiği gerekçesiyle esnaf tarafından dövülüyor. Hem de nasıl dövülme! Kafasına, sırtına tekmeler atılıyor, genç adam yerlerde sürünüyor, kaçmaya çalışıyor. Yaşar bırakın kendini savunmayı, ne olduğunu bile anlayamıyor. Bir süre sonra, bulduğu apartman kapısından içeri sürünerek kaçıyor, bu sırada apartman kapısının dibinde oturan vatandaş da gülerek onu seyrediyor.

Yaşar , biraz kendine gelince buradan çıkıyor. O da dayak yediği için kızgın. Eline geçirdiği her şeyi sağa sola savuruyor. Bir süre sonra sakinleşen Yaşar sokaklardaki yaşamına geri dönüyor.

Bu mu insanlık ? Lafa gelince insanlığımızdan bahsederiz. Hepimizin kalbi çok şükür insan sevgisiyle doludur. Allah’tan korkarız. O’nun yapma dediğini yapmaz, dinimizin emrettiği her şeyi az çok yapmaya çalışırız. Bu sahneleri görünce ister istemez soruyorsunuz kendinize, bu mu insanlık? Bu mu Müslümanlık? Nerede kaldı insan sevgisi? Nerede insanların birbirine duyduğu saygı?

Atilla Çınar’a soruyoruz Yine aynı görüntülerde konuya müdahale etmesi gereken polis, Yaşar’ı yerlerde süründürenleri, dövenleri, ızdırap çektirenleri sadece seyrediyor. O sırada bir bayan yaklaşıyor “Görmüyor musunuz, önünüzde dövüyorlar” diyor. Fakat polis bir şey yapmadan görüntüler sona eriyor.

Soruyoruz: Diyarbakır Emniyet Müdürü Sayın Atilla Çınar, bu polis hakkında bir işlem yaptınız mı? Bu polisin görevini yerine getirmediği için ceza verdiniz mi? O savunmasız, kendini korumaktan aciz insanı, öldüresiye dövenleri yakalatıp adalete teslim ettiniz mi? O sahneyi seyreden, yoldan geçen, orada duran Diyarbakırlılar, hiç mi içiniz acımadı? Savunmasız, akli dengesi yerinde olmayan bir insana uygulanan bu vahşet hiç mi tüylerinizi ürpertmedi? İçinizden hiç kimsenin aklına gelmedi mi “vurma kardeşim , günahtır” demek.

Avrupa Birliği İstediğimiz kadar uğraşalım, uyum programlarını hazırlayalım, yasaları çıkaralım. Bu ülkede eğitime önem verilmezse, insanın insana saygısını sağlayacak örnekler fazlalaştırılmazsa, olduğumuz yerde sayarız. Sonra “Avrupa Birliği’ne bizi almıyorlar, işi uzatıyorlar” diye Avrupa ülkelerine kızıyoruz. Önce kendimize kızmamız lazım. Bu kafalarla bizi Avrupa Birliği’ne zor alırlar. SHOW TV’ den bir rica5 Temmuz’da yayınlanan Ana Haber Bülteni’ndeki o görüntüleri tekrar yayınlayınız. Yaz olması ve programın hafta sonu olan cumartesi gününe denk gelmesi nedeniyle bir çok kişinin bu görüntüleri seyredemediğine inanıyoruz. Mümkünse birkaç kez yayınlayın ki, 21. yüzyılda Avrupa Birliği’ne girmeye çalışan ülkemizde, engelli bir insana layık görülen davranışı herkes görsün ve haberi izleyeceklere ders olsun.

Engelli DernekleriDiyarbakır’da ki engelli dernekleri nerede? Neredesin Ömer Askan? Ne yaptın bu olaydan sonra? Bu günahsız insanı yerlerde süründürerek dövenler senin hemşehrilerin. O çarşıda herkes birbirini tanır. Savcılığa başvurdunuz mu? Yaşar’ı bularak tedavi ettirdiniz mi? Diyarbakır’daki diğer sivil toplum örgütleri ne yaptı?

İşte bu sorulara verilecek cevaplar, bizlerin insanlığını, birlikte yaşamanın gereklerini ne kadar yerine getirdiğimizi, bu dünyada her canlının sahip olduğu yaşama hakkına ne kadar saygı duyduğumuzu ortaya çıkaracaktır.