GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

DR. TRAWINSKI KUPASI

Yavuz Kocaömer Posta

16 Ağustos 1999 günü Sakarya’da idik. O korkunç depremin olmasına saatler kala, Tekerlekli Sandalye Basketbol Antrenör Semineri başlattık. Bir kısmı engelli olan antrenör adaylarımız Sakarya İl Spor Müdürlüğü’ne ait tek katlı tesislerde kalırken, Almanya’dan gelen Dr. Trawinski, asistanı Vogt, Engelliler Spor Federasyonu Aşbaskanı Ali Duran Karakaya ve Almanya’dan gelen asistan Zafer Güler, Elmas Oteli’nde kalıyorlardı.

Seminerin açılışını yaptık. Aslında o akşam da İl Spor Müdürlüğü’nün bir yemeği olduğundan niyetimiz orda kalmaktı. Ankara’dan bir yetkili ile yaptığımız telefon görüşmesinde gerekli desteği bulamayıp Federasyon Baskanlığı ’dan ayrılmaya karar verdik. Öğle yemeğinde Dr.Trawinski ’ye İstanbul ’ döneceğimizi, kendisinin de seminer bittikten sonra Çarsamba akşamı İstanbul da görüşeceğimizi söyleyerek Sakarya ’dan ayrıldık. Bu arada, hakem eğitimini tamamlamış olan yine Alman hakem hocasi Bay Luft ’da yanımıza alarak…

Akşam üzeri İstanbul’a döndük. Gece o büyük felaket yaşandı. Dr.Trawinski ve 28 yaşındakı asistanı Vogt aramızdan ebediyen ayrıldı. Altı katlı Elmas Otelı neredeyse yarım kat haline dönmüştü. Almanya’dan gelen asistan Zafer ile Asbaşkan Ali Duran Karakaya ufak tefek yaralar ile enkaz altından kurtarıldılar.

Dr. Trawinski kim?

Dr.Trawinski öldüğü zaman 44 yaşında idi. Oldenburg Üniversitesi öğretim görevlisi ve aynı zamanda Almanya Tekerlekli Sandalye Sporları Federasyonu antrenör hocası idi. İlk defa 1998 yılında Türkiye’ye geldi ve yaklaşık 10 gün süre ile engelli sporcularımızı izleyip onlarla beraber olduktan sonra şunları söyledi:

“Bu ülkedeki engelli insanlar bizimkiler gibi değil. Bizimkiler şımarmış. Bunlar, spora çok meraklı ve yatkın insanlar. İnanir mısın, içlerinde öyle bir-iki oyuncu var ki, Almanya’da bile onlar kadar hızlı tekerlekli sandalye kullananına rastlamadım. Bundan böyle burası benim ikinci vatanım. Sizden hiçbir ücret istemiyorum. Yol parasını verin yeter. Ben artik bu insanlara bildiklerimi öğretmek istiyorum.”

Ülkemize dördüncü gelişi idi Sakarya Semineri. Her defasında gece yarılarına kadar beni karşısına oturtuyor, Türk tekerlekli sandalye basketbolu ile ilgili projelerini anlatıyor idi. Ne yazık ki aramızdan çok erken ayrıldı.

Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı’nı bıraktıktan sonra yerime atanan Başkan (ismi lazım değil) geçen yil Dr.Trawinski Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası fikrine sıcak bakmadı. Programda olmasına rağmen, “Canım bu adam bize ne verdi ki biz onun için turnuva yapalım” dedi. Engelli bir çok arkadaşımız adeta haykırıyordu, “Canını verdi be adam! Daha nesini verecek?”

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün atama ile gelen federasyon başkanlığı konusundaki ve özellikle yukarıda bahsettiğimiz başkan konusundaki tavrını anlamak bugün hala mümkün değil. Nitekim, o başkan, şu anda yine bir federasyonun başkanı. Yine atama ile geldi. Sanki koskoca ülkede başka adam yokmuş gibi. Herhalde bir bildikleri vardır.

16-19 Ağustos

Nihayet Sayın Kemal Mutlu’nun gösterdiği haysiyet ve Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Demirhan Serefhan’ın ciddi çalışmasıyla, TESYEV ve FEDERASYON bu sene 1. Uluslararası Dr.Trawinski Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası’nı organize etti. Maçlara, Türkiye Karması’nın yanında Kuzey Kibrıs ve Bosna Hersek karmaları ile merhum Dr.Trawinski’nin kulübü olan Oldenburg Tekerlekli Sandalye Basketbol Kulübü katılacak.

Maçlar 16-19 Ağustos’ta İstanbul Ataköy Ahmet Cömert Spor Salonu’nda yapılacak. Özellikle 19 Temmuz Pazar günü yapılacak final maçına tüm engelli dostlarımızı ve sporcularımızı bekliyoruz. İstanbul’un belli yerlerinden o gün otobüsler kaldırarak spor tesislerine getirilecek ve tekrar geri dönüşleri sağlanacaktır. TESYEV’in 0212 255 13 50 ve 255 31 08 numaralı telefonlarından otobüslerin nereden hangi saatte kalkacağını öğrenebilirsiniz. Hele tekerlekli sandalye basketbolunu hiç seyretmediyseniz, o zaman muhakkak gelmenizi tavsiye ederiz. Gelin ve engelli insanlar neler yapabiliyor, hep birlikte izleyelim.

Turnuva Programı

16 Ağustos 2001 Perşembe

17.00 Birinci maç

18.45 İkinci maç

17 Ağustos 2001 Cuma

17.00 Birinci maç

18.45 İkinci maç

18 Ağustos Cumartesi

15.00 Birinci maç

16.45 Ikinci maç

19 Ağustos Pazar

15.00 Üçüncülük maçı

16.45 Final maçı

18.30 Ödül töreni ve kapanış

Yer: Ahmet Cömert Spor Salonu / Ataköy-Istanbul

Tel: 0212. 559 48 19

Seyredin kazanın

Final günü izleyiciler arasiıda çekilecek kurada asağıdaki hediyeler dağıtilacaktır:

K.V.K. 2 adet Nokia 3210 telefon

Adidas 10 adet eşofman

Bosh 6 adet matkap

Beko 1 adet ekmek kızartma makinası

Beko 1 adet kettle

Kiris World 2 adet tam pansiyon hafta sonu tatili

Rowenta 2 adet saç kurutma makinası

Rowenta 3 adet ütü

Rowenta 1 adet elektrik süpürgesi

O.F.D. 3 adet tekerlekli sandalye